Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hvorvidt en hund kan bli venn med katter eller ikke avhenger både av rase, individ, og katten. De fleste hunder kan bli vant til katter fra valpestadiet av, så lenge katten ikke bryr seg om eller trigger jaktinstinktet til hunden. Hvis det først skjer så er det ofte gjort... Jo mer jaktinstinkt en rase har, jo vanskeligere kan det være, men jeg kjenner flere med hunder med mye jaktinstinkt som også har katt.

Det samme gjelder med barn. De aller fleste hunder kan gå fint sammen med barn så lenge de får omgås barn på en fornuftig måte.

En ridgeback er en relativt aktiv hunderase som kan trenge mye mosjon. En time tur daglig bør være et minimum (mer om man ikke har inngjerdet hage o.l.), men her varierer det ogås på individ og linjer hvor aktive de er. Vi forventet at vår ville kreve en god del mer fysisk aktivitet enn det han gjør nå, men vår er nok langt nede på skalaen når det gjelder aktivitetsnivå for rasen.

Ridgebacker er en vokterhund og en jakthund, og skal passe på hus og familie, og kan ha en god del jaktinstinkt. I tillegg er de veldig selvstendige, og ikke de enkleste å trene. De krever ikke veldig mye mental trening, og terping er ikke noe poeng med dem, det gidder de ikke. Det er jo greit så lenge man ikke har veldige ambisjoner innen hundesport som krever en del, men man skal jo også ha hverdagslydighet, innkalling osv. på hunden.

I utgangspunktet anbefales ikke ridgebacken som førstegangshund. Jeg mener litt at det ikke kommer så mye an på rasen som den som skal ha hunden. Om man er villig til å legge en del arbeid i å sette seg inn i rasen på forhånd så kan man ha en nesten hvilken som helst rase som passer det hundeholdet man kan tilby. Men jeg vil absolutt se på det som en fordel om man har erfaring med hund og hundetrening fra før.

http://hundesonen.no/forum/topic/61341-hvilken-rase-kan-passe-meg-rr/

Om du er ute etter hvilken rase som kan passe det er det kanskje enklere hvis du skriver hva du kan tilby en hund, hva du tenker å bruke hunden til (om du vil drive med hundesport?), og hvilke kriterier du har til pels, pelsstell, aktivitetsnivå, lyd osv.

Skrevet
har tarasse som jeg skal ha hundegjerde på så han kan være ute selv om jeg tengte at hunden skulle være inne og hva var din første hund?

Vår rr er også innehund, men de trenger å løpe litt, og det jeg mente var at om man har en inngjerdet hage hunden kan løpe rundt og snuse i så trenger den ikke nødvendigvis riktig like mye tur.

Min første hund var en dansk/svensk gårdshund. Den har en del jaktinstinkt og vår jager katter, men jeg kjenner også folk som har både pinscher og dsg sammen med katt. Det er en veldig fin førstegangshund, lettlært, og veldig sosial med de fleste både hunder, folk og dyr. Det ble en veldig stor overgang til en ridgeback som var det motsatte av lettlært, også sosial men ganske krevende på sin måte.

Det sagt, en voksen og lydig ridgeback er en utrolig enkel å behagelig hund å ha. Men jobben med å få den dit er ikke noe alle klarer uten videre (meg selv inkludert).

Dersom du vil ha en korthåret turvenn som kan gå overens med katt og er barnevennlig så er det mange raser som kan passe.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...