Gå til innhold
Hundesonen.no

Afghansk Mynde vs Borzoi


tm100021

Afghaner eller Borzoi?  

56 stemmer

  1. 1.

    • Afghansk mynde
      27
    • Borzoi
      29


Recommended Posts

Skrevet

Jeg klarer ikke helt å bestemme meg, regner med at jeg skal ha en ny valp i løpet av 2006/2007, men jeg klarer ikke å bestemme meg, afghaner eller Borzoi...

Bemerk; Jeg skal ikke ha en lydighets hund;) så jeg vet at affe ikke passer til det:p

Skrevet

Jeg tok Borzoi, og det er fordi at på afgansk mynde blir det alt for mye pelsstell for min del! Har ei venninne som har en mynde, og ho sier at hadde ho visst om pelsstellet så hadde ho ikkje tatt den rasen.. og ho er vant med pelsstell, har to Briarder og...

Skrevet

Nå trår jeg sikkert i et vepsebol, men jeg så en klippet affe en gang (ikke utstillingshund altså.. :wink: ) og den var ordentlig fin. Eieren klippet den for at den dro inn for mye søle i leiligheten. Var stilig klipp og den så sporty og flott ut. Ikke sånn jeg-hadde-for-mange-floker- sveis. :lol:

Har ikke stemt, da. Foretrekker de glatthårede myndene, men liker begge. :)

Skrevet

Klippet afghaner, det vil jeg se! :lol: Har sett bilde av afghanere på 1920 tallet, og de hadde borzoi lengde på pelsen ca.. og de så ihvertfall mye flottere ut enn de heelt langhåra. :)

Skrevet
Klippet afghaner' date=' det vil jeg se! :lol: Har sett bilde av afghanere på 1920 tallet, og de hadde borzoi lengde på pelsen ca.. og de så ihvertfall mye flottere ut enn de heelt langhåra. :)[/quote']

Ja, hehe..må innrømme at jeg syns den var mye penere. Den så smart og sporty ut. Men rasefolkene hadde vel kanskje grått. :P

Møtte den på gata i Oslo nord. Jeg trodde først det var en blanding. :oops: :mrgreen:

Skrevet
Klippet afghaner' date=' det vil jeg se! :lol: Har sett bilde av afghanere på 1920 tallet, og de hadde borzoi lengde på pelsen ca.. og de så ihvertfall mye flottere ut enn de heelt langhåra. :D[/quote']

Jeg har sett en klipt afganer. Ser den nesten hver mårra i gamlebyn. Den er drit stygt klipt og har igjen en hårtust på hue!!

Skrevet

utseendetmessig synes jeg afghaneren er finest,men skulle jeg valgt så ville jeg valgt borzoi, mye mindre pelsstell og virker lettereå ha i hus liksom. :mrgreen:

Skrevet

Tror ikke det er samme hunden dog. Eieren av den jeg så var tydelig fra et "pent strøk" (møtte på Kjelsås, men snakket og så veldig vestkant ut) og den var kort på hodet :lol: Kanskje det er noen bilder på myndesider på nettet? :D

Skrevet
Tror ikke det er samme hunden dog. Eieren av den jeg så var tydelig fra et "pent strøk" (møtte på Kjelsås' date=' men snakket og så veldig vestkant ut) og den var kort på hodet :lol: Kanskje det er noen bilder på myndesider på nettet? :D[/quote']

Ja, kan godt hende det finnes fint klipte afganere. Jeg syns nå de er finest med lang pels. :D

Skrevet

Nei, klarer ikke å stemme ettersom jeg liker begge raser.

Noen "naboer" her har en afgansk mynde som han har klippet, har aldri sett en råere hund. Den ble drit stilig etter han hadde klipt den.

Men begge rasene er utrolig flotte. :lol:

Skrevet

Borzoi.

Siden du allerede har erfaring med rasen, den krever mindre pelsstell, pluss at jeg har hørt at afghanere er klin umulige å trene.

Skrevet

Jeg ville valgt Borzoi!

Kan ikke helt sette fingeren på hvorfor, men jeg har intrykket av at Afghanere er litt vanskeligere å ha med å gjøre, men det er bare en følelse jeg har og ikke fakta!. Har lest veldig mye om mynder og har egentlig bare lest positive ting om begge, de er jo typiske mynder begge to. Så det er vel egentlig bare en smak sak som gjør at jeg ville valgt Borzoi.

:lol:

Skrevet

Afghansk Mynde

Afghaneren er en familievennlig og snill hund, som også er ganske flink med barn. Den gjør ikke mye av seg innendørs, men med en slik pels må man regne med endel stell. Til gjengjeld tåler denne hunden godt kulde. Utendørs er det en svært livlig og aktiv hund, som gjerne jager naboens katt når den for sjansen. Rasen trenger en god del fysisk trening for å forbli harmonisk og trives maksimalt. Ovenfor fremmede er afghaneren noe reservert og skeptisk av natur, men ikke på noen måte uvennlig. Det er en svært smidig og spenstig hund, hurtig og utholden som få. Afghaneren regnes ikke for å være en spesielt dressurvennlig rase, men verre enn andre mynder er den såvisst ikke.

Borzoi

Borzoi er en typisk mynde, hvilket betyr at den bl. a. er reservert ovenfor fremmede og skeptisk ovenfor nye ting. Den regnes som intelligent og lettlært, og svært hengiven ovenfor sine egne og deres nærmeste venner. Lydighetstrening bør foregå etter prinsippet om gjensidig respekt mellom hund og eier, da disse hundene har et sart sinn. Borzoi er snill mot barn, men de liker ikke for mye bråk og ståk. Den regnes som rolig og avbalansert, nærmest tilbakeholden, men kan og vil i en presset situasjoen forsvare både seg selv og sine eiere.

hentet fra:

http://www.mynde.info/index.html

Skrevet

Tror ikke Serchaj er borzoi:p han er verken sky eller skeptisk for fremmede og han løper rundt i hagen med nabo barna nesten hver dag:p De bråker de;)

Men det at de forsvarer er veldig sant, kan forklare mer siden, men nå skal jeg til timen;)

Skrevet

Jeg ville valgt Afghaner, HELT KLART! Det er den peneste rasen jeg vet om, og jeg har veldig lyst på en selv. (ikke bare på grunn av utseende daa...:D )

Skrevet

Borzoi. Som så mange andre - pga pelsen.

Uten å kjenne rasen spesielt godt, tror jeg magefølelsen likevel sier at jeg nok hadde gått vel så bra overens med en afghaner.

Hva med Saluki, da? De er jo ikke helt ulike nedklipte afghanere?

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...