Gå til innhold
Hundesonen.no

Disse sykdommene kan komme til Norge


Recommended Posts

Skrevet

Vi har da nok hunder her i Norge som trenger hjem, eller er jeg utrolig hjerteløs nå? *ser ned på sin Norske omplasseringshund som sover på saueskinnet sitt*

  • Like 1
Skrevet

Jeg leste dette i nyhetsbrevet til Mattilsynet (abonerer på et par områder) for et par uker siden. Nedslånende nyheter :(

Akkurat nå er jeg glad hundene mine er vaksinert mot leptospirose allerede, og det har de vært siden første fullvaksine alle sammen fordi jeg reiser med dem og leptospirose også er utbredt i Tyskland.

Det skulle virkelig vært MYE strengere krav til kommersiell import av hunder via organisasjoner (som disse jo er).

Skrevet

Jeg synes det med rabiesvaksinen er skikkelig trist. Alt var jo helt fint når man måtte ha blodtiteren i passet, så overrasker meg ikke at det er mange av de som kommer inn nå som har for lav beskyttelse mot rabies nå som de bare trenger én sprøyte tre uker før avreise. Trasig.

Jeg er fortsatt av den oppfatninga av at folk kan få seg hund fra hvor de vil (og nei, jeg gidder ikke diskutere det engang), men de må da vel virkelig klare å sjekke at dyra er friske før de kommer inn i landet vårt. Håper det blir litt strengere krav etterhvert, selv om jeg tviler på det fordi EU er vanskelig.

Skrevet

Det jeg ikke forstår er hvorfor så mange av disse adoptiv-eierne av hunder fra Sør-Europa er så tette i pappen! De går faktisk inn for å boikotte myndighetenes forsøk på å kartlegge sykdomsomfanget på denne gruppen hunder!?? Hva i alle dager skal det være godt for? VIL de ikke vite om hunden deres er syk eller ikke ? Det er jo ren og skjær idioti. Det vil ikke koste dem en krone å få tatt blodprøvene, myndighetene betaler, men neida...!

Klipp fra artikkelen, min utheving

"

Sammen med Mattilsynet ba de tidligere i år om at hundeeiere med hunder fra Romania tok en tur til dyrlegen for å ta blodprøver, som skulle dekkes av myndighetene. Mattilsynet satte et tak på 150 hunder, men så langt har bare 60 prøver blitt levert inn.

Så sent som i forrige uke, da Veterinærinstituttet la fram resultatet av disse prøvene, ble Lund oppringt av hundeeiere som ville gjøre ham oppmerksom på at de ville boikotte prøvetakingen."

Skrevet

Såklart, de vil jo ikke bli mistenkeliggjort eller tilogmed "kjent skyldige" i å ha brakt ekle sykdommer til Norge. Akkurat det forstår jeg veldig godt, selv om det er idioti.

Skrevet

Men da tar de jo samtidig risikoen på å gå rundt med en syk hund uten å vite det? Hva slags folk er det som ikke vil vite om hunden er frisk, en hund som altså kommer fra land med mye sykdom? :blink:

Skrevet

Men da tar de jo samtidig risikoen på å gå rundt med en syk hund uten å vite det? Hva slags folk er det som ikke vil vite om hunden er frisk, en hund som altså kommer fra land med mye sykdom? :blink:

Noen som har brukt masse penger på en hund som for dem ser helt fin og frisk ut og som de ikke vil bruke penger på å måtte behandle - eller i verste fall miste?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det kan være mange grunner til at en hund ikke fungerer i hundemøter. Mye av grunnlaget legges i valpekassa, hvordan mor og søsken interagerer, og sosialisering med andre hunder i valpe- og unghundtiden. I tillegg kommer rasetypisk adferd og arvelighet. Avhengig av adferden til mor og hva slags sosialisering hunden har fått i ung alder så har hunden lært seg hvordan den skal eller kan oppføre seg rundt andre. Eller ikke lært det, forsåvidt. Det er aldri for sent å trene på sosialisering, men er viktig å lese språket til alle de involverte hundene og gå inn og avbryte adferd som ikke er greit. Hvis andre hunder sier fra og setter grenser uten at hun respekterer det er det ditt ansvar som eier å fjerne henne fra situasjonen. Om hun får fortsette lærer hun jo bare at det er greit å holde på slik.
    • Kan en hund ha null sosiale ferdigheter med andre hunder? Hun har konflikter med alle hunder hun møter. Akkurat som hun ikke skjønner at hun er for mye og ikke tar til seg til at andre hunder sier i fra til henne? Hun tar jo ikke hintet.
    • Det er nok ikke pga navnene du ikke har fått svar🙂I mange år nå har det vært fryktelig liten aktivitet på forumet her. Syntes alle navnene var fine jeg likte Lilly best. Masse lykke til med valp!!
    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...