Gå til innhold
Hundesonen.no

fly hjem med valp - mellomlanding.


Recommended Posts

Skrevet

Om man skal importere valp og flyet hjem har en mellomlanding i et tredje land, blir det problematisk mtp papirer osv? man trenger vel ikke innførselstilatelse til det aktuelle landet når man kun skal være på flyplassen? Det er snakk om en reise fra finland, via danmark til norge.

Skrevet

Når min søster hentet hund i Luxembourg (opprinnelig fra Ukraina men de var på hundeutstilling i Luxembourg) da måtte de mellomlande i dk. Sålenge hunden ikke forlater flyplassen på noe vis "teller" ikke den landingen fikk hun da vite.

Edit: denne hunden fløy i lasterom og ikke i kabinen. Om det har noe å si.

Skrevet

Stemmer det? At man kan mellomlande men så lenge man ikke forlater flyplassen så går det bra?? :P Men hva om valpen må tisse da? *ler* gå på et bad å håpe den tisser på gulvet?

Skrevet

Så lenge man ikke forlater transit (er det det det heter? Innenfor tollen ihvertfall) så er det å regne som internasjonalt sted, og dermed lovlig å ha med en hund :)

Skrevet

Stemmer det? At man kan mellomlande men så lenge man ikke forlater flyplassen så går det bra?? :P Men hva om valpen må tisse da? *ler* gå på et bad å håpe den tisser på gulvet?

Ha med tissepads (slike man få kjøpt på apoteket), legg den på gulvet på ett bad og håp på det beste :)

Skrevet

Jeg har også hørt det som blir sagt over, at så lenge man er innenfor flyplassområdet så er det greit. Men få en bekreftelse på mail fra feks mattilsynet, skriv den ut og ha den med? I tilfelle?

Skrevet

Jeg mener også å ha lest at flyplasser regnes som internasjonalt område, så troor ikke det skal ha noe å si. Men ikke 100% sikker jeg heller.

Og handikaptoaletter er fine tisseplasser for valper :D

Skrevet

Vi fløy Mexico-Amsterdam-Norge, var ikke noe problem da. Hunden gikk som last, og det flotte personellet til KLM tok vare på ham under mellomlandingen. Luftet og foret, samt sørget for at han hadde vann. Men dette var til gjengjeld etter en 9-11 timers flytur.

Siden han hele tiden var regnet som cargo, var det ikke noe vi trengte å ordne med papirer, men vi så heller ikke hunden før vi var fremme i Norge.

Skrevet

Så lenge hunden er CARGO er det noe helt annet enn om hunden er i KABINEN. Det kan jeg iallefall si 100% sikkert.

Skrevet

Jeg hentet hjem valp fra Åland (Finland) for tre dager siden og vi reiste via Sverige. Valpen kom til Sverige via båt og bil og så tok jeg imot valpen på Arlanda der jeg gikk innom tollen med importpapirene (tillatelse fra Svenska jordbruksverket, ID-merking og hundepass). De sjekket papirene og chippen hans og ønsket lykke til videre.

Når jeg kom til Gardermoen gikk jeg innom tollen og klarerte ham inn - det er fri innførel fra Sverige til Norge så Mattilsynet sa at jeg ikke trengte noen papirer fra deres side. Eneste tollen gjorde var å sjekke chippen. Jeg betalte heller ikke moms; de lurte på hvor mye jeg hadde betalt og hvor lenge jeg hadde vært vekke. De bare ønsket lykke til videre.

Her er reglene:

http://www.jordbruks...b480001290.html

http://www.mattilsyn...innf_54698a.pdf

Det søknadsskjemaet fra Mattilsynet trenger du ikke fylle ut altså. Jeg gjorde nemlig det og de ringte meg og sa at det ikke var nødvendig så lenge valpen var under tre måneder.

PS. Valpen var med i cabinen.

  • Like 1
Skrevet

Du må søke når det er "direkte" fra Finnland og ikke har innført valpen til Sverige først. Eget skjema for valper under 3 mnd.

Ville ha sjekket dette med transit først med Mattilsynet.

Skrevet

men valpen skal jo ikke til sverige, den skal fra finland, via danmark til norge.

EDIT: Tror jeg missforstod deg, jeg har selvsagt søkt mattilsynet om import :) spørsmålet var om jeg trengte ytterligere søknader til danmark når vi skal mellomlande der.

Guest Kåre Lise
Skrevet

men valpen skal jo ikke til sverige, den skal fra finland, via danmark til norge.

EDIT: Tror jeg missforstod deg, jeg har selvsagt søkt mattilsynet om import :) spørsmålet var om jeg trengte ytterligere søknader til danmark når vi skal mellomlande der.

Jeg er ganske sikkert på at det er som med all annen mellomlanding og transit at det bare er "mellomlanding" såfremt du ikke er ute av tollen. Det er i det du går gjennom tollen du må ha papirer inn i danmark og derfra og hjem igjen. De som skriver at flyplassen er regnet som internasjonal mener nok akkurat det, at du ikke går gjennom tollen. Flyplassen som helhet er således uinteressant.
Skrevet

Ja, jeg tenkte på direkte fra Finnland via Danmark. Tenkte bare på jaktlykke sitt svar, der kom jo valpen inn til Sverige først og derfor ikke trengte søknad. Fra Finnland trenger du søknad.

Bare å ringe til mattilsynet så får du nok sikkert svar på transitten.

Skrevet

jeg hentet valp i Tyskland i sommer. Fløy med valpen i kabinen (KLM) og hadde en mellomlanding i Amsterdam, det var ikke noe problem så lenge man ikke forlater "transitområdet". Hun tisset 2 ganger på flisgulvet utenfor gaten, tørket det bare opp med en rull dopapir som jeg hadde med meg i håndbagasjen :)

ikke noe problem ;)

  • Like 1
Skrevet

Kan du si ifra når du får svar fra mattilsynet eventuelt?

Jeg vurderer selv å hente valp fra det store utland *ler* Og da er det mellomlanding i danmark før flyet går videre til Oslo...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...