Gå til innhold
Hundesonen.no

Ettersøk for ferske hunder og hundefører


Recommended Posts

Skrevet

Hei!

Jeg er ei jente på 21 år som har bestemt meg for å begynne med jakt, har enda ikke bestemt meg for småvilt eller storvilt, men håper å jakte litt på begge deler.
Har en groenendael og en aussie, og håper de kan ta del i hobbyen også. De er trent bitelitt på viltspor med noen skanker tidligere, og de virket veldig gira på det og virket som de hadde teket på det også. Veldig glad i å bruke nesa begge to.

Men, spørsmålet er da, hvor skal jeg begynne?
Skal jeg gå til en lokal hundeklubb eller til jakt og friluftsklubben i nærheten (hvor jeg skal bli medlem)?
Er det noe trening jeg kan foreta på egen hånd?
Er det noen som bruker "ikke-jakt"-hunder på jakt og ettersøk?

Håper på mange svar fra erfarne jaktfolk, og noen tips!

Skrevet

Hei!

Alle hunder kan bli sporhunder; min første ettersøkshund var en terv og han fungerte utmerket i jobben!

Siden du skal begynne med jakt så går jeg ut fra at du allerede har jegerprøven? Storvilt, småvilt; det finner du ut av etterhvert. Det finnes uendelig mange forskjellige jaktformer og du må bare finne ut hva som passer deg best.

Å trene hunden sin opp til ettersøkshund kan du selvsagt gjøre alene, men det kan være greit å gå et kurs i regi av en hundeklubb eller jegerforening. Der får du gode tips til hvordan sette i gang og hvordan progresjonen bør være. Forhør deg litt rundt omkring så finner du helt sikkert et kurs! De fleste venter til vårparten siden det skal være barmark for å spore.

Å gå reelle ettersøk har ingenting med blodspor som hobby å gjøre; til det kreves mye viltkunnskap og aller helst at du bærer våpen selv og kan avlive dyret dersom det er påkrevd. Men dette vet du sikkert!

Om du trenger noen tips til å komme i gang så kikk innom hjemmesiden min; jeg er ettersøksdommer og har hjulpet mange på sin vei til godkjenning.

Lykke til!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Mat fremme hele tiden er generelt en dårlig metode for småspiste hunder. Noen få, små måltider om dagen er bedre.  Antar du har testet med vårfôr og råfôr også.  Jeg ville nå uansett tatt en tur til dyrlegen og utelukket at det er noe galt, og få en profesjonell vurdering på om hunden er undervektig eller bare naturlig tynn.
    • De får mat til forskjellig tidspunkt. Hunden virker helt frisk og rask. Ellers hadde jeg tatt hun med til veterinæren alt. Når jeg gir henne godbiter vil hun alltid ha.  Hun er også lavere enn rasestandarden i mankehøyde og er ellers liten på alle områder.
    • Parasitter er det ikke da hun også lever med andre hunder og de er normalvektige. Ellers hadde de også blitt smitta. Hun får lik mat som de andre. Noen ganger er det mat fremme hele dagen mens andre dager blir det spist opp. Har ikke merka noen forskjell men gjør dette for at det skal være en forandring. Har prøvd flere for. Burde jeg da dra til dyrlegen for å sjekke stoffskifte?
    • Første som slår meg er parasitter eller stoffskifte. Om ikke hun har synlige parasitter av kjent type i avføringen, som kan fikses med en reseptfri markkur fra apoteket -> veterinær.  Det er antakelig stoffskifte, om hun alltid har vært sånn. Ikke sikkert at mer energirikt for løser det, for det kan hende hun instinktivt vil spise mindre av det for å holde systemet sitt i balanse. Selv har jeg alltid vært så tynn at folk blir støtt av det og skinny shamer skamløst. Det er åpenbart hormoner. Sult og apetitt regulerer seg veldig annerledes enn hos de som sliter med motsatt problem. Det er vondt for meg å "overspise" ifht eget system, hva som er passende eller utilstrekkelig for andre   Da jeg var gravid la jeg på meg "normalt" (mye, selv til gravid å være), men med hornonene ute av kroppen rant den vekten av igjen i en rasende fart selv om jeg fortsatt spiste mer enn tilstrekkelig for å skulle holde den, så hormoner, hornoner, hormoner.  Om hunden ellers virker frisk og rask.. Hvilke(n) rase(r) er hun?   
    • En dyrlegesjekk er absolutt lurt. Hun kan ha helseproblemer som gjør at hun ikke tar opp næring riktig. Hva dyrlegen sjekker kommer helt an på vurderingen av hunden, rase, vekt, hva hun spiser osv. Jeg antar du har prøvd ulike fõr og fõrtyper? Har du prøvd å gi mat til ulike tidspunkter? Det som funket best for min småspiste hund var å gi lite nok til at han alltid spiste opp. Du kan jo bare tenke deg selv om du ikke har matlyst, og stadig får servert mer mat enn du orker. Jeg fôret også en kombinasjon av rått og tørt, og varierte mellom typer og merker. Å ha litt lakseolje over maten kan også hjelpe.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...