Gå til innhold
Hundesonen.no

rhodesian ridgeback


Kebab
 Share

Recommended Posts

Hvorvidt en hund kan bli venn med katter eller ikke avhenger både av rase, individ, og katten. De fleste hunder kan bli vant til katter fra valpestadiet av, så lenge katten ikke bryr seg om eller trigger jaktinstinktet til hunden. Hvis det først skjer så er det ofte gjort... Jo mer jaktinstinkt en rase har, jo vanskeligere kan det være, men jeg kjenner flere med hunder med mye jaktinstinkt som også har katt.

Det samme gjelder med barn. De aller fleste hunder kan gå fint sammen med barn så lenge de får omgås barn på en fornuftig måte.

En ridgeback er en relativt aktiv hunderase som kan trenge mye mosjon. En time tur daglig bør være et minimum (mer om man ikke har inngjerdet hage o.l.), men her varierer det ogås på individ og linjer hvor aktive de er. Vi forventet at vår ville kreve en god del mer fysisk aktivitet enn det han gjør nå, men vår er nok langt nede på skalaen når det gjelder aktivitetsnivå for rasen.

Ridgebacker er en vokterhund og en jakthund, og skal passe på hus og familie, og kan ha en god del jaktinstinkt. I tillegg er de veldig selvstendige, og ikke de enkleste å trene. De krever ikke veldig mye mental trening, og terping er ikke noe poeng med dem, det gidder de ikke. Det er jo greit så lenge man ikke har veldige ambisjoner innen hundesport som krever en del, men man skal jo også ha hverdagslydighet, innkalling osv. på hunden.

I utgangspunktet anbefales ikke ridgebacken som førstegangshund. Jeg mener litt at det ikke kommer så mye an på rasen som den som skal ha hunden. Om man er villig til å legge en del arbeid i å sette seg inn i rasen på forhånd så kan man ha en nesten hvilken som helst rase som passer det hundeholdet man kan tilby. Men jeg vil absolutt se på det som en fordel om man har erfaring med hund og hundetrening fra før.

http://hundesonen.no/forum/topic/61341-hvilken-rase-kan-passe-meg-rr/

Om du er ute etter hvilken rase som kan passe det er det kanskje enklere hvis du skriver hva du kan tilby en hund, hva du tenker å bruke hunden til (om du vil drive med hundesport?), og hvilke kriterier du har til pels, pelsstell, aktivitetsnivå, lyd osv.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

har tarasse som jeg skal ha hundegjerde på så han kan være ute selv om jeg tengte at hunden skulle være inne og hva var din første hund?

Vår rr er også innehund, men de trenger å løpe litt, og det jeg mente var at om man har en inngjerdet hage hunden kan løpe rundt og snuse i så trenger den ikke nødvendigvis riktig like mye tur.

Min første hund var en dansk/svensk gårdshund. Den har en del jaktinstinkt og vår jager katter, men jeg kjenner også folk som har både pinscher og dsg sammen med katt. Det er en veldig fin førstegangshund, lettlært, og veldig sosial med de fleste både hunder, folk og dyr. Det ble en veldig stor overgang til en ridgeback som var det motsatte av lettlært, også sosial men ganske krevende på sin måte.

Det sagt, en voksen og lydig ridgeback er en utrolig enkel å behagelig hund å ha. Men jobben med å få den dit er ikke noe alle klarer uten videre (meg selv inkludert).

Dersom du vil ha en korthåret turvenn som kan gå overens med katt og er barnevennlig så er det mange raser som kan passe.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lange turer er ikke nødvendigvis veldig stimulerende. Det kan være, men det kan også øke stress, særlig hvis dere går mye i ukjente miljøer eller rundt mye andre folk og hunder. Stress og usikkerhet er i stor grad genetisk, og påvirkes såklart av hormoner. Søksarbeid er ofte god stimuli, og er bevist å øke selvtilliten hos hunder. Meld dere på et kurs i nosework, barn hunt eller annen type søk som dere kan bruke som aktivisering i hverdagen. Tren triks og lydighetsøvelser. Kjøp spill med utfordringer som hun kan løse for å få middag. Generelt vil jeg også skjerme henne mot å bli presset inn i situasjoner der hun føler hun må si fra. Det er ikke alltid mulig, men ikke la fremmede klappe henne, hold avstand til ting eller steder som stresser henne, osv. Hvis hun knurrer er hun for ukomfortabel, og hvis det signalet blir oversett er bitt ofte neste.
    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
    • Takk! 🥰 Jeg glemte at det finnes en verden av små butikker utenom gigantene. Du reddet dagen og uka og måneden, og potensielt hele sommeren min. Nettopp vært på kurstime med råfor klabb og klæss og isj, og så ikke veldig lyst på fremtiden. Får hamstre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...