Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Det er mugg i vinduene mine... det blir ofte ganske bløte nederst, skjønner ikke helt hvorfor men. Huseier har satt inn to nye ventiler i rommet og. Det har hjulpet masse, tidligere var vinduene helt duggete om morgenen, men nå er det bare helt nederst. Nå så jeg at det er kommet mugg nederst på det ene, og blitt litt svart (sopp?)... er det noe jeg kan gjøre? Dette er jo ikke min feil iallefall, jeg er flink til å lufte ut, og har alltid viften på når jeg dusjer og tørker klær, men likevel blir det og fuktig og mugg på badet.

Er det f.eks noe jeg kan smøre på? Jeg skal si i fra til huseieren og altså, når anledningen byr seg, får bare vente til mugget har grodd opp igjen så han får sett.

Jeg synes ikke det burde være nødvendig å tørke vinduer flere ganger om dagen, men er kanskje det jeg bare må begynne å gjøre.

Skrevet

Er sånn her hos meg også, på soverommet. Så denne tråden skal jeg følge med på.... Det plager ikke meg sånn i hverdagen, men det ser jo ikke spesielt pent ut da.... Bor i kjellerleilighet jeg også :)

Skrevet

Nei er ikke en k

Kjellerleilighet?

Nei, alt er over bakken... er en ombygd garasje, alt er nyisolert osv. Så jeg skjønner bare ikke hvorfor det er slik nå...

Nei plager ikke meg i hverdagen heller, men har hørt at slike svarte greier ikke er så sunt å puste inn da. Ikke mitt problem om vinduene råtner opp heller, men hadde jo vært greit om de ikke gjorde det da :P

Skrevet

Så da er det vinduene sin skyld da? Da vil det uansett ikke hjelpe med flere ventiler? Er grenser for hvor mange ventiler som kan være på 15 kvm og før det blir dyrt mpt. strøm.

Har tørket av en gang i dag, da var nesten hele vinduene dekket, slik det pleide å være før de to nye ventilene ble satt inn. Er kaldt ute nå, det har det ikke vært før, så har sikkert noe med det å gjøre. Nå, 1 time etter jeg tørket, er det allerede to cm med fukt oppover.

Guest Kåre Lise
Skrevet (endret)

Tviler på at du vil finne en enkelt årsak til dette, sannsynligvis en kombinasjon av byggtekniske svakheter og det at du bor der i seg selv skaper jo masse fukt. Luftavfukter er en mulig løsning. Du kan først skaffe deg en fuktmåler å overvåke den reelle tilstanden, se hva som skjer når du tørker klær f.eks noe som i seg selv ikke henger helt på greip i en 15kvm leilighet. Det er mye fukt som skal ut. Clas olson har masse værstasjoner du kan bruke og biltema har en rimelig en med flere sensorer. Fant en fin artikkel her som forklarer endel om dette og hvorfor du må holde luftfuktigheten nede nå på vinteren. Grunnen til at det vises på vinduene er sannsynligvis bare forskjellen på inne og ute temp som kondenserer som ett resultat av generelt høy luftfuktighet, trenger ikke nødvendigvis være noe feil med vinduene.

http://www.dinside.n...nger-ikke-denne

http://www.clasohlso...e-værstasjoner

http://biltema.no/no...rstasjon-84086/

Endret av Kåre Lise
Skrevet

Tviler på at du vil finne en enkelt årsak til dette, sannsynligvis en kombinasjon av byggtekniske svakheter og det at du bor der i seg selv skaper jo masse fukt. Luftavfukter er en mulig løsning. Du kan først skaffe deg en fuktmåler å overvåke den reelle tilstanden, se hva som skjer når du tørker klær f.eks noe som i seg selv ikke henger helt på greip i en 15kvm leilighet. Det er mye fukt som skal ut. Clas olson har masse værstasjoner du kan bruke og biltema har en rimelig en med flere sensorer. Fant en fin artikkel her som forklarer endel om dette og hvorfor du må holde luftfuktigheten nede nå på vinteren. Grunnen til at det vises på vinduene er sannsynligvis bare forskjellen på inne og ute temp som kondenserer som ett resultat av generelt høy luftfuktighet, trenger ikke nødvendigvis være noe feil med vinduene.

http://www.dinside.n...nger-ikke-denne

http://www.clasohlso...e-værstasjoner

http://biltema.no/no...rstasjon-84086/

Takk for tips og linker, skal sjekke ut de dingsene :-)

Jeg tørker klær på badet, har døren lukket, og baderomsviften på. Så det er ikke med på å skape fukt i det andre rommet

Har aldri opplevd noe slikt som dette før, synes det er ganske ekstremt egentlig.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...