Gå til innhold
Hundesonen.no

Ettersøk for ferske hunder og hundefører


Recommended Posts

Skrevet

Hei!

Jeg er ei jente på 21 år som har bestemt meg for å begynne med jakt, har enda ikke bestemt meg for småvilt eller storvilt, men håper å jakte litt på begge deler.
Har en groenendael og en aussie, og håper de kan ta del i hobbyen også. De er trent bitelitt på viltspor med noen skanker tidligere, og de virket veldig gira på det og virket som de hadde teket på det også. Veldig glad i å bruke nesa begge to.

Men, spørsmålet er da, hvor skal jeg begynne?
Skal jeg gå til en lokal hundeklubb eller til jakt og friluftsklubben i nærheten (hvor jeg skal bli medlem)?
Er det noe trening jeg kan foreta på egen hånd?
Er det noen som bruker "ikke-jakt"-hunder på jakt og ettersøk?

Håper på mange svar fra erfarne jaktfolk, og noen tips!

Skrevet

Hei!

Alle hunder kan bli sporhunder; min første ettersøkshund var en terv og han fungerte utmerket i jobben!

Siden du skal begynne med jakt så går jeg ut fra at du allerede har jegerprøven? Storvilt, småvilt; det finner du ut av etterhvert. Det finnes uendelig mange forskjellige jaktformer og du må bare finne ut hva som passer deg best.

Å trene hunden sin opp til ettersøkshund kan du selvsagt gjøre alene, men det kan være greit å gå et kurs i regi av en hundeklubb eller jegerforening. Der får du gode tips til hvordan sette i gang og hvordan progresjonen bør være. Forhør deg litt rundt omkring så finner du helt sikkert et kurs! De fleste venter til vårparten siden det skal være barmark for å spore.

Å gå reelle ettersøk har ingenting med blodspor som hobby å gjøre; til det kreves mye viltkunnskap og aller helst at du bærer våpen selv og kan avlive dyret dersom det er påkrevd. Men dette vet du sikkert!

Om du trenger noen tips til å komme i gang så kikk innom hjemmesiden min; jeg er ettersøksdommer og har hjulpet mange på sin vei til godkjenning.

Lykke til!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvis han faktisk er blanding av havanais og malteser så er han ikke en maltipoo i det hele tatt. Maltipoo er blanding av malteser og puddel (poodle, derav -poo-delen av navnet).  For det første bør han sjekkes for alle arvelige helseproblemer som forekommer både hos havanais og malteser. Det er vel noe allergi, øyeproblemer og kneledd/albueledd ihvertfall. Så bør du ha oversikt over gemytt og helse hos begge foreldrene og helst søskenene og gjerne halvsøsken eller andre nære slektninger til hunden. Det hjelper ikke at din hund er snill og frisk, hvis han er unntaket i kullet. Da risikerer du å avle videre på problematiske gener, selv om det ikke har vist seg hos din hund. Dette er hovedårsaken til at raseavl er lettere å gjøre på en god måte, fordi man har registrert statistikk over helsedata i flere generasjoner. Hvis du tenker å få valper så kan det uansett også være greit å gå NKKs oppdretterskole, det er mye viktig informasjon der uavhengig av om du avler på renraset eller blandingshund. https://www.nkk.no/kurs-utdannelse-og-aktiviteter/kursoversikt-alle/ Generelt tenker jeg at det er veldig mange hunder som omplasseres og unødvendig å avle om man ikke har noe målrettet tanke for det, som de fleste seriøse oppdrettere har for rasehunder når de studerer helse- og utstillingsresultater. Det finnes mange gode og snille hunder som trenger et hjem.       
    • Hei. Jeg har en maltipoo hund som er blanding av havanes og malteser. Veldig godt gemytt på han. Rolig og veldig snill. Ble 2 år 17 juli. Hvordan kan jeg gå fram? Han er i ekstase å merker han er ungdoms tiden nå. Trenger litt tips . Vil gjerne forme han videre pga hvor fin han er. 
    • Alle dyr har naturlige instinkter som styrer dem. Noen er byttedyr, som lever av gress, bær og annet de finner i naturen, og som har fluktinstinkter når det er noe i nærheten de oppfatter som fare. Typisk eksempel er hester, sauer, hjortedyr osv. Noen er rovdyr som lever av å fange, drepe og spise andre dyr. Både katter og hunder er rovdyr, samt ulv, gaupe, bjørn osv. Fra lenge før hunder (og katter) ble domestiserte og holdt som arbeids- og kjæledyr har dette vært instinkter som rett og slett har holdt dem i live. Det er naturlig adferd å jage og drepe, men vi har avlet bort veldig mye av de sterkeste instinktene. Ulike dyr har også ulikt språk og væremåte, og de aller fleste kommuniserer best med sin egen art. Og så er det noen som kommuniserer på tvers av arter, i varierende grad. Anbefaler å lese litt om språk og adferd både hos hund og katt, og som sagt få hjelp fra fagfolk.
    • Hvorfor er det sånn at alle katter skal jages?
    • Det er jeg også redd jeg må gjøre. Omplassere kattene. Men er vanskelig fordi har blitt så glad i dem.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...