Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Oppdaget netopp at Nitro hadde noe rart med det ene øyet. Den innerste hinna lå dekt over nesten hele øyet. Han myste med det ene øyet. Det andre øyet var normalt,men kanskje at man så den innerste hinna litt mer enn vanlig.

Prøvde å ta bilde uten blitz, men han var lite samarbeidsvillig og ville bare holde øynene igjen. Dette var det beste jeg fikk

Det så bare utrolig ekkelt ut og vi ble litt bekymret over hva dette kan være.

Skrevet

Så merkelig - det der hadde jeg aldri engang hørt om før for et par mnd siden var en beardisvalp som hadde begge blunkehinnene trukket helt over øynene. Det var på en utst, så det ble litt drama om det hele, såklart.

De reiste sporenstreks til vet'en som sa det var en betennelse. Valpen var helt uberørt (dog så han jo ikke stort, vil jeg tro..) - fikk noen øyedråper og var bra på kort tid (en dag el to).

"Cherry eye", ja - da er det vel mer en "klump" foran øyet - ikke selve blinkehinnen?

Susanne

Skrevet

Jeg googlet cherry eye og det er ikke det. Det er mer en klump i øyet. Dette er hinna som er nesten over hele øyet. Hinna er tykk og rød-rosa/brun. Myser med det ene øyet endel. Hinna på det andre øyet vises også litt. Han ser ganske så pjusken ut, bare at han ikke virker noe annerledes i allmenntistanden. Vi har dryppet øyet og vi får se imorgen om det har bedret seg. Det ser bare så ekkelt ut..

Skrevet

Ene kaninen min har noe sånt, hun har en liten betendelse i øyet. Ville tatt en tur til vet. om det ikke funker med å rense med saltvann noen ganger daglig.

Skrevet

Jeg har alltid fått høre at når hunden legger blinkhinnen over hele øyet så er det for å beskytte det. Altså at øyet har fått en skade så legger blinkhinnen seg over for å beskytte skaden. Opplevde det på en av mine boxere for noen år siden. Da hadde den fått et risp på netthinnen. Blinkhinnen beskyttet i noen dagen før den av seg selv gikk tilbake på plass og øyet var leget.

  • Like 1
Skrevet

Sånn var Engelsk Setter tispa jeg passet i sommer plustelig etter en tur. Hun sprang masse på den turen inni busker osv når kom hjem så jeg hun var sånn.

Må tror jeg ble nervøs hun er jo 13 år å. Ringte vetrinæren som mente skulle skylle det med øyebadevann og komme til sjekk dagen etter om det ikke var nå bedre. Hendte i 15 tiden på dagen.

Ble ikke noe bedre i det hele tatt så likt ut da jeg la meg i 23 tiden så ordnet så en nabo skulle dra til legen med hun så snart dyrlegen åpnet da jeg måtte på jobb.

Gleden var stor da jeg sto opp 05 å øyet var helt normalt! Må tror jeg sjekket mange ganger! Hehe. Hun hadde sikkert fått en pinne/kvist inn på øyet når hun herjet sånn på den turen.

Håper det går like fort over til Nitro også;)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...