Gå til innhold
Hundesonen.no

Soft coated wheaten terrier.


torris
 Share

Recommended Posts

Hei.

Min familie og jeg vurderer å skaffe oss hund. Vi har sett oss ut wheaten terrier som en aktuell rase.

Vi har lest en del om rasen, men har fortsatt spørsmål som vi ønsker å stille til noen som har erfaring med rasen.

Spørsmålene er som følger:

1. Hvordan er rasens gemytt mot:
- fremmede mennesker.
- andre hunder.

2. Hvordan er rasen å trene (vanlig lydighetstrening)?

3. Hvor mye mosjon trenger rasen for å være en lykkelig og fornøyd hund?

4. Er rasen flink til å være alene hjemme?

5. Hvordan er rasen når det kommer til bjeffing?

6. Trenger man å være et erfarent hundemenneske får å håndtere denne rasen?

7. Er det noen som har noe god litteratur om rasen å anbefale?

På forhånd takk til alle som tar seg tiden til å svare!

Og God Jul :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Anbefaler deg å møte individer av rasen, det høres ikke ut som om du har gjort det? For min del ble møte med flere hunder av rasen avgjørende for at det ikke kommer wheaten i hus her.

Ellers er de sosiale og lykkelige hunder, de tre individene eg kjenner godt synes det er helt ok med både fremmede mennesker og hunder, dog kan den ene ta litt av. To av de eg kjenner trenes i konkurranselydighet, og den siste har tatt ting kjapt når eg har trent med han. Det gjelder å finne rett forsterker, som med andre raser.

Den hunden eg kjenner best trives greit med turer på en times tid daglig, men tar gjerne mer. Han tåler også fint dager der det bare blir løping i hagen. Denne hunden blir ikke trent noe særlig mentalt.

Å være alene hjemme er hovedsaklig en treningssak, de fleste hunder takler det greit. Det samme gjelder bjeffing, det er en terrier, så det kan bli en del lyd. Du kan nok trene vekk en god del, men neppe alt.

Eg synes det er en ok førstehund, men gå gjerne valpekurs/unghundkurs sånn at du kan få hjelp om du trenger det.

Husk at det er en god del pelsstell med denne rasen, spesielt om du får en med amerikansk pels. Den irske pelsen er mye lettere å holde. De første 2-3 årene må du regne med børsting 2-3 ganger i uken, og klipp ca hver tredje måned. Det er også en fordel å ha dekken til wheaten, blir de gjennomvåte fryser de fort.

Du kan også ta kontakt med WheatenMali her inne, hun er oppdretter av rasen :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for svar.

Ja, det å møte noen individer av rasen er absolutt et godt tips som vi vil benytte oss av.

At det er en rase som krever mye pelsstell er vi klar over, og det har vi tid til :)

Takk for tips til oppdretter - tror vi faktisk har vært innom hjemmesiden hennes, hvis jeg ikke tar helt feil :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hei.

Min familie og jeg vurderer å skaffe oss hund. Vi har sett oss ut wheaten terrier som en aktuell rase.

Vi har lest en del om rasen, men har fortsatt spørsmål som vi ønsker å stille til noen som har erfaring med rasen.

Spørsmålene er som følger:

1. Hvordan er rasens gemytt mot:

- fremmede mennesker.

- andre hunder.

2. Hvordan er rasen å trene (vanlig lydighetstrening)?

3. Hvor mye mosjon trenger rasen for å være en lykkelig og fornøyd hund?

4. Er rasen flink til å være alene hjemme?

5. Hvordan er rasen når det kommer til bjeffing?

6. Trenger man å være et erfarent hundemenneske får å håndtere denne rasen?

7. Er det noen som har noe god litteratur om rasen å anbefale?

På forhånd takk til alle som tar seg tiden til å svare!

Og God Jul :)

Da jeg var 12, fikk vi oss wheaten terrier. Hun er kanskje ikke den beste representanten for rasen, men jeg vil komme med våre erfaringer likevel.

Mot fremmede hunder utagerer hun veldig, og hun kan finne på å bjeffe på fremmede mennesker også. Når noen kommer, bjeffer hun infernalsk. Mye lyd i henne da.

Hun er vanskelig å trene, da godbiter ikke er spennende lenge nok om gangen, og lek er uinteressant. Hun er med andre ord vanskelig å motivere.

Hun får ikke så mye tur, bare morgen- og kveldstur, og så får hun være en del ute i hagen. Low maintenance på det området, må jeg si. Men så er hun ganske gammel. Og når hun får mulighet til en lengre tur, blir hun gjerne med.

Hun bjeffer som sagt når det kommer folk, når det går noen forbi utenfor (vi bor i enebolig, så det skal hun heller få lov til - da er de på vår eiendom), bjeffer tilbake til andre hunder når hun står ute... Men utover det er det ikke noe lyd.

I mine øyne burde man hatt erfaring fra før for å håndtere denne hunden med de problemene hun har, men hun fungerer godt som familiehund og er veldig kjærlig.

Hun er en elskelig hund med familien, altså. Det er noe samkjønnsaggresjon i rasen, altså at de ikke liker hunder av samme kjønn, men dette med å ikke like fremmede mennesker er mer sjelden. Men du kan jo ende opp med en hund som den vi har, så da tenkte jeg at det er greit at du får høre fra meg også.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg tenkte egentlig at jeg skulle vente med å si noe til WheatenMali hadde kommentert, men jeg har også en wheaten. Pippin er åtte år nå, og han er min første hund. Jeg har nok gjort noen tabber når det gjelder trening og oppdragelse, han ble dårlig sosialisert på både mennesker og hunder og er derfor nokså voktende og bjeffete. Men hvis man klarer å se gjennom rampestrekene er han gulle god! En stor personlighet, veldig lett å få god kontakt med, kosete, hengiven, snill og veldig oppmerksom (førervar kalles det visst). Jeg er faktisk overbevist om at han hadde vært en fantastisk hund på alle måter om han hadde hatt en eier med mer erfaring og mer overskudd til å drive systemastisk trening.

Jeg hadde nok ikke valgt en terrierhann som førstegangshund om igjen, men jeg er åpen for at det handler mer om hvem jeg er enn om terrierhanner.

Lenke til kommentar
Del på andre sider



1. Hvordan er rasens gemytt mot:
- fremmede mennesker.
- andre hunder.

- Supersosiale med mennesker, de skal ikke vokte, og tar imot innbrudsstyver med åpne armer!
- Her har det mye med sosialisering å gjøre, de er litt enten eller, noen er overlykkelig i møte med alle hunder,
mens noen er ikke like glad i samme kjønn.

2. Hvordan er rasen å trene (vanlig lydighetstrening)?
Man bør jobbe mye med de fra de er små, spesielt for å finne en forsterker som fungerer,
de er morsomme å trene lydighet så lenge de synes det er morsomt,
og synes eieren det er morsomt vil jo dette smitte over på hunden.
Mye lek og moro er viktig.

3. Hvor mye mosjon trenger rasen for å være en lykkelig og fornøyd hund?
Wheatens tåler lange fjellturer og de tåler late dager med små tisseturer,
ideelt sett bør de få 1-3 timer tur daglig.

4. Er rasen flink til å være alene hjemme?
Så lenge du som eier starter treningen riktig så er ikke dette noe problem.

5. Hvordan er rasen når det kommer til bjeffing?
Rasen har lite lyd i seg, noen av de vil varsle når det kommer besøk eller hvis de blir ivrige.

6. Trenger man å være et erfarent hundemenneske får å håndtere denne rasen?*
Ja og nei, man bør være åpen for å gå kurs og å lære sammen med hunden.


7. Er det noen som har noe god litteratur om rasen å anbefale?
Hilde Nybom har skrevet en bok som heter Irish Softcoated Wheaten Terrier,
denne får du kjøpt via klubben vår, gå inn på www.norskterrierklub.no og trykk på wheaten,
der står det også en del om rasen :)

Lurer du på noe mer er det bare å sende meg en pm her inne eller en mail,
jeg er raskest til å svare på mail og adressen finner du på hjemmesiden min :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

Min wheaten terrier (han blei 9 år) elsket å trene, lydighet blei han fort lei. men i agility va han i 100 hele tiden. han var over sosial, elsket unger. han var full av rampestreker (noe vi savner nå) rett å slet en gla hund med mye liv

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Henger meg på pinewood! Jeg har hatt herre/unisex vest og den passet meg godt i bredde. Ble dessverre litt for lang eneste så var uheldig å ødela glidelåsen og sømmen på en lomme i ett fall. Foreløpig eneste minuset med den er at den blir litt tung om man er ute i heftig regn.  Fikk sommerversjonen til pinewood i erstatning fra widforss og den bruker jeg hele tiden. Store gode lommer som rommer masse! ikke opplevd å miste noe utav, og i konkurranse setting så skal det ganske mye til for at leker ligger synlig for dommer også. Så sånn teknisk disk som det skal det godt gjøres at skjer også.    Har også en IQ Dogsport multifunctional jakke jeg bruker på vinteren og jeg elsker den!! Liker spesielt godt at det er linere til lommene så man kan vaske dem ofte om man bruker litt grisete godbiter. Ikke fult så dyp lomme bak som pinewood, men ok nok. 😊    Har også en eldre CRW vest fra hooks og den er jeg ikke så fan av. For små lommer og for lett å miste ting utav. Fordelen er stofftypen som ikke tar til seg så mye vann i regnvær. 
    • Kan være. Føler allikevel for å høre musikken sammen mens vi går. Han blir glad av musikk han liker, og den trafikkstøyen er ganske ubehagelig når en legger merke til den. Den er ujevn, uforutsigbar, og det er ikke behagelige lyder. Veldig til susing pga hastigheten. Kjent for å ha ugunstige effekter på helse. Å fokusere hørselssansen på Bob Marley istedenfor er antakelig sunnere for såkalt mental helse. Alternativt, så kan vi selvsagt busse de tre holdeplassene for å bare ha fuglekvitter og klukkende elv på øret siste delen av veien. Også en mulighet. Det er bare så mye mer lettvint å gå enn å styre på med buss som går 1-2 ganger i timen for de tre holdeplassene. 
    • Trenger han faktisk lyden? Jeg vil tippe han får pulsen godt nok fra et headset på deg.
    • Har tenkt på det, spille synkront i to headphones, og prøvde på hunden et rundt halsen, men det blir for dårlig lyd til ham. For mye av høyfrekvente lyder og ingen bass. Må ha fyldigere lyd for å kunne nyte den.  Ingen fare for å forstyrre omgivelsene, en møter svært sjelden andre mennesker langs den veien der, og de har i 100% av tilfellene så langt vært på sykkel, som farer fort forbi.  Med mindre det finnes headphones lagt spesielt for hunder (tror ikke han vil like det mens vi er i bevegelse i dynamiske omgivelser) er jeg derfor ute etter en så nett og praktisk og rimelig ghettoblaster som mulig, til å bære på kroppen med stropp. Det er 20 min langs et sånt grusomt kjedelig strekke hver vei, til hver eneste trening hele sommerhalvåret. Trenger sprite opp den turen littegrann
    • Hvorfor ikke bare bruke et headset? Det blir fort irriterende for omgivelsene hvis du skal prøve å overdøve trafikken med musikk...
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...