Gå til innhold
Hundesonen.no

Noen som har trent med Petter Andersen?


Recommended Posts

Skrevet

Norsk Hundetrenerforbund har jo kurs på Tøyen, geografisk sett veldig praktisk for oss. Men de nekter å oppgi noe om hva slags bakgrunn og utdannelse instruktøren har, utover "er utdannet instruktør og har 18 års erfaring".

Er det noen som har gått kurs med denne mannen før? Eller kjenner noe til ham og hvordan han driver?

Skrevet

Aldri hørt om.

18 års erfaring med hva slags kurs hadde jeg lurt på da jeg også. Google sa ikke så mye om han heller utenom at jeg fant noe om at han har CO adresse til Norsk Hundetrener forbund. Ingen blogger, ingen hjemmesider e.l.

Men nekter å oppgi bakgrunn og utdannelse? Det er nå normal høflighet og nesten har en CV liggende om man sier slike ting som 18 års erfaring. Holder man ett kurs i året på 18 år eller 12 kurs i året? Og er det valpekurs og skal nå holde runderingskurs?

Det er ganske stor forsjell på erfaring og hva emne man holder evt kurs i.

Skrevet

Aldri hørt om.

18 års erfaring med hva slags kurs hadde jeg lurt på da jeg også. Google sa ikke så mye om han heller utenom at jeg fant noe om at han har CO adresse til Norsk Hundetrener forbund. Ingen blogger, ingen hjemmesider e.l.

Men nekter å oppgi bakgrunn og utdannelse? Det er nå normal høflighet og nesten har en CV liggende om man sier slike ting som 18 års erfaring. Holder man ett kurs i året på 18 år eller 12 kurs i året? Og er det valpekurs og skal nå holde runderingskurs?

Det er ganske stor forsjell på erfaring og hva emne man holder evt kurs i.

Ja, ikke sant...?

Om du ser på hundetrenere.no så er det svært diffust hele opplegget. Jeg mailet og spurte hvem som var instruktør på et kurs, og hvilken bakgrunn vedkommede hadde. Fikk nevnte informasjon til svar. Etter et par utvekslinger svarte hun blant annet i siste e-post at hun ikke kunne gi meg noe cv, heller ("det får da være måte på").

Jeg har sett dem trene på Tøyen og så for et par år siden et par episoder jeg ikke likte, men har i ettertid snakket med noen som har gått kurs der og er fornøyd (kjenner de dog ikke godt nok til at jeg vet noe om hva de kunne fra før og hva de forventet). De trener angivelig med positiv forsterkning, det jeg så var ikke pf.

Jeg fant ikke noe mer enn deg på google. Tenkte bare jeg skulle sjekke om det var noe spesielt jeg gikk glipp av.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...