Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

I dag etter siste juleshoppingen på kjøpesenteret bar turen hjemover, og i bilen fremfor meg ble jeg helt satt ut. Så ut som de hadde fyllt hele bilen med julegaver, og prøvd å stable hunden noenlunde oppå i gavene i baksetet. Hunden (en mellomstor fuglehund av et slag) sto stablet og klemt mellom gavene, med hodet trykt opp mot taket. Jeg kvidde meg for å tenke på hva som ville skje om de måtte bremse brått eller om andre ting hadde skjedd. Hva er greia?


Det hadde vel aldri vært aktuelt å legge treåringen din oppå et lass med julegaver bare fordi det ikke var plass i bilen... Barn og dyr er begge levende individer, og dette er omsorgssvikt uansett om det er barnet ditt eller dyret ditt du stabler oppå gavene.

Om jeg ikke tar helt feil så er det lovpålagt å ha hund festet i bil også. Enten i eget hunde-bilbelte, eller i bur. Men hvorfor er det så mye mer tillatt å ha hunden løst likevel? Kan den liksom ikke få skader? Eller blir eiere ikke lei seg om hunden skal bli skadet, eller dør? Har flere ganger sett folk som har hunden sittende ved siden av seg i førersete, på fanget ++

Vil gjerne høre tanker!

Skrevet

Ikke bare kan hunden bli skadet, men det kan skade passasjerene i fremsetet også når hunden kommer flyvende bakfra i stor hastighet og med sin vekt :/ Noe mange ikke tenker over!

Hund er vell betegnet som bagasje, bagasje skal sikres! Så hund må vell være i sele, bur eller bak en slik sikkerhetsgrind (i stasjonsvogner).

Skrevet
Ikke bare kan hunden bli skadet, men det kan skade passasjerene i fremsetet også når hunden kommer flyvende bakfra i stor hastighet og med sin vekt :/ Noe mange ikke tenker over!

Hund er vell betegnet som bagasje, bagasje skal sikres! Så hund må vell være i sele, bur eller bak en slik sikkerhetsgrind (i stasjonsvogner).

Ja, virkelig. Det er både skummelt og kjipt om noe sånt skulle skje. Håper sonenfolk er flinke til dette, og flinke til å spre! Jeg vil ha lite dødsfall både for hund og eier nå på vinterføre.

Skrevet

Gavene skal også sikret. Faktisk skal i prinsippet alt som ligger løst i bilen sikres slik at det ikke kan slynges frem og skade noen ved en kollisjon.

Skrevet

Jeg skal gladelig innrømme at jeg sikrer barn bedre i bil enn hunden min. Men jeg passer på at vekten hans ikke kan skade passasjerene, og at skadene på ham selv blir så små som mulig. Men vi har ikke egen bil, og dermed ikke bur. Jeg har kjøpt bilsele til ham da, som vi kan bruke på lengre turer.

Skrevet

Jeg blir også skremt av å se hvordan enkelte sikrer hunden sin i bil. Ift sammenligningen med barn så har de gjerne de nyeste bilsetene til flere tusen til ungene, og så klarer de ikke bruke et par hundrelapper om så på en bilbeltesele til hunden? Og jeg tenker også sånn at hunden kan jo faktisk ende opp med å skade barnet om den slenges rundt i bilen ved brå sving/stopp/kræsj. Men jeg vil likevel si at det er forskjell på en hund som ligger stille i dørken i baksetet og en hund som sitter i førersetet. Den vil helt klart både kunne skades mer, og gjøre mer skade jo høyere den sitter. Selv har jeg lukket reisebur stroppet fast i baksetet da jeg ikke har stasjonsvogn, så får jeg heller bare finne på noe alternativt om jeg skulle ha bruk for dette baksetet mitt - hunden er med oftere enn folk og jeg har ikke barn uansett ;)

Skrevet

Jeg opplevde faktisk et sjokk selv en gang :twitch:

Var på kjøretur og måtte bråstoppe for et Rådyr i veien, i det jeg trykka inn bremsen så fyker noe frem ved hodet mitt, jeg skjønte ikke hva det var som kom i en slik fart! Jeg klarte heldigvis å unngå rådyret og fikk da se at det var flexilinen som kom flyvende :shocked: Jeg hadde da hadd den liggende helt bak ved sideruten i bagasjerommet! Det kom flyvende i en såpass fart at jeg tørr ikke å tenke på hva som kunne ha skjedd om jeg fikk den i bakhodet. Dette var en stor flexiline beregnet på stor hund så den ville jeg kjent godt!!! Så nå tenker jeg mer over hva som ligger løst i bilen og hvor ting ligger...

Skrevet

Jeg ville vært så frekk at jeg noterte meg regnr, tok en tlf til politiet og sa i fra. Kanskje man var heldig at de hadde en bil i nærheten som kunne tatt en stopp på dustene :whistle:

Skrevet

En fin liten huskeregel: tenk deg at du ligger under ti-metern'. Tenk så at du slipper (putt inn passende gjenstand eks brusflaske, hund- veske etc), ville du hatt den i ansiktet fra den høyden? Hvis svaret er nei bør det sikres :) Det er veldig lite jeg ville sluppet i hodet mitt fra ti-meteren! Sent from my GT-S5830 using Tapatalk 2

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vurderer å kun holde meg til hund. Selv om jeg også har lyst på andre typer dyr. Kjekt med litt forskjellig synes jeg men hvis det er en ulempe og til hinder for hundene går jo ikke det. De er viktigst.
    • Hvis han faktisk er blanding av havanais og malteser så er han ikke en maltipoo i det hele tatt. Maltipoo er blanding av malteser og puddel (poodle, derav -poo-delen av navnet).  For det første bør han sjekkes for alle arvelige helseproblemer som forekommer både hos havanais og malteser. Det er vel noe allergi, øyeproblemer og kneledd/albueledd ihvertfall. Så bør du ha oversikt over gemytt og helse hos begge foreldrene og helst søskenene og gjerne halvsøsken eller andre nære slektninger til hunden. Det hjelper ikke at din hund er snill og frisk, hvis han er unntaket i kullet. Da risikerer du å avle videre på problematiske gener, selv om det ikke har vist seg hos din hund. Dette er hovedårsaken til at raseavl er lettere å gjøre på en god måte, fordi man har registrert statistikk over helsedata i flere generasjoner. Hvis du tenker å få valper så kan det uansett også være greit å gå NKKs oppdretterskole, det er mye viktig informasjon der uavhengig av om du avler på renraset eller blandingshund. https://www.nkk.no/kurs-utdannelse-og-aktiviteter/kursoversikt-alle/ Generelt tenker jeg at det er veldig mange hunder som omplasseres og unødvendig å avle om man ikke har noe målrettet tanke for det, som de fleste seriøse oppdrettere har for rasehunder når de studerer helse- og utstillingsresultater. Det finnes mange gode og snille hunder som trenger et hjem.       
    • Hei. Jeg har en maltipoo hund som er blanding av havanes og malteser. Veldig godt gemytt på han. Rolig og veldig snill. Ble 2 år 17 juli. Hvordan kan jeg gå fram? Han er i ekstase å merker han er ungdoms tiden nå. Trenger litt tips . Vil gjerne forme han videre pga hvor fin han er. 
    • Alle dyr har naturlige instinkter som styrer dem. Noen er byttedyr, som lever av gress, bær og annet de finner i naturen, og som har fluktinstinkter når det er noe i nærheten de oppfatter som fare. Typisk eksempel er hester, sauer, hjortedyr osv. Noen er rovdyr som lever av å fange, drepe og spise andre dyr. Både katter og hunder er rovdyr, samt ulv, gaupe, bjørn osv. Fra lenge før hunder (og katter) ble domestiserte og holdt som arbeids- og kjæledyr har dette vært instinkter som rett og slett har holdt dem i live. Det er naturlig adferd å jage og drepe, men vi har avlet bort veldig mye av de sterkeste instinktene. Ulike dyr har også ulikt språk og væremåte, og de aller fleste kommuniserer best med sin egen art. Og så er det noen som kommuniserer på tvers av arter, i varierende grad. Anbefaler å lese litt om språk og adferd både hos hund og katt, og som sagt få hjelp fra fagfolk.
    • Hvorfor er det sånn at alle katter skal jages?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...