Gå til innhold
Hundesonen.no

Ettersøk for ferske hunder og hundefører


Recommended Posts

Skrevet

Hei!

Jeg er ei jente på 21 år som har bestemt meg for å begynne med jakt, har enda ikke bestemt meg for småvilt eller storvilt, men håper å jakte litt på begge deler.
Har en groenendael og en aussie, og håper de kan ta del i hobbyen også. De er trent bitelitt på viltspor med noen skanker tidligere, og de virket veldig gira på det og virket som de hadde teket på det også. Veldig glad i å bruke nesa begge to.

Men, spørsmålet er da, hvor skal jeg begynne?
Skal jeg gå til en lokal hundeklubb eller til jakt og friluftsklubben i nærheten (hvor jeg skal bli medlem)?
Er det noe trening jeg kan foreta på egen hånd?
Er det noen som bruker "ikke-jakt"-hunder på jakt og ettersøk?

Håper på mange svar fra erfarne jaktfolk, og noen tips!

Skrevet

Hei!

Alle hunder kan bli sporhunder; min første ettersøkshund var en terv og han fungerte utmerket i jobben!

Siden du skal begynne med jakt så går jeg ut fra at du allerede har jegerprøven? Storvilt, småvilt; det finner du ut av etterhvert. Det finnes uendelig mange forskjellige jaktformer og du må bare finne ut hva som passer deg best.

Å trene hunden sin opp til ettersøkshund kan du selvsagt gjøre alene, men det kan være greit å gå et kurs i regi av en hundeklubb eller jegerforening. Der får du gode tips til hvordan sette i gang og hvordan progresjonen bør være. Forhør deg litt rundt omkring så finner du helt sikkert et kurs! De fleste venter til vårparten siden det skal være barmark for å spore.

Å gå reelle ettersøk har ingenting med blodspor som hobby å gjøre; til det kreves mye viltkunnskap og aller helst at du bærer våpen selv og kan avlive dyret dersom det er påkrevd. Men dette vet du sikkert!

Om du trenger noen tips til å komme i gang så kikk innom hjemmesiden min; jeg er ettersøksdommer og har hjulpet mange på sin vei til godkjenning.

Lykke til!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har du forsøkt med bare en hund alene med en kattunge? Jeg har heller ingen erfaring med dette, men fra å introdusere miniatyr valp til voksen mellomstor hund. Det tok litt tid før de var gode venner. Jeg ser for meg at kanskje senior alene med en kattunge i fanget..? Samtidig øker det jo stress veldig om den andre holder konsert i rommet ved siden av.   Edit: Har du forsøkt kattungene i bur med hundene fri? Jeg husker det sjalusidrapet en rottweiler begikk på en toåring for noen år siden, hvor jeg er hellig overbevist om at måten de brukte buret på var en tungt medvirkende årsak. Når ungen kom på besøk ble hunden satt til side i bur i sitt eget hjem, i stua, mens mamsen dens ignorerte den og begikk kos og lek med ungen på gulvet og i sofaen rett foran den. Drapet ble begått en dag hunden var forvist til hagen mens ungen var inne med matmor og fikk forsyne seg selv fra fryseren midt i glaninga på hunden, hvorpå det bikket fullstendig over for den. Jeg tror ikke det var jakt, men ren sjalusi og ressursforsvar.
    • Riesenschnauzer krever ihvertfall ganske mye. Kanskje ned mot en time i uka som rent kjæledyr for å holde tovefri, korte poter, rent skjegg, ren stump og visuell sikt. En time høres lite ut, men det er et minimum, og plutselig mye om en er vant til stellfri pels. Skal en holde i korrekt utstillingspels kreves en del mer tid. Typisk rase en ikke skaffer seg om en tenker at den må friseres, men flott om en har en indre frisør som liker at den kan friseres. Profesjonellt utstillingsstell på riesen er kostbart fordi det er tidkrevende, men kan være verdt pengene om en bare skal stille noen få ganger. Ikke bare, bare å få til et jevnt og pent resultat.
    • Ja, Edeward er uvurderlig support. Super fornøyd med ham. Fordi han er krypt vil det aldri skuffe meg at han kanskje ikke engang er bygget til en Very Good (trang i fronten, en merkelig bue i ryggraden og keivete potestilling), men mentalt er han bare super.  Vi har gode naboer også. Tror ikke jeg hadde taklet dette like bra om jeg bodde mer øde og alene. Han er en livsglad gutt som vet å ha det gøy      
    • Jeg følger med på lynkart hver gang men det kan snu fort. Og det tar ett stykke å kjøre hjem om jeg ser det er ille. Det er også ofte det er meldt torden og Lyn og jeg blir hjemme med hundene også kommer det ikke torden og Lyn i det hele tatt.
    • Det er så dumt fordi man aldri vet hvor mye torden og Lyn som kommer akkurat her jeg bor. Vanskelig å vite hvor heftig det er meldt. Går det an å se det ett sted? Jeg kan dessverre ikke ta dem med meg i bilen da de hører det enda bedre i bil. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...