Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvilken hunderase?


Recommended Posts

Skrevet (endret)

Hva slags hunderase passer meg
Skal gi en times tur hver dag
Halv times mental trening
Fjelltur i helgene
Førstegangseier
Kort hår
Stor
Familiehund

Endret av Raksha
Flyttet til riktig underforum.
Skrevet

Det er nok mange raser som kan passe deg, men likevel er veldig forskjellige. Tenk litt over hvilken personlighet du vil at hunden din skal ha, så blir det lettere å gi tips..

Jeg feks hater hunder som bråker. Så uansett hvor passende spisshunder er i mitt hundehold, utgår de ;)

Sent from my GT-I9100

Skrevet

Tja bjeffing kommer gjerne inn i bildet. Skal den elske alt og alle eller holder det med deg.

Guest Belgerpia
Skrevet
Det er nok mange raser som kan passe deg, men likevel er veldig forskjellige. Tenk litt over hvilken personlighet du vil at hunden din skal ha, så blir det lettere å gi tips..

Jeg feks hater hunder som bråker. Så uansett hvor passende spisshunder er i mitt hundehold, utgår de ;)

Sent from my GT-I9100

Tja bjeffing kommer gjerne inn i bildet. Skal den elske alt og alle eller holder det med deg.

Jeg synes vedkommede har snevra det inn ganske bra jeg.

Korthåra spisshunder finnes vel knapt? Ergo så trenger man ikke å bekymre seg så mye for bjeffing.

...og med bare en times tur om dagen, den skal være stor og korthåra - vel, så er det ikke skrekkelig mange å velge mellom.

Jeg synes en times tur er for lite pr. dag - i alle fall om det er inkludert tisseturer morgen, ettermiddag og kveld - men om man tenker en times godtur om dagen pluss tisseturer så vil jeg si at en labrador vil være helt strålende til en førstegangseier.

Eller dalmis.

Men labrador er rimelig safe.

Skrevet

Sitter p堭obil s堫an svare mer n岠jeg kommer hjem. En dalmatiner (jeg har en ).trenger mer enn en time om dagen iallefall. En av turene br v沥 p堭inst en time, og De har et stort behov for 堦堬pe fra seg, ergo holder det ikke bare med turer i b室 p堦ortauet. Det er artige hunder, mye liv og humor, og du m堬ike 堨a hunden n沠deg, De er veldig glad i menneskene sine, absolutt ingen hundeg岤-hund. Mye ryting,men det blir du vant med. Vet ikke hva du mener med aggressiv, men noe samkjnns aggressjon er ikke helt uvanlig. Spr gjerne litt mer konkret om hva du lurer p嬠s堳varer jeg gjerne. Min dalmatiner er min frste hund, og jeg har iallefall ikke angret en eneste hang p堤isse snart fem 岥ne :-) Synes rasen oppfyller det du skriver i den frste posten, _hvis_ du er villig til 堧i mer mosjon vel og merke. Sent from my u8800 using Tapatalk 2

Skrevet
har lyst på lab litt dalmis og men er ikkje mange agressive

Du har jo nevnt labrador tidligere og, hvorfor får du deg ikke bare en labrador da :)

Skrevet
vet ikkje skal jo flytte på hybel når jeg skal studere så jeg må tenke litt på det og

Tenke på det å få hund, eller på det om det er labrador som er riktig rase for deg..

Skrevet

Du kan i grunnen bo omså i en pappeske med en Irsk Ulvehund så lenge du tilpasser deg en livsstil som egner seg den og den rasen. Så lenge hunden får det den trenger av trening, både fysisk og mentalt, er ikke boplassen den største hindringen. Det som kanskje er problemet, er vel heller huseieren, som forøvrig ikke har noe å si på størrelsen på hunden, men som ofte gjør det like vel. Labbe og Dalmatiner er jo ikke de største rasene, så størrelsesmessig er vel ikke hybellivet det største problemet.

En ting til er jo kjekt å nevne; bomulighetene blir ofte betraktelig mindre når man går til anskaffelse av hund. Ikke umulig, men mye vanskeligere. Venter man lenge nok, så er det jo selvfølgelig alltids noe som dukker opp :)

  • Like 2
Skrevet

Du bør også tenke på om du faktisk vil ha en hund mens du er student. For meg fungerer det ypperlig, men jeg er ikke slik at jeg går ut hver helg heller, og er mye borte på fritiden (gjør stort sett ting jeg kan ta med hund på.). Ønsker du deg et "typisk" studentliv så kan det kanskje være lurt å vente med hund, iallefall vente til du ser hva slags studentliv du ønsker å ha :-) Du blir mer bundet rett og slett.

Å bo med hund på hybel er null problem synes jeg, men det er et STORT problem å finne hybel ofte, jeg lette i to måneder i år før jeg fant noen som ville ha hund. Utgiftene er jo også noe du må tenke på, en dalmatiner som fôres på tørrfor spiser for omtrent 6-700 kr i måneden, er vel noe av det samme hos labrador.

Skrevet

Nå vet ikke jeg hva du skal studere, eller hvor langt i studiene dine du er kommet... Men Tana Videregående tilbyr hybelrom hvor det er tillatt med hund og andre dyr :) Det er forøvrig en veldig bra skole med lite elever, flinke lærere og hyggelige folk :) Flott natur og gode turforhold får du og på kjøpet. :)

Er hovedsaklig naturbrukslinjer der da :)

Skrevet
Har du noen steds nevnt hvor du skal studere..?
nei
Da er det nok litt vanskelig å si om man vet om noen hybelboliger som tillater hund, liten vits i å anbefale noe i Tromsø om du skal studere i Bergen liksom.

Kan være greit å vente med hund til du har begynt å studere og ser hvor mye tid du vil trenge på studiene, det kan jo være ganske forskjellig fra person til person. Kjedelig å kjøpe seg hund for så senere å finne ut at det er dønn umulig å finne bosted i området du skal bo, eller at du ikke har tid

  • Like 1
Skrevet

Er greit å vite hva slags hund man vil ha, men man må jo, som mange andre har nevnt før meg, vite hvor man skal og om det er mulighet for dyr der. Og selvfølgelig om det passer inn i din hverdag som student. Synes det lønner seg å begynne med studiene, og se hva du egentlig har tid til. Hvordan er studiene? Hvordan er du som person? Har du tid til hund? Kan du prioritere hunden din? Er masse man må ta stilling til.

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vurderer å kun holde meg til hund. Selv om jeg også har lyst på andre typer dyr. Kjekt med litt forskjellig synes jeg men hvis det er en ulempe og til hinder for hundene går jo ikke det. De er viktigst.
    • Hvis han faktisk er blanding av havanais og malteser så er han ikke en maltipoo i det hele tatt. Maltipoo er blanding av malteser og puddel (poodle, derav -poo-delen av navnet).  For det første bør han sjekkes for alle arvelige helseproblemer som forekommer både hos havanais og malteser. Det er vel noe allergi, øyeproblemer og kneledd/albueledd ihvertfall. Så bør du ha oversikt over gemytt og helse hos begge foreldrene og helst søskenene og gjerne halvsøsken eller andre nære slektninger til hunden. Det hjelper ikke at din hund er snill og frisk, hvis han er unntaket i kullet. Da risikerer du å avle videre på problematiske gener, selv om det ikke har vist seg hos din hund. Dette er hovedårsaken til at raseavl er lettere å gjøre på en god måte, fordi man har registrert statistikk over helsedata i flere generasjoner. Hvis du tenker å få valper så kan det uansett også være greit å gå NKKs oppdretterskole, det er mye viktig informasjon der uavhengig av om du avler på renraset eller blandingshund. https://www.nkk.no/kurs-utdannelse-og-aktiviteter/kursoversikt-alle/ Generelt tenker jeg at det er veldig mange hunder som omplasseres og unødvendig å avle om man ikke har noe målrettet tanke for det, som de fleste seriøse oppdrettere har for rasehunder når de studerer helse- og utstillingsresultater. Det finnes mange gode og snille hunder som trenger et hjem.       
    • Hei. Jeg har en maltipoo hund som er blanding av havanes og malteser. Veldig godt gemytt på han. Rolig og veldig snill. Ble 2 år 17 juli. Hvordan kan jeg gå fram? Han er i ekstase å merker han er ungdoms tiden nå. Trenger litt tips . Vil gjerne forme han videre pga hvor fin han er. 
    • Alle dyr har naturlige instinkter som styrer dem. Noen er byttedyr, som lever av gress, bær og annet de finner i naturen, og som har fluktinstinkter når det er noe i nærheten de oppfatter som fare. Typisk eksempel er hester, sauer, hjortedyr osv. Noen er rovdyr som lever av å fange, drepe og spise andre dyr. Både katter og hunder er rovdyr, samt ulv, gaupe, bjørn osv. Fra lenge før hunder (og katter) ble domestiserte og holdt som arbeids- og kjæledyr har dette vært instinkter som rett og slett har holdt dem i live. Det er naturlig adferd å jage og drepe, men vi har avlet bort veldig mye av de sterkeste instinktene. Ulike dyr har også ulikt språk og væremåte, og de aller fleste kommuniserer best med sin egen art. Og så er det noen som kommuniserer på tvers av arter, i varierende grad. Anbefaler å lese litt om språk og adferd både hos hund og katt, og som sagt få hjelp fra fagfolk.
    • Hvorfor er det sånn at alle katter skal jages?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...