Gå til innhold
Hundesonen.no

Hundefaggruppen: "Lar du deg bløffe av konsulentmafiaen?"


Recommended Posts

Skrevet

Ja, den forrige tispa mi brukte det ganske aktivt i sin oppdragelse, å alltid være størst og sterkest. Hun hadde en sånn "velt en Nora"-lek med tispa jeg har nå, når de løp og lekte, så måtte hun alltid velte den stakkars terven, og jeg går ut fra at det var en sånn "jeg er fortsatt kjappere og sterkere enn deg"-greie fra hennes side. Jeg trodde jeg hadde en masse bilder av at Dina la ned Nora jeg, men jeg fant bare dette nå:

16245_223373296326_3504275_n.jpg

Terven (eller Nora, som hun heter) leker ikke sånn med puddelen heldigvis, jeg tipper kanskje det ville gått hardt utover puddelen om hun stadig ble lagt i bakken av terven, hun er halvparten så stor hun *ler* Men det var det her jeg mente med at lek ikke bare er lek, jeg tror Dina hadde et litt større behov for å fortelle at hun var størst og sterkest enn hva Nora har. Nora har til nå vært ei ranglav tispe, men jeg ser jo at hun nå, etter at Dina ble borte, har vokst på seg litt mer meninger og temperament :)

Blir interessant å se hvordan forholdet mellom Nora og Leah blir etterhvert, jeg anser puddelen som ei frøken med litt mer meninger om ting enn hva Nora har, så jeg er faktisk usikker på om Nora kommer til å la henne klatre, om Leah evt finner seg i å bli satt på plass, eller om Leah faktisk har såpass respekt for Nora at ting forblir som det er pr i dag :)

Når det er sagt, så er det jeg som er sjefstispa her, så jeg kommer til å legge meg opp i forholdet mellom de to. Jeg vil ikke ha en konflikt i huset :)

Ja, det er viktig at vi som eiere griper tydelig inn ved tilløp til bust og høye haler.

For en tid tilbake hørte jeg på et foredrag. Foredragsholderen var veldig opptatt av at man skulle være snill mot hunden. Og det er jo fint det. Derfor ville han aldri hevet stemmen eller si nei. Han hadde mange hunder, og det var tydeligvis noen tilløp til slagsmål. Dette skulle løses ved hjelp av dempede signaler i fra oss..... Jeg tenkte mitt; hadde du faktisk hevet stemmen, og sagt nei så hadde du vel unngått dette. Og så fortalte han at han nå hadde kastrert alle hanhundene, og nå var det fred og ro. Hvem er snill og "slem"? Er det ikke bedre å gå aktivt inn å regulere hundenes atferd?

Dette med rang, hierarki osv. er jo i stadig endring, og forholdene endrer seg alltid når det kommer nye hunder i hus.

Men også ellers. I hvert fall forsøker de seg gjerne. Husker min ranghøye tispe som hadde full kontroll på de andre i jakthundflokken. Men når hun hadde passert 12 år ble hun jo naturligvis noe svekket, og da prøvde yngste, ranglave tispe seg på henne et par ganger.

For meg er det uforståerlig at folk kan mene at det ikke finnes rang, hierarki, dominans osv. blant hunder.

  • Svar 57
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Det jeg finner fascinerende, er at når folk flest snakker om å være "leder" i forhold til en hund - så er det nærmest opplest og vedtatt at det handler om å utøve fysisk og psykisk vold mot hunden. Me

Jeg synes artikkelen satt fingeren på mye fornuftig. Men så må fyren dra inn dominans, alfaruller, at tispene tar avkommene osv... Jeg lurer på hvorfor man ikke bare kan be bikkja kutte ut når den

Jeg mener ikke man trenger å ha himla mye resultater å vise til i en diskusjon, men når artikkelforfatteren selv drar inn manglende resultater hos dem han selv kritiserer, så kan det kanskje være grei

Guest Belgerpia
Skrevet

Bare ett kjapt søk mens jeg er på jobb. Artikkelforfatter konkurrerer i alle fall pr. dags dato i klasse III med en border collie. Andre resultater fant jeg ikke. Så han er i alle fall aktiv med hund selv.

Skrevet

Og man kan vel strengt tatt stille noen spørsmål vedr disse atferdskonsulentene selv om man selv ikke har noe å vise til ? Så lenge man selv ikke profilerer seg som atferdsekspert. Jeg har intet å vise til å så måte, men jeg har da flere ganger også påpekt f eks GL`s manglende resultater. Ser hun stadig viser til antall hunder til konsultasjon, men kan ikke se at hun noen ganger har vist til hvilke resultater hun har oppnådd i å rehabiltere disse. Og det må vel være tillatt å etterspørre dette?

Jeg synes at artikkelen er kjempegod.

Guest Kåre Lise
Skrevet

Og man kan vel strengt tatt stille noen spørsmål vedr disse atferdskonsulentene selv om man selv ikke har noe å vise til ? Så lenge man selv ikke profilerer seg som atferdsekspert. Jeg har intet å vise til å så måte, men jeg har da flere ganger også påpekt f eks GL`s manglende resultater. Ser hun stadig viser til antall hunder til konsultasjon, men kan ikke se at hun noen ganger har vist til hvilke resultater hun har oppnådd i å rehabiltere disse. Og det må vel være tillatt å etterspørre dette?

Jeg synes at artikkelen er kjempegod.

Samtidig som hun stadig går ut med at hun ikke tar konsultasjoner. Kjekt å være utdanna eller rettere sagt utlært da. :)

Skrevet

Nå vet jeg ikke helt hvorfor du siterer meg på det. Siri skrev at personen som skrev artikkelen var anonym og jeg påpekte at det er han ikke, navnet hans står i artikkelen.

Ja, og jeg fortalte det jeg visste(eller ikke visste) om mannen for å vise at han ikke er en velkjent figur i hundemiljøet i Grenland.

Spiller det noen rolle? Jeg synes det passet.

Skrevet

Jeg slår et slag for å ikke overrannalysere noe verken det ene eller den andre veien jeg (selvom det kan være lurt å ha i bakhodet) sundt bondevett med andre ord :D Iallefall hadde jeg blitt GAL av å tenke enten "nå demper hun meg, best å se bort og helst slikke meg på albuen samtidig som jeg legger meg halveis på rygg" eller "nå prøver hun å dominere meg, igår var det katten og imorgen tar hun vel herredømme over hele nabolaget også, best å legge henne over på rygg for å bli kvitt disse lederskapstankene hennes".

  • Like 1
Skrevet

Ja, og jeg fortalte det jeg visste(eller ikke visste) om mannen for å vise at han ikke er en velkjent figur i hundemiljøet i Grenland.

Spiller det noen rolle? Jeg synes det passet.

Det hadde ingenting med mitt innlegg å gjøre, det var poenget ;-)

  • 3 weeks later...
Skrevet
Nå er det vel en del forutsetninger som skal være tilstede for at negativ straff skal fungere, det er ikke bare å forvente at tilfeldige hunder skal skjønne at forsterkeren uteblir i alskens tenkelige situasjoner. Jeg syns sitatet av Dunbar er på sin plass, han har poengtert dette mang en gang også at man ikke trenger denge hunden men rett å slett være så enkel og rettferdig at hunden faktisk får beskjed om at nå gjør du noe som er feil / uakseptabelt f.eks ved "nei". Å gi hunden tilbakemeldinger den har forutsetning for å forstå er respektere hunden, alt annet er urettferdig, verre er det ikke.

Negativ straff er egentlig en konsekvens av positiv forsterkning. Dette konseptet fungerer utmerket om der ikke er iblandet positiv straff og konsekvensen av den igjen, negativ forsterkning. Ellers synes jeg at artikkelforfatteren virker nokså bitter og uten faktakunnskap om det han uttaler seg om.

Positiv forsterkning har som konsekvens negativ straff. Positiv straff har som konsekvens negativ forsterkning. Disse bør ikke blandes i samme setting. Ellers er jeg enig i at man ikke skal overanalysere men heller ta utgangspunkt i det man ser, men man bør allikevel ha en rendyrket filosofi.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Det høres utrolig slitsomt ut, og dere har prøvd det meste jeg ville anbefalt. Både cocker spaniel og puddel er jo raser som kan ha en del lyd, og ved å kombinere dem med litt ulike forutsetnigner så kan det rett og slett være genetikk, og dermed veldig lite å gjøre noe med.  Jeg går ut fra at han også er sjekket hos veterinær og at stoff- og hormonnivåer er noenlunde normale? Antar dere også har prøvd Adaptil og lignende? Er det like ille om det f.eks. står på radio i bakgrunnen? Har dere prøvd å enten redusere mengden aktivitet betraktelig over en periode, eller å endre balansen mellom mental og fysisk aktivitet annerledes? Det er ikke alltid at mer aktivisering er løsningen, for noen er det også mindre. Er han kastrert? Det er ikke noe som anebfales som en første løsning, men for meg høres det ut som dere har prøvd det meste annet av profesjonell hjelp. Hvis han ellers er trygg og velfungerende ift. sosiale situasjoner med folk og andre hunder, så ville jeg forsøkt evt. kjemisk først for å se hvordan det går.  
    • Hei. Jeg har en cockapoo gutt på 5 år som har noen «problemer» som vi sliter med. Helt siden var liten har han hatt et skikkelig stort varsler innstinkt som har blitt værre med årene. Han varsler på hver minste ting som skjer utenfor huset (av og til inne), og sliter veldig med å roe seg ned igjen. Han varsler på naboer som smeller med bildører, folk utenfor i gata som snakker, hunder som bjeffer, tuting, folk som går forbi vindu, katter i hagen, lillebror som løper inne, om vi bruker høy stemme osv osv. Det siste året har han også av og til begynt å varsle at vi åpner ytterdøra, eller at vi bare sier så lite som «hei» i en telefonsamtale fordi han tror det kommer noen. Ringeklokka og banking på vindu/dør er også veldig vanskelig, og han stopper ikke å bjeffe før han får se hvem som kommer og får hilse. Hvis vi stenger han inne på et annet rom bjeffer han enda mer og slutter ikke. Det er værst på kvelden, ofte etter vi har gått lang tur. Han klarer ikke roe seg, og ligger ofte i flere timer å bare knurrer og bjeffer på ting vi ikke hører eller ser. Dette har også gjort han har har en forferdelig av-knapp fordi han alltid ligger på vakt. Selv etter flere år med konstruktiv rotrening hver dag, skal det mye til for at han går å legger seg av seg selv på kvelden. Vi har prøvd ekstremt mange måter å trene dette vekk, uten at noe har hatt noe innvirkning. Vi har snakket med veldig mange hundetrenere, hatt besøk av adferdskonsulent og prøvd stressreduserende tilskudd i maten. Vi har prøvd alt fra desenstering på lyder, ignorering, sladretrening, klikkertrening, sende han på plassen sin, sende han på et annet rom til han roer seg ned, vært streng, søksaktiviteter for å distrahere han og ros og kos når han roer seg. Det begynner virkelig å bli et problem, da det er stressende for oss, men ikke minst for hunden.    Han syns også det er vanskelig å roe seg når vi får besøk. Vi vet at dette ikke grunner i redsel fordi han vil rett opp på fanget til besøket og ha kos, men vi merker også at han stresser mye mer. Det er absolutt ikke noe vondt i han, og han ELSKER andre mennesker (vil helst hilse på alle), men vi merker at varsler innstinktet tar overhånd i hverdagen og gjør det vanskelig for han. Det skal også sies at han er verdens beste hund å ha med på tur og bjeffer aldri da, men med en gang han kommer inn inntar han rollen som vokter uansett om vi er i vårt eget hus eller et annet.    Sånn at det er sagt så vet vi også at problemene ikke skyldes for lite aktivisering da vi driver med hundesport og har en veldig aktiv livsstil sammen.    Vi er ganske rådville nå og begynner å bli rimelig lei av at vi sjelden får mer enn 10-30 min stillhet av gangen. Sliter også på oss mentalt da vi prøver så veldig hardt uten at vi får noe resultat. Heller ikke gøy å få besøk eller kommentarer om at vi ikke har trent hunden vår, når det er det jeg bruker største delen av tiden min på. Veldig usikker hva problemene bunner i, men virker som han har hatt et høyt stressnivå hele livet.    Noen som har erfaring med dette og har tips for å gjøre hverdagen litt enklere?
    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
    • Ja og det prøver vi å jobbe med. Vi bruker langline 10-15 m. Munnkurv har vi trent inn, men ikke brukt mer enn på en tur enda. Venter på en bestilling på munnkurv fra usa som skal sitte bedre. løpe og sykle har vi ikke gjort enda da han kun er 6 måneder. Pleier å vete til de i alle fall er 9-10 måneder før jeg starter med det. vi har både prøvd å kutte ned og øke for å se om det er endring, men ingen forskjell. vi vurderer om det kan være ernæringsmessige årsaker til oppførsel. Men det er vi ikke i mål enda
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...