Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg er litt lysten på å få LC lisens på Whippeten min etterhvert, så hun kan delta på prøver fra tid til annen. Har lest på LC Norge sine sider, men fant ikke ut av alt...

Jeg lurer på endel ting, må/bør hun delta på rettbaneløp eller andre uoffisielle treninger eller samlinger før de tre lisensløpene?

Hvor tidlig bør jeg begynne å trene henne opp? Hun er 8 mnd nå. (Jaktinnstinktet er ganske utviklet allerede, så har ikke trigget det mer annet enn at "filla" er gøy..)

Hvor får jeg kjøpt munnkurv, og hvilken type brukes? Eller trengs ikke det enda? Startdekken? Selges sånt i Norge?

Vi bor langt unna alle LC treninger og -prøver så vi må forberede oss på egenhånd :P . Tenker jeg må få hunden i topp kondisjon først før evt. treninger og lisens.

Svært glad for svar!

Skrevet

Hun må være med på noen treninger før lisensløpene. For det første må du se at hun følger "haren",.. et par løp alene og så parløp.Rettbane kan du godt være med på på Øvrevoll,ellers er det ikke rundbane i Norge. Følg med på Lure Coursing avd Østlandet eller Trøndelag på fb for treninger. Munnkurv må du ha for parløp,dekken først i konkurranse. Fra 12 mnd tar du henne med på offisielle treninger og så er det opp til dem som holder treningen å vurdere når hun er klar for lisensløpene sine. De kan uansett ikke taes samme dag.

  • Like 1
Skrevet

Man bør prøve seg først ja. Det er kun i parløp man trenger munnkurv. I Trondheim kan dette få lånes og ev kjøpt på treningene. Whippet må være 13 mnd før den kan søke lisens etter 3 godkjente testløp.

Vår løper ikke så mye utenom treningene, foruten turene i bånd. Løpene er korte, og de løper bare to. De fleste løper dette enkelt uten å være så mye trent på forhånd egentlig. Men etter en slik dag er de trett ... for de girer seg opp slik og det virker som de blir mentalt trett etter en slik dag - ikke fysisk trett

  • Like 1
Skrevet

Whippet må være 15 mnd før den kan søke lisens, ikke 13. Gjelder whippet og italiensk mynde, alle andre må være 18 mnd.

Edit:

Ønsker du satse på LC bør du trene den med det formål at den faktisk skal være en idrettsutøver. Er du med kun for gøy kan du gjerne bare la den løpe som vanlig på tur og frislipp.

Jeg har trent mine hunder hjemme, kondisjon, styrke, muskler etc, og latt dem løpe minimalt på banen.

Jeg "tester" dem på banen at de vet hva de skal, deretter fortsetter jeg treningen hjemme på det de "mangler".

Fx Mocca pr nå, hun er pr idag ikke i god nok kondis til å hevde seg, det beror på hjemmesituasjonen nå, men det hun mangler mest er konsentrasjonen til å gjøre jobben sin. Hun løper som en gudinne første halvdel, så mister hun litt fokus, stopper opp, titter litt rundt, oppdager filla og fullfører i gudinnestil. Det forteller meg at hun er umoden ifht å gjøre den jobben hun skal pr nå, hun trenger tiden sin.

Veldig mange lar seg rive med og kjører på og lar hunden springe som den lyster. Hvilket i og for seg er ok om man ikke satser på det som en konk gren, så lenge hunder er i fysisk form til det vel å merke (har dessverre sett en del hunder som def burde hatt noen uker kondis trening før de ble sluppet på banen, trist).

Jeg hadde ambisjoner med Qui og la opp et treningsopplegg for han. Det funket og han hevdet seg i sporten.

Så mitt tips er: om du ønsker satse på LC som en sport trener du hunden din til det formålet. Skal du bare ha det gøy, sørg for at hunden fikser utfordringen og la det stå til og vær fornøyd om den fullfører.

Mange tror at LC bare er å slippe hunden og la den springe som bare søren, det er det ikke, det er mer komplekst enn så.

  • Like 2
Skrevet
Whippet må være 15 mnd før den kan søke lisens, ikke 13. Gjelder whippet og italiensk mynde, alle andre må være 18 mnd.

Står jo ingenting om det på LC.no. Bare at den skal være 13mnd når den begynner testløpene. Skjer disse på et par uker, så kan man jo sende søknaden slik det virker som utifra siden deres - står vel ingenting om at han må ta disse testløpene over en periode på 2 mnd? Så da bør de kanskje oppdatere info hvis det stemmer at de må være 15mnd før de kan søke lisens :)

Skrevet

Den kan ikke ta første test/lisensløpet før 13 mnd. samme med de større rasene,første løp kan taes ved 16 mnd,men siste må de være 18 mnd. Sjeldent det er treninger hver uke så at det går to mnd fra første til siste løp er slett ikke rart eller uvanlig.

Skrevet

Står jo ingenting om det på LC.no. Bare at den skal være 13mnd når den begynner testløpene. Skjer disse på et par uker, så kan man jo sende søknaden slik det virker som utifra siden deres - står vel ingenting om at han må ta disse testløpene over en periode på 2 mnd? Så da bør de kanskje oppdatere info hvis det stemmer at de må være 15mnd før de kan søke lisens :)

NKKs regelverk, Lure Cousing for mynder, 10.4 Deltagelse - hunder: "

Hunden må være fylt 18 måneder for å kunne ta lure-coursing lisens, for whippet og italiensk mynde

er minimumsalderen er 15 måneder."

Med fare for å virke besserwisser, jeg har vært med på å utforme dette regelverket så jeg vet :)

Skrevet

Da bør kanskje lc.no få beskjed om å oppdatere sin info ;)

Be my guest :)

Disse aldersreglene for å ta lisens har vært siden LC ble etablert i Norge så det er vel ingen "nyhet" for noen. LC-utvalget har dog det siste året(årene) satt aldersbegrensninger for å ta testløp, hvilket ikke er negativt i mine øyne, da altfor mange kjører sine unge hunder ut på banen altfor tidlig. Uansett, det er jo deltagers ansvar å sette seg inn i gjeldende regelverk.

Skrevet

Men tøfflus: den aldersregelen ble da endra nå over nyttår? at man kan begynne på lisensløpene som 13mnd, og så siste lisensløp 15mnd.

Henviser igjen:

NKKs regelverk, Lure Cousing for mynder, 10.4 Deltagelse - hunder: "

Hunden må være fylt 18 måneder for å kunne ta lure-coursing lisens, for whippet og italiensk mynde

er minimumsalderen er 15 måneder."

Regelverket for å ta lisens er ikke endret nei.

Edit:

Men det du mener er kanskje det at tidligere var det ingen aldersbegrensinger for når hunden tok de første testløpene såfremt lisensen ble tatt etter fylte 15/18 mnd. Det er "nytt" ja, at LC-utvalget ikke tillater yngre hunder enn 13/16 mnd får starte ta testløpene, men det er ikke nedfelt i NKKs regelverk, der angir det kun når lisensen kan tas.

Skrevet

Henviser igjen:

NKKs regelverk, Lure Cousing for mynder, 10.4 Deltagelse - hunder: "

Hunden må være fylt 18 måneder for å kunne ta lure-coursing lisens, for whippet og italiensk mynde

er minimumsalderen er 15 måneder."

Regelverket for å ta lisens er ikke endret nei.

Edit:

Men det du mener er kanskje det at tidligere var det ingen aldersbegrensinger for når hunden tok de første testløpene såfremt lisensen ble tatt etter fylte 15/18 mnd. Det er "nytt" ja, at LC-utvalget ikke tillater yngre hunder enn 13/16 mnd får starte ta testløpene, men det er ikke nedfelt i NKKs regelverk, der angir det kun når lisensen kan tas.

aha, det jeg surra med isåfall, stussa fælt nå, for man hører så ille mye rart, og tispa mi fikk jo begynne med lisensløp da ho var 13mnd c :P

Skrevet
...der angir det kun når lisensen kan tas.

Lisensen kan jo tas når den er 13mnd og 2 dager skal man være helt konkret. Et løp dagen den er 13 mnd og et løp de påfølgende dagene. Det den sier er egentlig bare at man ikke kan få lisensen - altså sende inn for å få boka før den er 15mnd.

Så den 'tar' jo lisensen når det passer, bare den er fylt 13mnd. Det er kun det formelle man må vente på - hunden kan jo uansett gjøre jobben tidligere.

Sånn sett er det litt rart syns nå jeg - hvis det er greit og ikke til skade for en Whippet å gjøre det når den er 13mnd, hvorfor trenger man da å vente til den er 15mnd før han får det formelle i orden?

Skrevet

Du kan jo ikke det,for hvert løp signeres av autorisert personell,på lisens-søknaden. På denne står også reg nr,navn og fødselsdato på hund. Min yngste måtte vente til neste sesong med siste løpet fordi han fylte 18 mnd to uker etter siste trening det ene året. Du har også dato på lisensløp i boka om du ser etter så du kan ikke jukse med den. Når du bestiller boka har da ingen betydning ? Det siste lisensløpet må være datert fylte 15 eller 18 mnd.

Skrevet

hvorfor trenger man da å vente til den er 15mnd før han får det formelle i orden?

Fordi regelverket sier at den må være 15 mnd før den kan ta lisensløpet.

Ellers se svaret til Yurij.

Videre:

10.9 Lisens.Offisiell lisensbok må være bestilt av hundeeieren senest 12 måneder etter godkjent lisensløp. Gjøres

ikke dette må det avlegges nytt lisensløp før lisensbok kan utstedes.

Hund kan være inaktiv, dvs. ikke kjøpt årsmerke, i inntil ett kalenderår uten å miste lisensen. Er

hunden inaktiv i mer enn ett kalenderår må det avlegges nytt lisensløp (treningsløp er ikke

nødvendig) før nytt årsmerke kan kjøpes.

Skrevet

Hvor mye er det da? :P

siden folk som konkurrerer i det, knapt trener på det, så hm.. da vil jeg faktisk kanskje si at det knapt er skader å finne (?)

Skrevet

Ren tipping, men tror det vil være skader tilsvarende for jakthunder og agility? Alt fra små, lette skader som strekk, kutt og overtråkk, til mer alvorlig, f.eks. brudd.

  • Like 1
Skrevet
Hvor mye er det da? :P

Hvis man varmer opp godt, går ned igjen og holder hunden i kondisjon. Så er det generelt lite skader i hundesporter.. Men selvfølgelig; uhell kan skje..

Sent from my GT-I9100

Skrevet

Om jeg ikke husker riktig, opplevde yurij her en skade på en av sine hunder på vårprøven. Hunden hennes tråkket på glass (eller noe annet skarpt) under registreringen. Så, skader kan skje over alt, også når man minst venter det.

Skrevet

Ok, det er jo greit å vite at det generelt sett er lite skader.

Bare hørte fra noen at det var mer skader i sporten enn det som gjerne kom frem. Men jeg har jo ikke noe peiling selv.

Vi skal ha whippet da, og hadde vært gøy å prøvd LC. :D

Skrevet

I Sverige i august så var det noen whipser som tråkka noen strå gjennom potene (nyslått åker), i EM i juni var det en galgo som rev av skinnet på en pote og en italiener som fikk poppa ut øyet (løp inn i ei trinse).

På Trøgstad ble en zoi halt (ekkel bane for store hunder) og min fikk ødelagt hodet etter å ha løpt inn i filla.

Det er vel det jeg har sett mens jeg har drevet med dette, er egentlig overraska over hvor lite skader det er, med tanke på hvor ivrige hundene er og hvor fort det går.

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det kommer jo litt på ambisjonene mtp lydighet og sånt også. Hunder som er lette å trene krever ofte også mer aktivisering.  Med labrador er det på godt og vondt mye matfokus, det er et godt verktøy i treningen, men også en utfordring. På samme måte som at mange pudler er kresne og vanskeligere å belønne med mat. Spaniel er generelt også mer matglade, men kanskje ikke så ekstreme som labrador.  Gjeterhundrasene har ofte også en del stress, og gjerne lyd med det.  Korthårscollie er en av de jeg synes er litt annerledes og som er ok hunder på aktivitet, de røyter en god del, men ikke noe pelsstell utover børsting og støvsuging. Jeg er litt usikker på lydnivå der. Men kan være verdt en titt.
    • Takk for svar 😁 Har vurdert labrador ja, men litt redd for at den hadde spist alt den kom over 😂  Har absolutt vurdert puddel på nytt, men fra en annen oppdretter. Jeg gjorde mye research og kontaktet flere oppdrettere da jeg fikk min første, men det endte ikke så bra allikevel. Var også ikke klar over at de brune var kjent for å være ekstra gal. Jeg startet en puddelgruppe i området da jeg fikk ham og vi dro på jevnlige treff der, så vet jo at ikke alle er like ikke, men det var en del av guttene som var vanskelige å ha med å gjøre.. så hadde valgt tispe om det ble puddel, tenker jeg. Springer spaniel har jeg ikke sett noe på, har ikke særlig erfaring med den type hund. Pelsstell går helt greit. Alle har jo noe stell. Puddel var ganske mye innimellom, men det var jo ikke verre enn at jeg bare kunne glattbarbere ham om jeg ikke orket en periode. Har også blitt klok av skade og innsett at jeg må prioritere trening på ro ute 🫣
    • Ah perfekt! Takk skal du ha for heads up! Hadde litt guffen magefølelse. Takk for tips, sjekker ut disse nærmere  
    • Nydelig puddel! Selv om du var uheldig med denne så finnes det nok stabile og roligere puddler av begge kjønn. Det handler mye om gener og litt om trening. Men jeg tenker med en gang standard labrador av beskrivelsen din. Det er sjelden mye lyd, de er arbeidssomme, men (som alle raser) tåler en rolig dag så lenge de ellers får det de trenger av aktivisering både mentalt og fysisk. Ellers ville jeg kanskje tatt en titt på springer spaniel, men de kan ha litt lyd. Faktorer som spiller inn er hvor mye aktivitet du ser for deg i hverdagen, og hvor mye pelsstell som er ok. Med puddel er du jo litt vant til pelsstell, så jeg antar det går fint?  Puddel med litt bedre research både på oppdretter og linjer kan jo også være en mulighet. De er flotte arbeidshunder, og det er jo en grunn til at de er brukt som servicehunder - da skal de tåle det meste av ulike situasjoner i ulike omgivelser. Hvis det kun var stresset hos denne hunden du ikke likte med puddelen så ville jeg dratt på noen puddeltreff og snakket med noen oppdrettere.
    • Fine puddelen som var min, for å få litt farge inn her 💚
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...