Gå til innhold
Hundesonen.no

Sette igang en såvidt påbegynt ettåring - tips til treningsopplegg?


Recommended Posts

Skrevet

Nå har Pea og jeg blitt så godt kjent med hverandre at jeg har lyst til å begynne å sette lydighetstreningen i system og få til noe igjen. Hun kan ingenting, men er ganske så lydig allikevel - innkalling, sitt og dekk er iallefall på plass. Utgangsstilling eller lineføring/fvf kan hun ikke. Hun kan lekes med og belønnes med både ball, drakamp og godbiter. Hun synes trening er morro, selv om hun ikke forstår stort. Noen som har lyst til å komme med tips og innspill til hvordan jeg skal legge opp treningsopplegget fremover? Hva og hvor ofte, hva bør jeg legge mest vekt på i starten og så videre? Jeg føler hun har et godt utgangspunkt altså, og hun er jo ingen valp som skal forsiktig introduseres, men allikevel kan hun niks nada. Morro! På forhånd takk for svar :)

Skrevet

Jeg ville begynt med utgangsstilling og fri ved fot siden det hører til mange øvelser :) Ellers har jeg stor tro på korte økter for å holde motivasjonen til både hund og eier oppe, og så får man heller øke utholdenheten etterhvert som de begynner å kunne øvelsene og blir vant til å bli trent :)

Skrevet

Jeg ville vel gjort som jeg gjør med valp i begynnelsen? Fokusere på kontakt, og trene litt på alt annet i den grad hunden tåler det :) For meg så er den største forskjellen på en liten valp som ikke kan noe, og en ettåring som ikke kan noe, mengden de tåler, og det er jo individuelt både for små og store valper ;)

Skrevet

Uansett hva du begynner med så ville jeg sørget for at alle økter blir kort og gøyal :) Også får du pushe utholdenhet etterhvert. Trener du bare litt går det jo an og ta en økt eller to i stua eller hagen vær dag :)

Skrevet

Supert, takk for innspill! Jeg vet jo egentlig disse tingene, men var litt redd for å kreve for mye og ønske for mye, fordi hun er voksen og fordi hun har det bittelille grunnlaget hun har. Dere fikk meg tilbake på sporet - starte heelt forsiktig med kontakt, enkle øvelser og masse morro - og så ta det derfra. Takk :)

Skrevet

Åh, her skal jeg følge med vet jeg :) Min lille Sheltie kan heller ikke stort, men er veldig ivrig og vil mer enn gjerne :) Hatt han i litt over en dag så har ikke begynt med store greiene enda, men han har alt lært seg å sitte pent før maten og såvidt sitte på kommando.. :)

Han er fantastisk rolig og tillitsfull til å ha vært hos meg så kort tid, så tar nok ikke lange tiden før vi kan begynne litt mer med treningen, men han får roe seg litt med alt det nye først!

Hilsen nybakt sheltieeier! :)

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da snakker vi en helt annen arbeidskapasitet, tilnærmet border collie. Men hvis det er aktuelt, så ja. Og så har de MYE lyd. Mer enn de andre lapphundene. Jeg synes de er dritfine, men lyden (og røytingen) hadde vært uaktuell for meg.
    • Lapsk vallhund kanskje? Kjenner ingen personlig, men kjenner til en oppdretter, og forstår det slik at det er mer å hente der enn hos finsk og svensk
    • Korthåret collie var det første som slo meg. Gjeterhundtype men stort sett avlet som selskapshund nå. Røyter en del, men er ganske førerorientert og spennende rase. Generelt vil du se på raser som er avlet for å samarbeide med fører. Det er noen typer jakthunder som ikke skal jobbe selvstendig, men på førers kommando, f.eks, apporterende o.l., som typisk retrievere og spanieler. Og så har du gjeterhunder som er de klassiske som er forholdsvis førerorienterte og lette å trene, men som også krever en del både fysisk og mental akvitisering. Så kommer det litt an på om det spiller noen rolle med bjeffing, for eksempel. Dansk/svensk gårdshund har en del jaktinstinkt men er også ganske førerorientert og lett å trene. Finsk og svensk lapphund, mye pels, mye lyd, litt mer selvstendig enn mange gjeterhunder, men morsomme hunder. Schapendoes, pumi, tibetansk terrier, bearded collie kan være alternativer. 
    • Hvilke av de sjeldne mellomstore hundene passer best til å trene lydighet og å gå skogsturer med? Skriver sjeldne da jeg er ganske kjent med de som er mest populære. Gjerne med minst mulig jakt siden jeg ikke skal trene jakt og ønsker at hunden skal gå løs på turer hvis den blir lydig nok. Pelsstell betyr ikke noe og vakt betyr heller ikke noe da vi bor på bygda. Ønsker hunderase mellom 10-30 kilo da jeg ikke har styrke nok selv og jeg ikke ønsker altfor stor hund. Kanskje prøve agility også.
    • Min golden (jakt) røyter bare to ganger i året, men de vanlige goldene jeg vokste opp med røyta helt sykt mye😅 Ellers er de veldig fine hunder, så lenge de får brukt hodet nok. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...