Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvordan holder dere styr på banen?


Recommended Posts

Skrevet

Har sittet og sett litt på ag-videoer i kveld, og jeg må bare spørre om en ting: hvordan i alle dager holder dere styr på hvilket hinder som er det neste? :lol: Er de nummerert, står de så påfallende etter forrige hindring at det bare MÅ være neste, eller..?

Jeg synes hele banen ser ut som et eneste virrvarr, men det ser jo fryktelig gøy ut :D

Skrevet

På konkurranse får deltagerne briefing tid på vanligvis 5-10 min der man lærer seg banen. Da har man tid til å både lære hinderrekkefølgen og planlegge hvor man skal sette byttene sine. Hinderne er også nummererte :)

Plasseringen av hinderne kommer jo helt an på hva dommeren har tegnet for dagen, noen ganger er det logisk plassert, og andre ganger har man plutselig plenty av valgmuligheter. Etterhvert som man kommer opp i klassen økes den tekniske vanskelighetsgraden.

Skrevet

Jeg er fersk da, så har ikke akkurat hatt noe behov for å gå vanskelige baner, men når du briefer, så setter det seg litt i kroppen, så man husker det :)

Skrevet

Selv jeg som har litt dårlig retningssans på slikt lærte meg komboer og baner ved å briefe. Du går liksom banen uten hund et par ganger så du får en ide om hvor du skal :-D

Skrevet

Aldri gått AG før, men ridd mye sprang og der også går man banen først og selvom det virker helt umulig akkurat da så husker man det plutselig når man entrer banen med hesten/hunden :D Og ja, hinderne er nummerert på Ag

Skrevet

Ja heldigvis at man kan briefe, eller hadde det blitt enda mer surr utpå banen :sweat: Haha, en gang så glemte jeg banen 3-4 ganger underveis, så ble jeg stående og se etter nummerskiltene. Vi fullførte uten disk da, men masse tidsfeil :teehe:

Skrevet

Må innrømme at jeg fortsatt er skeptisk, tross briefingen. Typisk meg å rote til sånt :P

Spør likegodt her istedet for å lage en ny tråd: Hvilke øvelser er det vi kan starte å trene på allerede nå? Melvin er rett over 5 mnd gammel. Har skjønt såppass at hoppene er utelukket enn så lenge, i tillegg til slalåmen i full fart. Hva mer?

Skrevet

Du kan trene inn en og en port i slalåm. Føring uten hinder. Starter. Hjemmevippe (sokk under planke feks). Felttrening, på kanter.

Ellers er det viktig å trene opp god grunnkondis, masse turer i skog og mark er bra :)

  • Like 1
Skrevet (endret)

Du kan trene fremoversending på flat mark, til target, leke eller godbitskål. har du tilgang til treningsbane kan du etterhvert trene rett frem mellom hindervingene og med pinnen liggende på bakken.

Du kan trene litt svinger rundt feks trær, men i rolig fart og med oppvarmet hund. Feltadferd kan du og begynne på, enten du skal ha løpende felt eller 2 av 2 på.

Og selvfølgelig den fysiske biten, styke, utholdenhet og balanse på valpenivå :)

Anbefaler denne filmen! :)

Inspirasjon :D

Endret av *mokken*
Skrevet

WOW! :w00t: For noen triks, og ikke minst; for en fart det var på de hundene! :dog_running:

Men takk for inspirasjon, det var faktisk veldig inspirerende :D

  • 3 weeks later...
Skrevet

Hvis det fortsatt er noen som leser her; synes det ene trikset (nr 9) i den nederste videoen så utrolig tøft ut, der hunden hopper opp og står på føttene hennes når hun ligger på bakken. Er det mulig å lære en staff dette mtp at den har en litt tyngre kroppsbygning enn hundene på videoen?

Skrevet

Konkurrerte i agility noen ganger, men 80 % av gangene ble jeg stående midt på banen å klø meg i hodet mens jeg måtte lete etter neste skilt :P

Et triks jeg lærte som hjalp en god del:

- Gå først hele banen

- Så bare de 3 siste hinderene før mål, så de 6 siste hinderene før mål osv til du har kommet helt til første hinder.

Det blir en slags baklengskjeding.

  • Like 1
  • 3 weeks later...
Skrevet

Konkurrerte i agility noen ganger, men 80 % av gangene ble jeg stående midt på banen å klø meg i hodet mens jeg måtte lete etter neste skilt :P

Et triks jeg lærte som hjalp en god del:

- Gå først hele banen

- Så bare de 3 siste hinderene før mål, så de 6 siste hinderene før mål osv til du har kommet helt til første hinder.

Det blir en slags baklengskjeding.

Ikke dumt i det hele tatt ;) I tillegg vil jeg tilføre at det kan være lurt å gå hele banen først, slik som du også nevner, uten å henge seg opp i de enkelte kombinasjonene, og heller konsentrere seg om disse (plassering, bytter o.l.) etterpå.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg brukte for det meste lek som belønning med puddelen, han krevde en del aktivisering men han begynte ikke å bli destruktiv eller pipete om jeg var litt treg en dag eller to, det var greit. I tilfelle det er interessant har jeg en video av en ekstra lang treningsøkt ute en kveld da han trengte litt ekstra hjelp til å få ut energi. Slikt går helt fint, så lenge hunden ikke sier ifra ved å ødelegge ting 😅   Kan jo hende det blir puddel igjen, men kjekt med input i tilfelle det var noe jeg ikke hadde vurdert. Spaniel var ikke på radaren min, vet ikke om det inntrykket jeg har av dem er helt riktig for meg. Og en tråd jeg fant her inne snakket om at de luktet sterkt for noen, det gjør meg litt skeptisk, lukt er grunn til at jeg ikke ville hatt Golden retriever feks 🫣 Korthår collie så jeg på for en del år tilbake men falt ikke helt i smak. Vurderte også chodsky pes, basenji, lundehund, sort elghund, whippet etc, veldig forskjellige raser med forskjellige behov 😅 
    • Det kommer jo litt på ambisjonene mtp lydighet og sånt også. Hunder som er lette å trene krever ofte også mer aktivisering.  Med labrador er det på godt og vondt mye matfokus, det er et godt verktøy i treningen, men også en utfordring. På samme måte som at mange pudler er kresne og vanskeligere å belønne med mat. Spaniel er generelt også mer matglade, men kanskje ikke så ekstreme som labrador.  Gjeterhundrasene har ofte også en del stress, og gjerne lyd med det.  Korthårscollie er en av de jeg synes er litt annerledes og som er ok hunder på aktivitet, de røyter en god del, men ikke noe pelsstell utover børsting og støvsuging. Jeg er litt usikker på lydnivå der. Men kan være verdt en titt.
    • Takk for svar 😁 Har vurdert labrador ja, men litt redd for at den hadde spist alt den kom over 😂  Har absolutt vurdert puddel på nytt, men fra en annen oppdretter. Jeg gjorde mye research og kontaktet flere oppdrettere da jeg fikk min første, men det endte ikke så bra allikevel. Var også ikke klar over at de brune var kjent for å være ekstra gal. Jeg startet en puddelgruppe i området da jeg fikk ham og vi dro på jevnlige treff der, så vet jo at ikke alle er like ikke, men det var en del av guttene som var vanskelige å ha med å gjøre.. så hadde valgt tispe om det ble puddel, tenker jeg. Springer spaniel har jeg ikke sett noe på, har ikke særlig erfaring med den type hund. Pelsstell går helt greit. Alle har jo noe stell. Puddel var ganske mye innimellom, men det var jo ikke verre enn at jeg bare kunne glattbarbere ham om jeg ikke orket en periode. Har også blitt klok av skade og innsett at jeg må prioritere trening på ro ute 🫣
    • Ah perfekt! Takk skal du ha for heads up! Hadde litt guffen magefølelse. Takk for tips, sjekker ut disse nærmere  
    • Nydelig puddel! Selv om du var uheldig med denne så finnes det nok stabile og roligere puddler av begge kjønn. Det handler mye om gener og litt om trening. Men jeg tenker med en gang standard labrador av beskrivelsen din. Det er sjelden mye lyd, de er arbeidssomme, men (som alle raser) tåler en rolig dag så lenge de ellers får det de trenger av aktivisering både mentalt og fysisk. Ellers ville jeg kanskje tatt en titt på springer spaniel, men de kan ha litt lyd. Faktorer som spiller inn er hvor mye aktivitet du ser for deg i hverdagen, og hvor mye pelsstell som er ok. Med puddel er du jo litt vant til pelsstell, så jeg antar det går fint?  Puddel med litt bedre research både på oppdretter og linjer kan jo også være en mulighet. De er flotte arbeidshunder, og det er jo en grunn til at de er brukt som servicehunder - da skal de tåle det meste av ulike situasjoner i ulike omgivelser. Hvis det kun var stresset hos denne hunden du ikke likte med puddelen så ville jeg dratt på noen puddeltreff og snakket med noen oppdrettere.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...