Gå til innhold
Hundesonen.no

Noe galt?


Wheaten terrier

Recommended Posts

Skrevet

Tjorven har ikke blitt veldig sosialisert og i valpekullet var hun den mest reserverte og tilbaketrukne av valpene. Hun har kommet seg veldig da, men fortsatt er hun vldig usikker på nye og fremmede, spesielt på store hunder. Hun og søstera f.eks. er som natt og dag, men de går godt sammen da. Men hun er veldig underdadig ovenfor andre hunder og viser masse dempende signaler og er veldig forsiktig i begynnelsen og tør heller mer opp etter hvert. Da er det ofte hun som er sjefen, men hun trenger mye tid i starten. Er det noe vi kan gjøre med det? At hun kan bli mer sikker på seg selv?

Noen ganger virker det faktisk som hun er redd og setter seg rett ned foran folk og tisser. Men jeg skjønner ikke hvorfor hun gjør det?

Hun har kommet seg veldig etter at vi fikk henne, men likevel henger hun på en måte litt igjen. Men hun er aldri aggressiv eller noe sånt og har aldri bitt eller glefset etter andre hunder. Og valper eller rolige hunder som er på samme aldre og størrelse som henne er hun mer sikker på.

Noen som har en ide og hva det kan skyldes og hva jeg kan gjøre med det?

Skrevet

Det at hun tisser er ofte en metode for å dempe når hn er stresset/usikker...

Jeg ville ikke bekymret meg noe voldsomt for henne hvis jeg var deg.Hun er vel bare den litt mer forsiktige og reserverte typen,intet i veien med det -vi er da alle forskjellige.

Jeg ville nok vært litt nøye med hvem som fikk hilse på henne,liten vits i at den største busa skremmer vannet av henne,men ellers tror jeg du kan ta det med ro.

Tispa mi var av samme ulla,hun gjemte seg gjerne bak beina mine og kjeftet når hunder ble for brå men var trygg og fin bare hun ble bedre kjent. :wink:

Skrevet

Min hund har også vært sånn. Er fremdeles noe usikker iblandt, men hun modnes og blir bare modigere og modigere. Men når man har en usikker hund må man ta hensyn til dette å være obs på det. snakker ikke om å verne hunden for omverdenen, men ta visse forhåndsregler i visse situasjoner. Ellers må man bare ta hunden med på mye nytt og dra ofte på steder med litt styr.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Var ingen av dem fine?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...