Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva skjer på MH-test?


soelvd
 Share

Recommended Posts

Enkelt og greit, hva skjer? Jeg sliter med blodtrykksfall og kan ikke stå altfor lenge stille for eksempel uten å svime av og lurer litt på om vi klarer å fullføre. Er det litt ståing, litt gåing, o.l. så går det greit, men ikke ellers.

Hva skal man gjennom? Hvilke øvelser/prøvelser? Er det en fordel om eier som hunden er mest trygg på går med hunden eller er det det samme? Monti er feks lydigere med meg i andre enden av båndet enn med mannen :P Og hvordan tar det seg ut å komme med en unghund som ikke kan gå i bånd lenger feks? :lol:

All info er hjertlig velkommen. Finnes det noe skriv om hva man skal gjennom feks?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Du kommer til å stå og gå i ca en times tid, alt ettersom hvordan hunden din reagerer/avreagerer :)

Det begynner med hilsing, så låner testleder hunden din på "tur" (ca 10 meter), så sjekker testleder over hunden din mens du holder i båndet, før du og testleder skal leke med ei fille. Dvs at filla blir kastet mellom testleder og fører 2 ganger, og dette gjøres 2 ganger. Så skal testleder leke med hunden din. Hele tiden står du i nærheten av testleder, så sant du ikke er involvert i momentet. På lilleharen går du og holder hunden din, så står du og holder hunden din, så står du og ser på at hunden din jager/ikke jager fille. Dette gjør du to ganger. Så kommer det 3 minutter med å stå rett opp og ned og leke stolpe hunden din er bundet i. Etter det er det avstandslek, der du først står og holder i hunden din mens figuranten er på linja 40 meter unna, før du slipper hunden din, og der blir du stående i minst 10 sek (hvis hunden ikke løper ut), eller 1 minutt, om hunden din løper ut. Etter det er det kjeledressen, der du går, stopper og så står, og alt ettersom hvordan hunden din reagerer, så står du der i noen sekunder evt 1 min, før du må gå 2 kontrollrunder. Neste momentet er skrammelet, samme der som på kjeledressen. Etter det kommer spøkelsene, der du står bak hunden din og holder den helt til spøkelsene har snudd seg, og etter det står du og går du, alt ettersom hvordan hunden din reagerer. Så kommer vi til lek og skudd, der testleder og du først leker som på første lek, før du leker alene med hunden din, og alt ettersom hvordan hunden din reagerer, så skal du enten leke i ca 30 sek, før du står rolig i 30 sek.

Så, som du ser, mye ståing og gåing.

En hund skal ikke være lydig i en MH-løype, sånn utover at den skal komme på innkalling før det har gått 2 minutter (går det over 2 minutter, så brytes hunden). Det er så å si ingen hunder som går pent i bånd, f.eks ;) Mannen din kan fint gå med ham, spørsmålet er ikke hvem han er mest lydig med, men hvem han vender seg til om han blir skremt. Hvis du ikke skal være med i det hele tatt (du har ikke lov til å sitte om du er med i gruppa heller), så er det ikke noe problem at det er mannen din som går med ham.

Videoene av Nora ligger forøvrig her :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tatt bilder av pliktfølelse i dag. Han pleier være flink til å bli sittende/stående/liggende når jeg står oppreist, ter seg som et skolelys, men somehow har han tolket det at jeg setter meg ned på huk som: "Kom!" Forståelig nok. Et ekstra håndsignal mens jeg setter meg ned var alt som skulle til for å fikse den, men når jeg tar frem mobilen virker det som han er redd den skal fange mamsen, og han klarer ikke holde posisjonen, men haster inn for å redde turen fra den gledesdreperen der.  En real tålmodighetsprøve for begge å få lov til å ta bilder av de flotte sitt/dekk/stå han vanligvis har, da vi ikke snakker samme språk og har vidt forskjellige oppfatninger av hva den der svarte, flate greia er for noe, men vi fikk det da til etterhvert. Tjue bilder av naturskjønne omgivelser forsøplet av en lilla gummisnor, noen av dem også med hale og rumpestump på lagt i søpla, og så presenterer vi oss som om vi har litt fotoskills og hverdagslydighet sånn noenlunde på stell. Å få tatt fine bilder med langlina skjult eller litt penere dandert får være neste mål.    BTW, han har fått seg en praktisk custom klipp. Korrekt riesen frisyre drar nemlig inn sånne MENGDER med sand, en blir tullerusk. Fra å være vant med korthårede hunder på asfalt og gress i bymiljø, ble jeg virkelig smågal av all sanden de nydelige riesenbeina dro inn fra gårdsveiene her. Dessuten er flared jeans silhuett SÅ 90's. Vi gikk for en 2020 women's jeans fashion silhuett istedenfor. Praktisk. Ørene klarer jeg ikke klippe før det blir virkelig varmt, for han er så nuskesnusk kosemose søt med sånn spanielpels på dem. Litt sånn Lady og Landstrykeren hybrid look nå. Gen Z synes sikkert han ser ut som en skikkelig kjekkas hen/them/they. 
    • Dette albumet har flere låter han liker. Artisten har gitt ut flere: https://music.youtube.com/playlist?list=PLQKkIV10JKf_ZFZxjvkB-LUc00Kyiifhz&si=Hc2-qFcJVQEsqZ_G
    • Om økonomien er stram låner man bøker på biblioteket. 100% positiv hverdagslydiget (eller Hverdagslydighet fra valp til voksen som den nye versjonen heter), På talefot med hunden, eller andre gode hundebøker. Men ta en titt på fra Bølle til bestevenn-seriene, Maren bruker mye metoden der med å få hunden til å legge seg og være trygg i sengen sin.
    • Jeg har ikke lyst til å beskrive metode å trene inn ro med tekst på internett. Kroppspråk, toneleie, timing og ikke minst følelser. Jeg anbefaler å leie inn en instruktør. Det er alltid det beste, fordi de ser en utenifra. En ser ikke sitt eget kroppsspråk, og når en har fokus på hunden og barna så er det fort gjort å glemme eget kroppsspråk. Alternativt, om økonomien er veldig stram: Dunbar Academy abonnement? 
    • Jeg tenker at hvis du har en solid "gå og legg deg på plassen din"-kommando så er det en fin avledning når hun maser sånn. Men pass også på at hun ikke blir eksludert når det er barn inne i bildet. Ellers så er det kontrollert og rolig omgang med barn. Sett dere ned på litt avstand til en barnehage i hentetid, og belønn ro og kontakt. Gå tur sammen med små barn og/eller barnevogn, helst uten nærkontakt mellom hund og barn. Lær hunden at hun får være med selv om det er barn der, men at hun ikke trenger å bry seg om dem.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...