Gå til innhold
Hundesonen.no

Organisering av dagene med studier/jobb


G & Quarlo

Recommended Posts

Skrevet

Litt merksnodig overskrift kanskje, men jeg skal forklare hva jeg vil frem til:

jeg er fulltidsstudent, og jobber mange av fridagene mine. Det vil si at store deler av dagen tilbringes ikke hjemme, som for mange andre som ikke av en eller annen grunn har kortere dager/hjemmeværende.

Hvordan legger dere som er borte i rundt 8 timer om dagen opp dagene mtp hundeholdet?

Hvor mye tid får dere brukt på hunden(e)?

Har dere noen tips til hvordan man skal effektivisere dagene litt, så det blir mer tid til hund?

Opplagte ting er jo å skru av TV'n, for eksempel, men det hadde vært interessant å høre hvordan de som driver MYE med hundene legger opp dagen.

Skrevet

tja.. :lol:

-du kan jo stå opp tiligere, og gå en skikkelig tur med hunden da :D og bruke mye tid på den,

-mindre hundesonen, mer hund :P (den er vanskelig, jeg vet.. :P)

-ta hunden med på skole/jobb?

om du har bil kan jo hunden fint være der, så kan du lufte den i pauser/frimnutt? :lol:

Skrevet

Jeg er 7 timer på skole hver dag og jeg får tid til hunden.

Men jeg har dårlig samvittighet de dagene jeg har lekser eller annet jeg MÅ få prioritert før pitos tur og dermed ikke får gått tur i skogen den dagen.

Som du sier så handler det om å prioritere. Vil jeg se på "fustrerte fruer" eller vi jeg gå tur med hunden? Vil jeg øve til prøven eller vil jeg trene hunden?

Noen ting MÅ man bare prioritere først får å komme seg noen vei her i livet og da må Pito vente med turen. Men andre ting kan jeg godt ofre slik som tv programmer,tid på hundesonen o.l

Skrevet
-mindre hundesonen' date=' mer hund :lol: (den er vanskelig, jeg vet.. :D)[/quote']

Hehe, ja. :wink:

Men hvordan legger dere det opp i slike "småpauser", da? Man kan jo ikke trene for mye heller, og jeg føler kanskje det blir litt lite strukturert å ta et par øvelser slik innimellom. Kan godt være jeg tar feil, og at det tvert imot er effektivt.

Jeg går tur og morgenen, går tur og/eller trener lengre om ettermiddagen, og går et par kortere turer om kvelden (gjerne ispedd noen øvelser). Kan jo hende det er nok, men jeg begynte å tenke litt da jeg leste hva handler91 får tid til av hund i løpet av en dag (i en annen tråd her inne)!

Jeg ønsker meg bil - det hadde løst mye!

Skrevet

synns det virker som om hunden din får nok av mosjon, og at det er mental trening du kan bruke mer tid på :lol:

hos oss er det ofte at det blir "trenings-økter" på 15 sekunder. feks når han får kveldskjeksen sin, som jeg deler opp i 4. 4 kommandoer og ferdig med det. er ikke veldig strukturert med sånn trening, men er vel bedre enn ingenting.

men hva med og lege ut godbit søk i hust eller gi den en kong eller slik "tenkeleke" mens du er borte? så får den jobbet litt da og?

Skrevet
synns det virker som om hunden din får nok av mosjon' date=' og at det er mental trening du kan bruke mer tid på :lol:[/quote']

Er litt usikker her selv.

Småturene blir i bånd, siden vi bor i byen, mens den lengre turen tar jeg med ham steder hvor han kan løpe løs (som oftest).

Hvor lenge holder dere andre på når dere trener lydighet?

Helt sikkert bedre enn ingenting. Min får jo forsåvidt også trening innimellom, når han må sitte og få kontakt før han går ut døra, får mat etc. Ser bare for meg at jeg bør legge opp mer strukturert lydighetstrening.

Han må dessverre være i bur mens jeg er borte (driver og trener ham i bur) siden han tygger på alt han kommer over når han kjeder seg/jeg ikke er der (stresser). Men jeg pleier å legge inn en kong med leverpostei i, og det oppholder ham LITT ihvertfall. :lol:

Skrevet

Sånne små "hjernetrim" er bra, sånne ting hunden må jobbe litt med for å få ta i belønningen. Dessuten er det mye bedre med mange små treningsøkter enn en lang på en time, det gjør ofte hunden ukonsentrert etter ti min. Du kan ta flere små treningsøkter, med små godbiter (om du bruker det), kanskje bare på fem minutter.

Eller når du tar din lange tur i marka eller noe, kan du legge ut spor, det er skikkelig hjernetrim og hunden blir fort utslitt.

Skrevet

Det er litt opp og ned hvor mye tid jeg får brukt på Mona.. Jeg går jo på skole og er hjemme de fleste dager klokken fire (!). Og slutter så jeg er hjemme klokken to en dag i uken.. Da prøver jeg å komme meg ut med henne med en gang jeg kommer hjem slik at det ikke skal bli mørkt. Også tar jeg litt lydighet og ringtrening sånn innimellom.

Skrevet

IW@ på "vanlig" dager er jeg hjemme rett før 5.30... Jeg drar 6.30 eller 7.05...

Tar det som det kommer egentlig, Han står ute hele dagen, får en rask løpe tur på jordet før jeg drar på skolen og vi trener når jeg kommer hjem..

Skrevet

Jeg får dårlig savittighet når hunden ligger iro over lengere tid. Da er det rett ut etter skolen og lar ho løpe løs. Drar også en tur før skolen iblandt, hvis jeg vet at hun å ligge lenge. hun er aldri alene for samboern sover om dagene, siden han jobber om natta. Noen ganger har han fri, så da går han tur om dagen. Så jobber jeg heller ikke så mange timene på kvelden, så egentlig har hunden min det ganske fint iforhold til mange andre hunder.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...