Gå til innhold
Hundesonen.no

Hjeelp, vi skal debutere klasse 1


Recommended Posts

Skrevet

Jeg har da sånn halveis bestemt meg for å prøve meg på en klasse 1-konkurranse. Det er klubbmesterskap i Dalane hundeklubb, så det er uoffesielt. Skal prøve oss på appellmerket først, så håper det går bra med begge deler. Er litt redd for at Laika skal reagere på folk og hunder rundt, da hun ikke er glad i noen av delene.. Noe som er viktig å tenke på når man skal starte slik?

Er bare 11 dager til, og vi har ikke trent på alle øvelsene i klasse 1 enda. Har heldigvis en lettlært hund, så håper det går fort :P

  • Like 1
Skrevet

Det er ikke lov med belønning, nei. Med mindre vi gir beskjed på forhånd, men da nuller man også i øvelsen.

Jeg har begynt å lure litt på å droppe klasse 1 likevel.. Er redd for at hun skal miste fokus på meg, og løpe etter folk eller hunder som sitter rundt...

Skrevet

Du må jo tenke på å trene rundt folk og hunder, og at hun skal ha fokus på deg, såklart. Jobb gjerne med avstandsbelønning (å få belønning utenfor ringen, etterpå) hvis du ikke allerede har gjort det.

Ellers vil jeg bare si lykke til, du er modig!

  • Like 2
Skrevet

Det er ikke lov med belønning, nei. Med mindre vi gir beskjed på forhånd, men da nuller man også i øvelsen.

Jeg har begynt å lure litt på å droppe klasse 1 likevel.. Er redd for at hun skal miste fokus på meg, og løpe etter folk eller hunder som sitter rundt...

Jeg spurte for da ville jeg også trent på å gå flere øvelser etter hverandre før belønningen kommer, så hun skjønner at hun bare skal fortsette å jobbe så kommer den tilslutt. :)

Men når hun ikke kan alt enda så er det mulignes litt dårlig tid. Det pleier å være litt vanskelig for dem på nye steder med mye rundt, om de ikke er vant til det. Så tren så mye du kan og kjenn på hva du rekker. Om du ikke føler dere helt klar til å gå hele programmet ville jeg gått de øvelsene hun er best på og belønnet. :) (Og dermed blåst i at det blir 0.)

Skrevet

Takk for svar!

Vi trener sammen med en gjeng fra byen her, så hun blir litt vandt til å ha hunder og folk rundt seg. Men, det blir jo selvsagt en helt annen situasjon, og flere forskjellige hunder. Jeg varierer litt med hvor lenge øvelsene varer, og hvor mange øvelser vi tar etterhverandre før hun får belønning, så det håper jeg går bra!

Hvordan pleier det å være med godbiter i lomma? Jeg har en vest jeg bruker når jeg trener, og den har på en måte blitt et tegn for Laika om at nå er det trening. Jeg vil jo gjerne bruke denne, men må jeg tømme den for godbiter først? Det er s¨og si alltid godbiter i den, så isåfall må jeg huske på å tømme den :P

Edit: Og, hun kan vel eeegentlig alle øvelsene, jeg vil bare at hun skal bli sikrere på dem og få bedre fart.

Skrevet

Det er i prinsippet ikke lov til å ha godbiter i lomma, men ingen om kroppsvisiterer deg, tror jeg. :P

Synes det høres ut som du er ganske godt forberedt, det er jo bare å prøve seg!

  • Like 1
Skrevet

Nå er jeg litt usikker igjen, på om jeg vil prøve meg på klasse 1. Vi sliter med dekk i 1 min, hun reiser seg før tida. Tenker da at det er domt å delta på fellesdekken når jeg er såpass usikker på dekken. Enkeltdekken går mye bedre, men hun liker ikke denne heller. Vil helst ikke ligge alene langt fra meg i lengre tid. Spesielt om hun hører noe skummelt så reiser hun seg. Jeg trener masse på dette på trening, og belønner OFTE, men føler ikke vi blir klar til onsdag. Hva synes dere om dette, bør vi la være siden fellesdekken ikke sitter helt?

Jeg vil prøve meg på bronsemerket, det er sikkert, selv om jeg ikke har helt troen på dekken. Der ødelegger vi jo bare for oss selv om hun reiser seg.

Også litt usikker om hun klarer å holde fokus gjennom to konkurranser rett etterhverandre, i og med at det er en ny setting, masse nye forstyrrelser, og lite godbiter.

Skrevet

Blir hun selv om hun reiser seg? Isåfall er det ikke noe problem utover erfaringen hun får. Ellers kan dere vel stå over fellesdekken?

Om jeg ikke sier noe så kommer hun diltende bort til meg... Men, jeg pleier alltid å si dekk en gang til om hun reiser seg, og da legger hun seg ned igjen, da. Kan jo bare stå over fellesdekken, ja :)

Skrevet

Om jeg ikke sier noe så kommer hun diltende bort til meg... Men, jeg pleier alltid å si dekk en gang til om hun reiser seg, og da legger hun seg ned igjen, da. Kan jo bare stå over fellesdekken, ja :)

Hvis hun legger seg ned igjen så ville jeg bare kjørt på. Du nuller jo bare, og det forstyrrer ikke de andre nevneverdig.

Guest Snusmumrikk
Skrevet (endret)

Hvis hun legger seg ned igjen så ville jeg bare kjørt på. Du nuller jo bare, og det forstyrrer ikke de andre nevneverdig.

Det ville ikke jeg. Sannsynligheten for at hunden syns situasjonen er ekkel når den reiser seg og tusler sakte til eier, er ganske stor. Syns hunden øvelsen er ekkel på trening vil den garantert syns det er ekkelt i en konkurransesetting hvor eiern kanskje er litt nervøs i tillegg. Det er ikke en erfaring hunden trenger :) La hunden få bli trygg på å ligge så langt unna eier så lenge, før øvelsen puttes inn i en konkurransesetting.

Men for de andre deltagerne sin skyld må du nå gjerne starte når det er det eneste hunden gjør når den reiser seg.

Edit: Men det er jo bare å starte og stå over akkurat den øvelsen :)

Endret av Snusmumrikk
Skrevet

Det ville ikke jeg. Sannsynligheten for at hunden syns situasjonen er ekkel når den reiser seg og tusler sakte til eier, er ganske stor. Syns hunden øvelsen er ekkel på trening vil den garantert syns det er ekkelt i en konkurransesetting hvor eiern kanskje er litt nervøs i tillegg. Det er ikke en erfaring hunden trenger :) La hunden få bli trygg på å ligge så langt unna eier så lenge, før øvelsen puttes inn i en konkurransesetting.

Men for de andre deltagerne sin skyld må du nå gjerne starte når det er det eneste hunden gjør når den reiser seg.

Edit: Men det er jo bare å starte og stå over akkurat den øvelsen :)

Jeg har jo ikke testet fellesdekken i andre settinger enn hjemme og på trening, hvor hun er vandt til de andre hundene. Så jeg kan jo ikke vite sikkert at hun ikke går bort til de andre hundene, men hun er såpass usikker på andre hunder at hun helst vil unngå dem. Jeg har enda et par dager på å vurdere, kan godt være jeg starter men hopper over fellesdekken... Den er vel 2 min også, og selv 1min er i meste laget for oss.

Skrevet

Jeg har selv en hund med usikker fellesdekk, og jeg har startet på flere konkurranser uten å være med på fellesdekken. Jeg vet vi nuller uansett, og da vil jeg ikke risikere å legge han i fellesdekken, for så å risikere at en annen hund løper bort til han å begynner å bølle eller lignende. Det er alt for mange hunder i fellesdekken i klasse I som ikke burde vært der, og for usikre hunder som i utgangspunktet syns fellesdekk er ekkelt, så vil jeg ikke risikere å gi han en ubehagelig opplevelse i tillegg.

Så, om jeg var deg ville jeg droppet fellesdekken. :)

Skrevet

Vi fikk ikke prøve oss i både bronsemerket og klasse 1, så jeg valgte da klasse 1. Vi strøk med glans, men hadde ikke forventet å stå heller, egentlig.

Tannvisning: 10

Lineføring: 8,5

Dekk fra holdt: 10

Innkalling fra sitt: 0

Stå under marsj: 5

Enkeltdekk: 0

Helhet: 8

Vi må trene mye mere på at hun skal bli trygg uten at jeg er rett ved henne. Hun kom etter meg på både enkeltdekk, innkalling og stå under marsj. Hun har aldri før gjort det på innkalling og stå, men hadde nok mye å gjøre med nye omgivelser som hun ikke var trygg på.

Alt i alt er jeg ganske fornøyd. Neste gang skal vi klare det! :)

Edit: Laika var veldig ivrig, hadde kjempegod kontakt, og det virket som hun storkoste seg! Hun pleier ikke å være sååå ivrig som hun var i dag, så det var bra :D

  • Like 3
Skrevet

Syntes det var mye bra jeg, og det beste er jo at dere samarbeidet bra! :) Gratulerer!

Takk :) Ja, samarbeidet satt hvertfall i dag!

Den karakteren jeg er mest fornøyd med er tannvisning, da dette har vært en vanskelig øvelse for oss. For et par uker siden utagerte hun mot dommer når han kom mot oss... Men med masse trening så sitter det :D

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...