Gå til innhold
Hundesonen.no

Rekordstort kull hos den Kinesisk nakenhunden Maja


Recommended Posts

Skrevet

Skulle akkurat til å poste denne saken her, og reagerte på dette med 5 kull på 5 år... Om man avler første kull ved 18mnd, som er tillatt, og så ett kull per år siden blir det 5. kull ved 5,5års alder... Det er produksjon det!

Skrevet

Er det ikke mye at en hund på 5 har hatt 5 kull? :fear:

Tenkte akkurat det samme, nesten så noen skulle prikka NKK på skulderen med mindre bikkja løper hver 14 uke?

Selv om bikkja straks fyller 6 (som ikke vil komme frem her) er vel det mye? Og dette er jo et stoort kull.

Men er kanskje vanlig på miniatyrer?

Skrevet

Jeg stussa også veldig på det at dette er det femte kullet. Men tenkte at de forrige kullene kanskje var veldig små? Men kom fram til at 5 kull på en 5 år gammel hund uansett er drøyt mye!

Skrevet

"Jeg trodde det skulle stoppe på 7-8" Betyr kanskje at det er det de har fått de angre gangene.

Synes uansett hvor mange valper, det er mange kull.

Guest Belgerpia
Skrevet

Herregud, det er da bare å kjøre på - annenhver løpetid fra tispen er året - tut og kjør. Liten vettu - da går alt

Skrevet

Blir kullene registrert hos NKK da?

Etter hva jeg kan se på NKKs side så er minumumsalder 18mnd, og så ett kull per år (max 5 kull) helt greit. Det går til og med å ta to kull på ett år (på påfølgende løpetider), men da må tispa få pause minst ett år... Så ja, dette kan fint være registrerte kull etter hva jeg forstår av teksten på NKKs sider.

Skrevet

Etter hva jeg kan se på NKKs side så er minumumsalder 18mnd, og så ett kull per år (max 5 kull) helt greit. Det går til og med å ta to kull på ett år (på påfølgende løpetider), men da må tispa få pause minst ett år... Så ja, dette kan fint være registrerte kull etter hva jeg forstår av teksten på NKKs sider.

Slik jeg forstår den teksten også, så det er nok dette som har hendt her vil jeg tippe.

Guest Belgerpia
Skrevet

Det er vel de etiske grunnreglene - og jeg regelen sier ikke SKAL, den sier BØR og dermed er det fritt frem

Skrevet

Tispas første kull er registrert i NKK etter at den fylte to år - men det er kun 3 kull som er registrert hos NKK. Jeg antar hun har hatt enten et uregistrert kull før fylte 2 - evt kull mellom ett av de som er registrert kanskje...

... jepp - og så lett kan man finne info på nett liksom :D.

Skrevet

Fra oppdretterens Facebookprofil:

Meeen dette er Maja sitt fjerde kull - ikke femte.Jeg har aldri hatt 5 kull på noen tispe noensinne, og kommer aldri til å ha det heller. 5 kull er maksgrensen til NKK, men min egen grense stopper på fire. Så litt dumt at de ikke fikk med seg den, for jeg sa klart til dem at "dette er hennes fjerde og siste kull".

  • Like 6
Guest Dratini
Skrevet

Journalisten har endret til fjerde nå da.

Mange kull er det og kredit til eieren som sier stopp etter det fjerde. Er mange nok oppdrettere som presser gjennom 5 kull fordi NKK tillater det...

Skrevet

Tenkte akkurat det samme, nesten så noen skulle prikka NKK på skulderen ...

Det der er så typisk Sonen. Mange som liker å leke snoke-leken og sladrehanker. Men det er visst ikke noe å sladre om i denne saken, så da ble du vel lei deg.

Hva hadde du tenkt du skulle fortelle NKK da? At noen har hatt det maks tillatte antall kull på hunden sin (5 er grensen satt av NKK), og "du liker det ikke"???

Nå viste det seg at det var 4 og ikke 5, men selv det er for fælt for mange.

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Det der er så typisk Sonen. Mange som liker å leke snoke-leken og sladrehanker. Men det er visst ikke noe å sladre om i denne saken, så da ble du vel lei deg.

Hva hadde du tenkt du skulle fortelle NKK da? At noen har hatt det maks tillatte antall kull på hunden sin (5 er grensen satt av NKK), og "du liker det ikke"???

Nå viste det seg at det var 4 og ikke 5, men selv det er for fælt for mange.

Eh sladrehank? Det er snakk om dyrevelferd. Nå har ikke NKK regler på det, men retningslinjer, så pirking på skuldern hadde nok ikke kommet noen vei, men jeg syns det er helt greit å "sladre" om at noen driver rovdrift på ei tispe på den måten jeg. Og helt greit å dra det fram i diskusjoner og advare valpekjøpere. Det er snakk om å promotere god dyrevelferd og prøve å stoppe sånn rovdrift med de midlene man har. Eller syns du det er greit å la ei tispe på 5 år ha hatt 5 kull?

Nå var jo fakta feil, og saken er en helt annen med 4 kull enn 5 på 5 år (men det er en del det og da). Men hadde det vært som det sto i artiklen først, så syns jeg det er værre og ikke si noe. Men journalisten sin feil og fakta er retta opp nå :)

Skrevet

Det der er så typisk Sonen. Mange som liker å leke snoke-leken og sladrehanker. Men det er visst ikke noe å sladre om i denne saken, så da ble du vel lei deg.

Hva hadde du tenkt du skulle fortelle NKK da? At noen har hatt det maks tillatte antall kull på hunden sin (5 er grensen satt av NKK), og "du liker det ikke"???

Nå viste det seg at det var 4 og ikke 5, men selv det er for fælt for mange.

Nå tenkte jeg ikke nødvendigvis på denne oppdretteren i seg selv, men generelt når det kommer frem at folk har unormalt mange/hyppige kull på tispen sin. Har selv varslet NKK da de registrerte et kull der en av foreldrene ikke var HD-rønget. Fy jeg burde skamme meg som er en slik snoker som stikker nesa i andres ting, var jo ikke min tispe! Nå viser det seg jo at dette var fjerde kullet, til denne tispen og derfor er det vel innenfor i forhold til regler og anbefalinger fra NKK. At man har forskjellige meninger om antall kull på ei tispe er vel ikke nytt og bare sunt på alle måter. Men jeg ble indelig lei meg som ikke fikk sladret på henne, det var jo min største intensjon...

Men herregud, hører du om en tispe som har satt 8 kull til verden ved 6 års alderen må du selvfølgelig holde kjeft, hva som faktisk er sunt for en tispe er vel uvesentlig om man vil unngå å bli stemplet som sladrehank?? Jeg er veldig redd for det, faktisk tror jeg alle med varselmeldinger til NKK/Mattilsynet med mer burde passe sine egne saker, tenk så mye bedre verden hadde blitt da?

  • Like 2
Skrevet

Men jeg ble indelig lei meg som ikke fikk sladret på henne, det var jo min største intensjon...

:hug:

Jeg føler meg skyldig her altså, siden jeg kopierte hva oppdretteren skrev. Kan du noen sinne tilgi meg? Jeg kan sikkert finne noen andre du kan sladre på :snill:

Skrevet

:hug:

Jeg føler meg skyldig her altså, siden jeg kopierte hva oppdretteren skrev. Kan du noen sinne tilgi meg? Jeg kan sikkert finne noen andre du kan sladre på :snill:

:D

Finn noen andre så'gårre greit ;)

  • Like 1
Guest Dratini
Skrevet

*klippe*

Har selv varslet NKK da de registrerte et kull der en av foreldrene ikke var HD-rønget.

*klippe*

Da kan jeg vise til det motsatte, at ansatt hos NKK faktisk nektet å registrere et kull fordi foreldredyrene ikke var HD-røntget, selv om rasen ikke står på listen over de som har krav til kjent HD-status.

(at rasen burde stå på den listen er en helt annen sak...)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...