Gå til innhold
Hundesonen.no

Organisering av dagene med studier/jobb


G & Quarlo

Recommended Posts

Skrevet

Litt merksnodig overskrift kanskje, men jeg skal forklare hva jeg vil frem til:

jeg er fulltidsstudent, og jobber mange av fridagene mine. Det vil si at store deler av dagen tilbringes ikke hjemme, som for mange andre som ikke av en eller annen grunn har kortere dager/hjemmeværende.

Hvordan legger dere som er borte i rundt 8 timer om dagen opp dagene mtp hundeholdet?

Hvor mye tid får dere brukt på hunden(e)?

Har dere noen tips til hvordan man skal effektivisere dagene litt, så det blir mer tid til hund?

Opplagte ting er jo å skru av TV'n, for eksempel, men det hadde vært interessant å høre hvordan de som driver MYE med hundene legger opp dagen.

Skrevet

tja.. :lol:

-du kan jo stå opp tiligere, og gå en skikkelig tur med hunden da :D og bruke mye tid på den,

-mindre hundesonen, mer hund :P (den er vanskelig, jeg vet.. :P)

-ta hunden med på skole/jobb?

om du har bil kan jo hunden fint være der, så kan du lufte den i pauser/frimnutt? :lol:

Skrevet

Jeg er 7 timer på skole hver dag og jeg får tid til hunden.

Men jeg har dårlig samvittighet de dagene jeg har lekser eller annet jeg MÅ få prioritert før pitos tur og dermed ikke får gått tur i skogen den dagen.

Som du sier så handler det om å prioritere. Vil jeg se på "fustrerte fruer" eller vi jeg gå tur med hunden? Vil jeg øve til prøven eller vil jeg trene hunden?

Noen ting MÅ man bare prioritere først får å komme seg noen vei her i livet og da må Pito vente med turen. Men andre ting kan jeg godt ofre slik som tv programmer,tid på hundesonen o.l

Skrevet
-mindre hundesonen' date=' mer hund :lol: (den er vanskelig, jeg vet.. :D)[/quote']

Hehe, ja. :wink:

Men hvordan legger dere det opp i slike "småpauser", da? Man kan jo ikke trene for mye heller, og jeg føler kanskje det blir litt lite strukturert å ta et par øvelser slik innimellom. Kan godt være jeg tar feil, og at det tvert imot er effektivt.

Jeg går tur og morgenen, går tur og/eller trener lengre om ettermiddagen, og går et par kortere turer om kvelden (gjerne ispedd noen øvelser). Kan jo hende det er nok, men jeg begynte å tenke litt da jeg leste hva handler91 får tid til av hund i løpet av en dag (i en annen tråd her inne)!

Jeg ønsker meg bil - det hadde løst mye!

Skrevet

synns det virker som om hunden din får nok av mosjon, og at det er mental trening du kan bruke mer tid på :lol:

hos oss er det ofte at det blir "trenings-økter" på 15 sekunder. feks når han får kveldskjeksen sin, som jeg deler opp i 4. 4 kommandoer og ferdig med det. er ikke veldig strukturert med sånn trening, men er vel bedre enn ingenting.

men hva med og lege ut godbit søk i hust eller gi den en kong eller slik "tenkeleke" mens du er borte? så får den jobbet litt da og?

Skrevet
synns det virker som om hunden din får nok av mosjon' date=' og at det er mental trening du kan bruke mer tid på :lol:[/quote']

Er litt usikker her selv.

Småturene blir i bånd, siden vi bor i byen, mens den lengre turen tar jeg med ham steder hvor han kan løpe løs (som oftest).

Hvor lenge holder dere andre på når dere trener lydighet?

Helt sikkert bedre enn ingenting. Min får jo forsåvidt også trening innimellom, når han må sitte og få kontakt før han går ut døra, får mat etc. Ser bare for meg at jeg bør legge opp mer strukturert lydighetstrening.

Han må dessverre være i bur mens jeg er borte (driver og trener ham i bur) siden han tygger på alt han kommer over når han kjeder seg/jeg ikke er der (stresser). Men jeg pleier å legge inn en kong med leverpostei i, og det oppholder ham LITT ihvertfall. :lol:

Skrevet

Sånne små "hjernetrim" er bra, sånne ting hunden må jobbe litt med for å få ta i belønningen. Dessuten er det mye bedre med mange små treningsøkter enn en lang på en time, det gjør ofte hunden ukonsentrert etter ti min. Du kan ta flere små treningsøkter, med små godbiter (om du bruker det), kanskje bare på fem minutter.

Eller når du tar din lange tur i marka eller noe, kan du legge ut spor, det er skikkelig hjernetrim og hunden blir fort utslitt.

Skrevet

Det er litt opp og ned hvor mye tid jeg får brukt på Mona.. Jeg går jo på skole og er hjemme de fleste dager klokken fire (!). Og slutter så jeg er hjemme klokken to en dag i uken.. Da prøver jeg å komme meg ut med henne med en gang jeg kommer hjem slik at det ikke skal bli mørkt. Også tar jeg litt lydighet og ringtrening sånn innimellom.

Skrevet

IW@ på "vanlig" dager er jeg hjemme rett før 5.30... Jeg drar 6.30 eller 7.05...

Tar det som det kommer egentlig, Han står ute hele dagen, får en rask løpe tur på jordet før jeg drar på skolen og vi trener når jeg kommer hjem..

Skrevet

Jeg får dårlig savittighet når hunden ligger iro over lengere tid. Da er det rett ut etter skolen og lar ho løpe løs. Drar også en tur før skolen iblandt, hvis jeg vet at hun å ligge lenge. hun er aldri alene for samboern sover om dagene, siden han jobber om natta. Noen ganger har han fri, så da går han tur om dagen. Så jobber jeg heller ikke så mange timene på kvelden, så egentlig har hunden min det ganske fint iforhold til mange andre hunder.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
    • Hva som er best kommer jo an på deg, og din hunds behov. Jeg brukte et sammenleggbart tøybur. 
    • Hva slags bur bruker dere på utstilling? Eller tralle? Passer Stroller best? Eller tøybur? Eller metallbur? Har du link? Bilder av alt utstyr? Har prøvd litt forskjellig men usikker på hva som er best?
    • Det er veldig stor forskjell på dem. (På norsk skrives forøvrig rasenavn med liten forbokstav) Collie deles i korthår og langhåret, men det er ikke veldig stor forskjell på dem. Begge er myke raser som er avlet et godt stykke bort fra opprinnelsen som gjeterhunder. De er ganske førerorienterte, men krever mindre enn de mest aktive gjeterhundene. De er likevel smarte og aktive, og krever litt mental aktivisering for å trives. Eurasier er en veldig selvstendig rase, kan ha mye jakt, og er krevende å trene og ha løs.  Begge rasene har mye pels, røyter i perioder når de skifter pels, og må børstes regelmessig. Begge rasene har også hatt en del dårlig avl med mye usikkerhet og dårlig mentalitet, men det er lenge siden jeg var aktiv nå så forhåpentligvis har dette bedret seg. Jeg ville uansett vært veldig nøye med oppdretter, foreldrehunder osv.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...