Gå til innhold
Hundesonen.no

Utstilling/lydighet/agility - finne fellesnevnere


Recommended Posts

Skrevet

Jeg var usikker på hvor jeg skulle legge denne tråden, og hva jeg skulle kalle den. Utfordringen min er at jeg ønsker å fokusere på både utstilling, lydighet og agility med min lille pelsdott, men jeg synes det er vanskelig å finne hode og hale på grunnleggende trening da jeg føler disse tre aktivitene drar i helt ulike retninger.

Utstilling - jogge lett og ledig ved siden av meg, holde øyekontakt og fokus, ikke sette seg. Fokus på ro, lette bevegelser og at hunden kan stå fritt.

Lydighet - strengere krav, mer presisjon, mye fokus på sitt og øyekontakt.

Agility - mer fart og ledighet, mer fokus på bevegelse og at hunden kan fokusere også BORT fra eier.

Dette er jo nok blandede signaler til å forvirre meg som eier, langt mindre en liten valp som tar sine første labbesteg inn i treningsverden. All trening skal selvsagt være positivt, og straff brukes ikke. Men hvordan skal jeg få på plass grunnlydighet utfra så sprikende aktiviteter? Og hva skal jeg fokusere på?

Skrevet

Jeg lærte inn kontakt først på min, vi gjør lydighet, agility og gjeting. Hvis han så på meg å ikke godbiten fikk han godis, sitte å holde kontakt før mat osv Ikke lenge i starten, kun noen sek.

så sitt, ligg, bli, stå osv. :)

Skrevet

Jeg gjør alle nevnte aktiviteter. Jeg tror hunden klarer å skille til en viss grad :)

Du kan jo feks bruke forskjellige komandoer. Og i lydighet vil man faktisk også ha god fart. Hm, vanskelig å gi gode tips, tror du bare må finne din egen måte :P

Skrevet

Altså, utstillingstrening hadde jeg ikke stresset med i det hele tatt. Det kommer etter som hunden blir litt eldre og faktisk klarer å ha alle beina på bakken. :lol: Det er ikke vanskelig å lære en halvvoksen hund å trave eller å stå rett opp og ned (begge deler er faktisk temmelig naturlige atferder sammenlignet med alt det rare vi ellers finner på med hundene våre), og som valper er det ikke så stress uansett. Sånn egentlig.

Uansett hva man trener, er det jo noen grunnleggende ting man (eller i alle fall jeg!) vil ha på plass. Hva man prioriterer å jobbe mest med, er avhengig av hundetypen man har. Jeg har ikke jobbet noe med fart i det hele tatt på kelpien min ennå egentlig, det er liksom ikke særlig nødvendig. På labradoren min er det derimot det jeg stadig vekk må jobbe med. Så akkurat hva du bør prioritere, må du nesten bare se an.

Jeg ser ikke noen motsetning mellom å trene lydighet og agility. For begge deler gjelder det å ha gode forsterkere - det vil si at man gjerne bør leke mye med hunden når den er valp (både kamplek og jaktlek, ballkasting og i det hele tatt), og gjerne få på plass litt "regler" for leking uten å drepe lysten. At hunden blir vant til å jobbe for godbiter er også lurt. Så vil man ha en hund med god kontakt, og som først og fremst er opptatt av deg og de signalene du gir (ikke bare kommandoer, men kroppsspråk også) når dere trener. Å kunne jobbe med forstyrrelser rundt seg er viktig! Avstandsbelønning (godbitskål eller leke) kommer til nytte både på agility- og lydighetsbanen, men først må man trene på det slik at hunden ikke tar belønningen før man får lov. Både i lydighet og agility må hunden raskt kunne skifte fokus og fart. Å ha en grei på-og-av-knapp er veldig praktisk!

Det er altså veldig mye grunntrening som er likt, og som man kan begynne å pusle med lenge før man tenker på selve øvelsene. Det finnes mange hunder som trener og konkurrerer i både lydighet og agility helt uten problemer. De skjønner den forskjellen helt fint.

  • Like 2
Skrevet

Takk for mange gode tips! Foreløbig trenger vi sitt, litt stå, og innkalling. Klikk og godbit når han gjør som jeg sier (han har omtrent "sitt" inne nå). Det jeg ser for meg som den største utfordringen er å få han til å se på meg og STÅ i utstillingsringen, når han i lydighetsringen skal se på meg og SITTE. Hvordan skiller man dette?

Skrevet

Som jeg sa på Canis, så ville jeg fokusert på kontakt og samarbeid, og det å slappe av og fokusere i ulike miljøer. Med det kan du trene hunden til hva som helst. Hunden skiller helt utmerket mellom miljø og settinger, og du kan lære ham å stå like bra som å sitte, ligge eller løpe gjennom slalom eller tunnell.

Skrevet

Du har jo forskjellige komandoer på de forskjellige øvelsene. I lydighetsringen har du fot/pa plass (sitt på venstre side med kontakt ) i utstillingsringen kan du jo si stå eller hvilken komando du vil. I tilleg til forskjelige komando ord på forskjellige øvelser vil hunden lære forskjell på utstyret man bruker, kroppsspraket ditt, og settingen ellers :) det er ikke vanskeligere og lære forskjell på det enn det er og lære forskjell på sitt og dekk.

Skrevet

Det jeg ser for meg som den største utfordringen er å få han til å se på meg og STÅ i utstillingsringen, når han i lydighetsringen skal se på meg og SITTE. Hvordan skiller man dette?

Lær inn forskjellige kommandoer :)

Skrevet

Det er jo sånn sett et så enkelt svar at jeg burde sett det selv. Jeg bare antok at hunden ble forvirret av f.eks utstillingsringen siden han har lært at han skal sitte når jeg står. F.eks. Men det går seg nok til etterhvert.

Skrevet

Det er jo sånn sett et så enkelt svar at jeg burde sett det selv. Jeg bare antok at hunden ble forvirret av f.eks utstillingsringen siden han har lært at han skal sitte når jeg står. F.eks. Men det går seg nok til etterhvert.

Åjaada! :) det er utrolig hva de skjønner.

Ikke bekymre deg for mye, jeg ber hunden stå og da ser han på meg, og sitt da ser han og på meg. :) (selvsagt har han øyeblikk der f.eks ett blad som flyr forbi er mye mer spennende, men men :)

Skrevet

Det er jo sånn sett et så enkelt svar at jeg burde sett det selv. Jeg bare antok at hunden ble forvirret av f.eks utstillingsringen siden han har lært at han skal sitte når jeg står. F.eks. Men det går seg nok til etterhvert.

Det er to ganske forskjellige settinger :) På utstilling står hunden foran deg, i LP står hunden ved siden av deg. Det trenger ikke være mer komplisert enn som så :)

Skrevet

Vi trener og konkurrerer i agility og lydighet, uten at hunden virker videre forvirret av den grunn :P

Bygg opp gode forsterker som allerede er nevnt, deretter jobbe med generalisering.

Ift agilityen synes jeg det og er viktig å jobbe med at hunden jobber slevstendig på avstand, så jeg begynnert tidlig å jobbe med fremoversending til feks leke, godbitskål eller target :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...