Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg er som mange andre en fattig student som kunne trengt en ekstra slant. I tillegg har jeg dratt fra alle dyrene mine for å studere og merker jeg savner å ha dem rundt meg. Jeg tenkte derfor at en fin løsning kunne være å tilby mine tjenester som hundegåer og/eller hundepasser, spesielt ettersom en deltidsjobb ikke er aktuelt.

Dette blir da i Tromsø, så jeg ser for meg at de fleste ikke har noe imot å slippe en "unødvendig" tur ut laught.gif

Jeg var "profesjonell" dyrepasser i min tid, og kan godt passe hunder(og andre dyr) en helg, en uke eller lenger. Så lenge det også inkluderer huset, ettersom utleier ikke tillater dyr.

Det blir litt blandede signaler siden jeg poster dette før desember, men ikke kan "begynne jobben" før etter jul, men sånn går det når man ikke får sove og heller kommer opp med fantastiske jobbideer :whistle:

Skrevet

Jeg er 21 år, studerer på UiT. Jeg har hatt hund og katt hele livet, for tiden har jeg to av hver i tillegg til diverse andre dyr.

Min "første" jobb gikk ut på å passe på seks ulvehunder, tre katter og noen gjess over varierende lengder av tid. Den hadde jeg vel i litt over et år, og alle dyrene overlevde. Jeg tror til og med noen av dem likte meg.

Nå er jeg ganske gjerrig, men vet ikke så mye om hva som er vanlig pris for dette. Ser de fleste på forumet her sier 100-200,- døgnet, med mindre det er flere/vanskelige dyr. Legger meg vel på den prisen. Tur burde jo være billigere, så rundt hundrelappen kanskje. Turen blir på rundt en time da.

  • 5 months later...
Skrevet

Vet det hær e ei stund siden du la ut... enda interessert i passe/lufte hund??:)

ote name="Thalamus" post="1385550" timestamp="1354332807"]

Jeg er 21 år, studerer på UiT. Jeg har hatt hund og katt hele livet, for tiden har jeg to av hver i tillegg til diverse andre dyr.

Min "første" jobb gikk ut på å passe på seks ulvehunder, tre katter og noen gjess over varierende lengder av tid. Den hadde jeg vel i litt over et år, og alle dyrene overlevde. Jeg tror til og med noen av dem likte meg.

Nå er jeg ganske gjerrig, men vet ikke så mye om hva som er vanlig pris for dette. Ser de fleste på forumet her sier 100-200,- døgnet, med mindre det er flere/vanskelige dyr. Legger meg vel på den prisen. Tur burde jo være billigere, så rundt hundrelappen kanskje. Turen blir på rundt en time da.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...