Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har en staffe valp på snart 6 mnd. I sommer fikk hun en hudinfeksjon a 3 x 1,5 cm i ansiktet hvor hun mistet det meste av pelsen. Trolig et myggestikk som hun klødde seg til blods på. Dette var i juli, og pelsen er enda ikke bra på området, til tross for dyrlegebesøk, kremer og nøye stell. Infeksjonen er vel og merke helt borte ;) , men pelsen er ikke pen der og huden under en smule tørr/flekkvis hard.

Har i det siste også lagt merke til at hun har begynt å flasse litt i hodeområdet og hun har fått en til hårløs flekk på det ene beinet (ca 1 x 0,5 cm). Potene er også litt tørre. Er det vanlig med litt flassing hos valper? Har tidligere bare hatt langhårete hunder, og aldri registrert noe merkbart flass. Tidvis tørre poter vet jeg at hundene kan ha, og snuppa har vært god på å leke og bite på halen og forlabbene sine (som er mye tørrere enn baklabbene). Smører med spenol/aloe vera av og til.

Forer med orijen 2x110 g og 1x110 g v&h daglig, samt at snuppa får en spiseskje med selolje over morgenmåltidet.

Kan disse tørre/flass partiene skyldes for lite fett i maten? Vet også at noen hunder kan reagere på FOR MYE proteiner i kosten som kan resultere i flekkvis håravfall. Ellers har hun en nydelig, myk og glansfull pels som andre har bemerket :thumbs:

Tenkte bare å forhøre meg her da se, før jeg evt kontakter vet igjen. Skal på utstilling om 1 mnd og skabb liknende flekk i ansiktet er ikke helt kult da! :teehe:

Skrevet

Det kan hende hun reagerer på tørrfôret. Du kan prøve å gi bare v&h en stund, evt øke til 2/3 v&h. Er hun sjekket for demodex? De staffene jeg kjenner som fullfôres på v&h flasser ikke... Ellers er det normalt at unge staffer får en hårløs flekk på hodet, men den pleier å sitte mellom ørene :yes:

Skrevet

Takk for svar :D

Dyrlegen tok en skrapeprøve da vi var der med flekken i ansiktet. Han kunne ikke se noen form for parasitter (mistenkte demodex, men synes hun var litt for ung - 3,5 mnd). Fant vel ut at det var en "vanlig" hudinfeksjon - type infeksjon i et sår i huden. Infeksjonen ble borte med antibiotika kur og krem. Men synes bare det tar så voldsomt lang tid før pelsen på området kommer tilbake. Er utålmodig!! :angel: Hun har som alle voksende staffe-laffer, et parti mellom ørene, oppå hodet, som har litt tynnere med pels. Men dette andre er helt noe annet.

Nå skal det sies at hun ikke flasser NOE ellers på kroppen, er bare i området, nakken-hodet. Jeg skal bytte ut et måltid orijen med v&h og se om det skjer noe forandring. Nå er'a glad i å bli klødd bak ørene og i nakken, kanskje det er forklaringen :teehe: Matmor klør for hardt!

Skrevet

Altså det er flere varianter av demodex, og valper (3-6 mnd) kan lett få lokal demodex, det har absolutt noe med alder å gjøre. Og det er nettopp hodet og potene det kommer først på. (Lokal demodex skal heller ikke behandles.) Siden det kun er avgrenset til hodet og potene høres det nesten mer ut som det enn noe annet, hvis hun hadde reagert på maten er det mer logisk at hun hadde flasset på hele kroppen... Heldigvis vokser de fleste av seg lokal demodex :) La oss håpe det ikke er demodex, og hvis det er det at det bare er lokal.

Jeg ville uansett vurdert en second opinion hos en annen veterinær. Høres ikke ut som denne kunne så mye om demodex...

Og ølgjær er bra for hårveksten, gi henne litt ølgjær over maten ;)

Skrevet

Har du vurdert å gi litt lakseolje eller selolje som tilskudd på fôret? En liten dæsj med det gir fin og blank pels og hjelper også mot tørr hud og tørre poter. Inneholder verdifull Omega 3.

Det finnes mange forskjellige merker av disse oljene i handelen, og selv bruker jeg SalmoPet. Den funker så bra! Sheltien min får så glatt og fin pels (masse pels, lang) at hun ikke får en eneste snøball eller isklump i pelsen om vinteren :D Det er ganske komisk og se de andre hundene hun leker med fulle av snøklumper på brystet, i fjeset og under buken, mens min hund er helt fri.

Jeg tror det rett og slett kommer av at oljetilskuddet gjør hårene så glatte og smidige at snøen ikke klarer å feste seg. Det er ingen annen grunn egentlig, for vanligvis får sheltien ofte haugevis med snøballer i pelsen på vinteren.

REDIGERT; makan, jeg overså den linjen i innlegget ditt.... du gir allerede selolje i maten :P

Vennligst overse innlegget mitt!

Skrevet

Teserere; Takk for tips. Jeg skal ta henne med til en annen dyrlege til uka å sjekke det opp. Lest litt mer på nettet nå og ser at demodex er relativt "vanlig" blandt staffene + at bilder på nett gir meg enda mer mistanke om at det kan være det. Gidder ikke ta noen sjanser nei!

Hvor kjøper du ølgjær og hvor mye gir du pr dag?

Skrevet

Takk for gode råd altså :ahappy:

Du har ikke tilfeldigvis kjennskap til DogVitality også? Vurderer å prøve valpepakken derfra! Prøve å få opp immunforsvaret hennes litt, og se om det kan ha innvirkning på saken.

Skrevet

Da har snuppa mi fått påvist lokal dermodex i mild grad. Ingen behandling forløpig, men spesialfor i noen uker. Håper dette et noe som går fort over av seg selv!

Skrevet

Da har snuppa mi fått påvist lokal dermodex i mild grad. Ingen behandling forløpig, men spesialfor i noen uker. Håper dette et noe som går fort over av seg selv!

Bare husk at hvis du må behandle etterhvert så regnes det som generell demodex og det er arvelig. Med tanke på avl mener jeg :)
Skrevet

Stineogstaffene; Dyrlegen sa at dette virket som et lite utbrudd som var i ferd med å gå tilbake allerede. Lite midd i hver flekk. Hun fikk de to flekkene for 3 mnd siden og det har ikke kommet noe mer. MEN, hvis det ikke er borte når hunden er 12-14 mnd, så regnes det ikke lengre som lokal (valpe/unghund) demodex, og vi kan ikke bruke henne i avl. Krysser fingrene for at det er noe forbigående :D

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
    • Har ei tispe på snart 2 år. vi har drevet litt med utstilling siden hu var valp fra 4 måneder til hu ble ca 1 år. Den første tiden på treninger gikk det veldig bra , hu er sosial hund utad og elsker oppmerksomhet og byliv. Etter en tid begynte hu å rygge fra dommeren i ringen , kunne sette seg og rygge unna men vi fikk allikevel satt hun opp igjen og fikk bra premier på utstillinger . Helt til vi kom til den 5 siste utstillingen, da gikk det bra første dagen men 2 dagen da vi gikk i ringen gikk det bra helt til vi skulle stille henne opp, hode og tenner gikk fint helt til dommer skulle kjenne mot rygg da rygger hun bakover og klappet med tennene mot dommer .  Så jeg tok en avgjørelse med å si vi trekker oss .. her innså jeg kanskje at hun har jo prøvd å gitt oss tegn litt hele veien med å sette seg og rygge unna, men folk rundt trodde det var kun trass siden hu er en bestemt tispe .  etter dette oppsøkte jeg fysioterapeut og tok MR og røntgen av henne og det ble påvist betennelse på begge sider i lysken/ hoften. Det vi så når fysio skulle gå over hu var at det var tydelig vondt . Men nå i dag 1 år etterpå med gjentatte behandlinger og styrke treninger har hu endelig blitt friskemeldt og vi kan gå tilbake til det normale. Vi har vært med 2 ganger på utstillingstreninger , første gangen gikk veldig bra . Men det var folk som hu kjenner i miljøet fra før  .2 gangen oppsøkte vi nytt sted , hu var veldig glad for å komme og se så mange hunder og mennesker og hu hilste og koste med flere .  Men da vi løpte i ringen og skulle stille henne opp før treningdommeren rakk å ta på henne «snappet « hun . Så da gikk vi ut av utstilling posisjonen ,da gikk hun bort til dommer og damen og nusset og koste med dem.. utenfor ringen er det heller ikke noe problem .  Så nå lurer jeg på om jeg bare skal droppe utstilling helt for hennes del, når jeg ser at det minnesbilde fra smerte fra siste utstillingene sitter i henne så sterkt ..  Hun er jo en fantastisk og glad hund ellers. Vi skal vertfall ha en lang pause og fokusere på  noe annet og bare være hund. Har noen opplevd noe lignende, og er det beste å bare droppe utstilling helt ?
    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...