Gå til innhold
Hundesonen.no

Noortje fan 't Suydevelt "Nora" (Drentsche patrijshond)


Irenen
 Share

Recommended Posts

Så utrolig gøy det er å ha fått følge oppveksten hennes uke for uke! Hun er skikkelig fin er hun :wub:

Så koselig at du følger med på henne :D

Satser på at hun er mammaen til min neste hund :D

Det håper jeg også :D *krysser fingrene for at alt er bra med ledd og øyne hos henne og søskenflokken* ;)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 654
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Møt min lille nederlender! (Vel, hun er ikke min helt enda, men om to uker og fem dager er hun det) Noortje fan't Suydevelt, til daglig Nora, er en Drentsche patrijshond som skal reise hele veien

Vi er vel hjemme fra Nederland igjen, og familien har økt Jeg trodde jeg var supergodt forberedt med alt i forhold til reisen, men det skulle det nå vise seg at jeg ikke var. Eller forberedt var j

*smelt*

Posted Images

28. juni reiser vi en liten tur til Nederland for å delta på spesialutstilling og for å være med på sammenkomst hos oppdretteren. I den forbindelse skal jeg og samboer bo hos eieren av disse to damene:

61488_382136128566056_1794398695_n.jpg

Planen var å kjøre, men jeg bestemte meg etterhvert for at vi skal fly istedet. Så Nora må i lasterommet. Men det tror jeg hun skal takle helt fint :) Hun er vant til å være alene i bur på jobb, er helt rolig i bilbur, og dessuten er hun veldig stabil og trygg generelt :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Film fra runderingskurset:

Nå har Nora fått sin første løpetid (i en alder av 8 måneder). Hjelpes, hun er "voksen" blitt! :P Taxi er sendt på ferie til mamma, for han er blitt veeeldig glad i henne. Nora har ikke helt forstått at man skal vaske seg når man har løpetid, men hun lærer kanskje det etterhvert :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Fint runderingsdekken på skjønneste Nora! Håper jeg får hilst litt mer på henne på Fellesutstillingen, i håp om at jeg har litt bedre tid der da :P

Vi bare lånte det for anledningen, men er nok nødt til å bestille rosa runderingsdekken med navn til henne :P

Du skal få kose så mye du vil på henne :D

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Heeeeerlig film :D Så utrolig skjønn hun er :wub:

Takk :D

Idag har vi vært på en liten skogstur, ellers har det vært en veldig slapp lørdag. Nora fant en leke i jakka som jeg hadde glemt at lå der. Hun har i det siste begynt å vise større interesse for leking og drakamp, så nå er det håp for at jeg kan bruke mere lek som belønning i treningen :D

1982_488620714526843_654999092_n.jpg

936108_488620717860176_59628211_n.jpg

Jentene på tur:

376161_488620354526879_30224276_n.jpg

Taxi er hos moren min på grunn av løpetiden til Nora. Han er ganske intens når det kommer til slikt. Jeg var innom der en tur igår mens Nora satt i bilen, men jeg luktet naturligvis deilig dame over hele meg. Fikk høre fra moren min at Taxi hadde sutra i fire timer etter at vi dro. Stakkars mamma :P

Nora på sin side elsker all oppmerksomheten hun får fra hannhunder om dagen. Hun er superlykkelig for at nabohundene som vanligvis ikke bryr seg om henne plutselig er såå interessert :P

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Lykke til :)

Takk :D

Imorgen må jeg bade dyret, selv om jeg egentlig ikke hadde tenkt å bade henne før denne utstillinga. Men hun er tilgrisa av løpetidblod i pelsen, så da har jeg ikke så mye valg.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hei

Jeg er med å arrangerer utstillingen og skal ha vakt i sekretæriatet fra 12-14 Du får bare komme innom og si hei

Skal stille Breton litt over kl 10

veldig lyst til å hilse på deg og henne :D

Da kommer vi og sier hei :D Skal i ringen klokka 10, men regner med at jeg blir der hele dagen :) Har du med den søte valpen din? :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Frida: jeg arrangerer den utstillingen så skal dit. Om Dirk ikke får siste cert i morgen skal han stilles. Mulig valpen skal få prøve seg.

Irene: valpen er med ja :-) regner med at gubben tar med valpen og reiser hjem i 12 tiden men vi møtes jo før det. Skal se etter deg.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Frida: jeg arrangerer den utstillingen så skal dit. Om Dirk ikke får siste cert i morgen skal han stilles. Mulig valpen skal få prøve seg.

Irene: valpen er med ja :-) regner med at gubben tar med valpen og reiser hjem i 12 tiden men vi møtes jo før det. Skal se etter deg.

Hurra, da vil jeg kose på valpis :D

Så bra :) Irene og jeg lurer på å reise dit (hun har allerede meldt på, jeg må bare sjekke at jeg får det til å gå opp logistisk sett og med pass av en hund), for det er an av få utstillinger i nærheten hvor det er både ES og Drent :P

Pff.. Du LURER ikke på om du skal reise dit - du skal :D Nora gleder seg så fælt til å dra på date med Bris nemlig ;)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Felllesutstillingen 2013:

Nora ble BIR og BIS 4 valp! :D:bananas:

942134_491184110937170_1780999730_n.jpg

942639_491184217603826_739861270_n.jpg

21216_491184157603832_1124118021_n.jpg

Kritikk:

“8,5 måneder tispe. Godt kjønnspreg. For alderen harmonisk og velbygget. Bra hode. Kunne hatt noe mere underkjeve. Bra over og underlinje. Tilstrekkelig bryst. Gode poter. Meget lovende."

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gratulerer! :)

Takk :D

Koselig å hilse på. Nora er vakker :wub:

Gratulerer med premiene

Koselig å hilse på deg også :D Og takk for fint diplom - du har pen håndskrift :D

Idag har vi vært på tur og trent på at apport og vann er gøy:

936753_491583327563915_1707261615_n.jpg

320701_491583334230581_469492190_n.jpg

941629_491583670897214_1118754016_n.jpg

947135_491583710897210_714749745_n.jpg

941565_491583737563874_1071759651_n.jpg

Og vi har vært en tur i Botanisk hage:

482452_491583257563922_1751818036_n.jpg

  • Like 4
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Hvorfor vil du bytte hvis hunden fungerer på Vom? Hvis hunden fortsatt har løs avføring etter en uke ville jeg nok droppet det fôret ja.
    • Hei hundesonen! Jeg har en valp på 3-4 mnd som jeg holder på å bytte for på. Jeg bytter gradvis, startet med 4 dager hvor jeg ga 3/4 gammelt for (V&H), 1/4 nytt for, deretter 4 dager med 50/50, og så 3/4 nytt for en dag eller to, før jeg gikk tilbake til 50/50 fordi; Valpen har litt løs avføring. Typisk at det først kommer litt i normal konsistens, og så etterhvert blir det bløtere og bløtere. På ingen måte flytende/diare, men slik at det blir rester igjen i gresset der jeg plukker opp. Noen ganger går valpen to ganger på rad, først en med bra konsistens og så løsere i en tynnere strimle rett etterpå. Ofte er det og små halvfordøyde pinnebiter, små biter av stoff, grus og annet hun har fått i seg i dette løse. (Dette er små biter, prøver så godt jeg kan å forhindre dette men valpen spiser mye rart). Syns det begynner å lukte metallisk fra analen nå, mulig kjertlene ikke får tømt seg når det er litt bløt avføring? Høres dette normalt ut i en overgang til nytt for for en valp, eller bør jeg gi opp det nye foret og finne noe annet?
    • Haff, jeg sliter med de luksusproblemene vi har med casual turgåing. Altså, de er luksusproblemer ifht hvordan den gjennomsnittlige hunden i gata oppfører seg på casual tur - men ikke i gata vår. Våre nærmeste naboer er Midt-Norsk kompetansesenter for hund, så vi har en litt annen standard å måle oss etter, hence min følelse av å slite med hva folk flest synes er luksusproblemer, gitt den gjennomsnittlige hunden i andre sine gater. Med unntak av ved veldig spennende lukter så trekker ikke Ede i det hele tatt. Aldri vært hans greie. Han stopper og snur seg og venter på meg om båndet blir stramt. Foretrekker selv å ha det slakt. Han hører på meg når jeg ber han om noe og er ivrig på vakt etter oppgaver. Går omtrent halvparten av tiden pent ved min side som frivillig adferd. Har noen byks etter løv i vinden og drar LITT etter interessante lukter innimellom, og mister fokus og blir vimsete og tenderer mot raptus mot slutten om vi går for langt, men som energisk 6 mnd gammel (i dag, gratulerer med dagen, Edeward 🐾) er jeg ikke veldig bekymret for at sånt vil vedvare som problem i voksen alder. Han er stort sett flink gutt, MEN han er langt fra så veloppdragen som jeg helst vil ha ham. Han ploger og han går foran meg, han vimser til siden og han krysser foran meg. Det er irritasjonsmomenter. Vil gjerne ha en sånn robothund som bare går pent ved min side og følger med på hver minste bevegelse jeg foretar meg, altså.  Har på råd fra de langt mer kompetente naboene begynt å fase ut godbiter for å få bedre kontakt og kontroll. Belønner nå med lek og godsnakk og tempovekslinger istedenfor godis. Bygge relasjon. Han skal fokusere på meg, ikke på hva jeg har i hendene og lommene. Det er en omstillingsprosess. Gamle damer kan lære nye triks, men det tar tid. Fant ut det å belønne en fin turfot med hurtig gange og jogging fungerer som bare det. Ingen problemer å veksle tempo heller. Ede synes det var spennende med vekslinger mellom jogge, løpe og gå fort eller sakte. Spennende i seg selv, så lenge det er nytt, antakelig. Han er typen som liker variasjon og alt nytt er mer gøy enn det vi har gjort før. Med unntak av å sitte, ligge eller stå for å få kastet en apportleke, så surner han og protesterer om jeg ber om for mange repetisjoner av det samme. Temmelig nøyaktig fire rep av noe synes han er nok og nekter gjerne på den femte fordi han heller vil gjøre noe annet. Ikke Border Collie, m.a.o. Trenger mer variasjon i trening på øvelser.  Vi faser ikke fullstendig ut godisen enda. Mamsen er som en gammel hund med innarbeidede vaner og trenger tid på å finne tillit til at det skal gå an å få til. Har sluttet belønne fin turfot med godis, nå får han godprat, flere øvelser underveis og belønnes med lek for de istedenfor. Øvelsene blir da en sekundær forsterker. ..eller tertiær, for jeg tør ikke la være belønne gode 'slipp' med godis iblant. Han liker IKKE å slippe kampelekene sine  Akkurat på det punktet der har jeg svært lav tillit til fullstendig godisfrie metoder ennå. Vi får se.  Inntil videre lønnes også passeringer med godis. Dette fordi han har sterk byttedrift, spesielt på syklister som kommer bakfra og farer fra oss - de som kommer andre veien er han mer nonchalant om, da de innbyr ikke til jakt fordi de skal feil vei – helt motsatt av border collie, altså – og han har så sterke impulser til å hilse på forbipasserende mennesker, sladretrening med godis av høy verdi må vi bare fortsette med, fordi det fungerer.  I likhet med BC-blandingen jeg hadde, så trigger han her også frykt for å miste ham i en påkjørsel. Han har forstått at det sitter mennesker inni bilene, som han gjerne vil hilse på, og han har ikke NOEN konseptforståelse av mekanisk fysikk. Masse og fart i forbindelse med trafikk er ikke noe det går an å lære ham kløktig på den harde måten, så sladretrening på passerende biler er helt nødvendig med han her.  Strømgjerder derimot, det kan han lære på den vanskelige måten, så minner meg selv på å få det gjort. Trenger få narret ham borti gjerdet på en tom luftegård snarest, fordi en hest ville hilse på ham her om dagen. En vi har vært på nikk med ved passeringer en stund, han kom ivrig løpende til gjerdet for å si hei til oss, og Ede ble henrykt og ville borti for å hilse snute mot mule, som hesten innbød til. Ble en kjip opplevelse, fordi Ede har ingen anelse om hva strømgjerde er, og forstod ikke hvorfor jeg var så teit og holdt ham tilbake fra den nye kompisen sin. Han trenger finne ut hvorfor. Spørsmålet er hvordan narre han borti gjerdet på sitt eget initiativ når det ikke står en hest der. Vil jo ikke at han skal bæde på hester, for det kryr av dem her. Det er viktig å gi ham forståelsen av at det er gjerdet som er farlig og gjør vondt, ikke hestene. Fører opp på listen over to dos. 
    • Nå skal ikke jeg skryte på meg å kunne kjempemasse om hverken Malle eller hollender, men mitt inntrykk og det andre sier er at det er så store variasjoner innenfor begge rasene at du kan få begge type hunder (f.eks. mer skapt vs mer sosial, osv)  i begge rasene.   Men basert på de individene jeg kjenner av begge raser (som stort sett da er avlet for IGP ol) så vil jeg ikke si at hollender er noe mer krevende eller noe skarpere enn malle. Heller ikke mer energiske. Av de jeg har sett har hollendere litt lavere terskel for stress og lyd, men jeg er nok farget av hun jeg har selv 😂 og jeg har jo sett 10x fler maller enn hollendere.   Og hun jeg har er ikke spesielt selvstendig. Eller altså, hun kan fint være selvstendig og der det kreves, men hun henger jo etter meg som en skygge i typ alle situasjoner vi er i 😂 hun vil helst gjøre ting sammen med meg dagen lang 😂    Men den typen du beskriver høres ut som en typisk KNPV hund, hunder avlet mot bruk i politiet i Nederland osv. og de er nok sånn. Men min oppdretter av hollender blander KNPV linjer med sportslinjer, hvor hundene ikke er fult så skarpe, mer sosiale og ikke så selvstendige. De fleste i Norge er mer sportsavla.  Ble  langt svar ja 😄 I og med at det er så mange fler malle oppdrettere enn hollender tror jeg det er lettere å finne en bra malle. Jeg er heldig og kjenner flere som kan masse om både schæfer og malle til IGP bruk, så jeg må spørre og grave litt rundt 🧐😊  
    • Tatt bilder av pliktfølelse i dag. Han pleier være flink til å bli sittende/stående/liggende når jeg står oppreist, ter seg som et skolelys, men somehow har han tolket det at jeg setter meg ned på huk som: "Kom!" Forståelig nok. Et ekstra håndsignal mens jeg setter meg ned var alt som skulle til for å fikse den, men når jeg tar frem mobilen virker det som han er redd den skal fange mamsen, og han klarer ikke holde posisjonen, men haster inn for å redde turen fra den gledesdreperen der.  En real tålmodighetsprøve for begge å få lov til å ta bilder av de flotte sitt/dekk/stå han vanligvis har, da vi ikke snakker samme språk og har vidt forskjellige oppfatninger av hva den der svarte, flate greia er for noe, men vi fikk det da til etterhvert. Tjue bilder av naturskjønne omgivelser forsøplet av en lilla gummisnor, noen av dem også med hale og rumpestump på lagt i søpla, og så presenterer vi oss som om vi har litt fotoskills og hverdagslydighet sånn noenlunde på stell. Å få tatt fine bilder med langlina skjult eller litt penere dandert får være neste mål.    BTW, han har fått seg en praktisk custom klipp. Korrekt riesen frisyre drar nemlig inn sånne MENGDER med sand, en blir tullerusk. Fra å være vant med korthårede hunder på asfalt og gress i bymiljø, ble jeg virkelig smågal av all sanden de nydelige riesenbeina dro inn fra gårdsveiene her. Dessuten er flared jeans silhuett SÅ 90's. Vi gikk for en 2020 women's jeans fashion silhuett istedenfor. Praktisk. Ørene klarer jeg ikke klippe før det blir virkelig varmt, for han er så nuskesnusk kosemose søt med sånn spanielpels på dem. Litt sånn Lady og Landstrykeren hybrid look nå. Gen Z synes sikkert han ser ut som en skikkelig kjekkas hen/them/they. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...