Gå til innhold
Hundesonen.no

Elbil, erfaringer?


Hanna
 Share

Recommended Posts

Mannen vil veldig gjerne ha elbil (Tesla). Jeg er i utgangspunktet kjempepositiv, og har lenge drømt om en elbil. Men jeg har sett for meg en sånn liten søt som nr2 bil. Denne ser ut og er stor som en "vanlig" bil, og er ment som (eneste) familiebil, og jeg merker at jeg er litt usikker på hvordan det fungerer? Er det mye ekstra planlegging med elbil? Hvordan går det å kjøre lengre turer, som 5 timer til hytta?

Jeg henvender meg til sonenorakelet, er det noen som vil dele sine erfaringer eller meninger om elbil?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Kåre Lise

Tesla er oppgitt å ha 275-482 km rekkevidde avhengig av batteripakke. Men det koster.. Og med en komplett ubrukelig rødgrønn regjering som ikke aner hvordan de skal beskatte dette ville jeg vært mer opptatt av det enn noe annet.

8 år eller 160.000 km garanti på batteri.

Tesla er en litt annen liga enn de vanlige by-elbilene.

Red: gjort om fra miles till km

Mia er jo grei bikkjebil da, kunne godt fisi rundt i en sånn vi:

mia-u.jpg

:D

Endret av Kåre Lise
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for innspill!

Synnøve, jeg var ikke klar over at batterier var så dyrt. Men (quote Snusken:) 8 år eller 160.000 km garanti på batteri, høres jo bra ut.

  På 9/13/2012 at 10:41 PM, Snusken skrev:

.. Og med en komplett ubrukelig rødgrønn regjering som ikke aner hvordan de skal beskatte dette ville jeg vært mer opptatt av det enn noe annet.

Hm.. det må undersøkes nærmere, jeg kom bla. over dette urovekkende innslaget. Lever den miljøvennlige elbilen egentlig på lånt tid? Som du nevner koster den litt, og avgiftsfritak og fri ferdsel i kollektivfelt er jo tungtveiende grunner for å skaffe elbil, som kan veie opp "ulempene".

  På 9/13/2012 at 10:41 PM, Snusken skrev:

Tesla er en litt annen liga enn de vanlige by-elbilene.

Haha, nei det er ikke tilfeldig at Kjære vil ha akkurat den. Jeg er ikke nevneverdig interessert i bil, men jeg må jo innrømme at den var ganske stilig ;)

ModelS_1_Black_800.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  På 9/14/2012 at 2:22 PM, Hanna skrev:

Er det noen som har elbil? Er det veldig anderledes fra bensin/diseldrevet?

KJørte for mange år siden men det er i hvertfall en ting som går igjen nå også. Det er at den er for stille som er et problem for fotgjengere og sant i by bildet. Ellers så var den jeg kjørte treg når det var lite batterikapassitet igjen

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Sittet på i et par buddy biler, de var helt greie de. sånn bortsett fra at folk på motorveien var livredd for de og det skapte litt farlige situasjoner fordi "alle" trodde den kjørte sakte mens den gikk fint i 120. så det ble mye stygge forbikjøringer fra andre biler :blink:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Møtte en Tesla på storsenteret her om dagen. Den var farlig stille gitt! :P Den var så stille at det er mer støy fra noen som står på rullebrett, rulleskøyter og liknende. Den hadde støynivå likt en sykkel. Helt sjukt O_o

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Kåre Lise

Noen modeller kommer visstnok med varsellyd for fotgjengere. Er jo først og fremst blinde og svaksynte som sliter med dette. Vi vanlig dødelige har vel bare godt av å være litt mer oppmerksomme i trafikken; å ta fram barnelærdommen om å se til høyre og venstre og høyre igjen, før vi krysser gata:

Lydløse elbiler og myke trafikanter

– Hvis vi når målet vårt om at alle fossile biler blir erstattet med utslippsfrie og støysvake elbiler, vil problemet på lengre sikt forsvinne av seg selv. Da vil motorstøyen fra fossile biler forsvinne, og alle vil kunne høre lyden fra dekk og vindsus både fra elbiler og sykler. Elbiler er ikke lydløse, det høres bare slik ut på grunn av alt bråket rundt oss, sier Sletvold.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei, altså dette er egentlig ikke noe problem bare et visst familiemedlem holder ham inne om morgenen. Ellers har han program han, masse trim - får han mer så hadde han kunnet risikere belastningsskader så jeg har kuttet litt ned på det, bilturer, lek osv, her er det full rulle nesten til leggetid og utenom en tid på dagen jeg ofte trener. Han har luke og kan gå ut i hundegården som han vil når døra ut er låst (han åpner dører selv), men det er mest for å ligge der og glane eller tisse. Om han ikke har 50-100 meter å løpe på så er det nesten ingen vits med gjerde for den typen hund, en hundegård er bare en startgrop for ham. Men på det nye stedet vi flytter vil han få det sånn, med 1.5 meter høyt gjerde. Og det har vi bestemt uavhengig av dere akuratt pga denne uvanen hans med å stikke av (flytte skulle vi uansett). Før har det gått hunder fritt her i alle år, de har åpnet dørne på huset selv og gått inn og ut som de ville, og det har aldri vært noe problem, men nå har det blitt det.
    • Ikke ta ting personlig. Opplysning om gjeldende lovverk er ikke et angrep på deg. Det er mange gæmliser her som har hatt hund før det var lover mot å la hundene løpe løse. Jeg (vi) kan relatere og forstår deg. Tror ikke du er et dårlig menneske. De lovene er forholdsvis nye, de er i konflikt med tradisjonelt hundehold på bygda og de står ikke på forsiden av avisene hver dag, en må søke etter dem eller få informasjon fra andre. Det er langt mellom lovverket og gjengs oppfatning av hva som er ok blant folk flest, utenfor typiske hundemiljøer. Folk flest bare har hund og gjør som alle andre rundt som også bare har hund. Slipper dem løse overalt fordi de synes de trenger å få løpe fra seg, helt uvitende om at det ikke er lov. ..men det er altså forbudt ved lov og kan medføre bøter ved overtredelse, selv om hunden ikke lager problemer for noen. Får dere til å sette opp en god løpestreng med retractable line som reduserer faren for at hunden vikler seg inn? Om det er folk hjemme som kan høre om hunden bjeffer, i tilfelle noe skjer, så kunne en sånn kanskje vært en løsning på morgenen, om ingen har tid til å lufte hunden godt nok. (Tror jeg. Den er ikke under FULL kontroll for den KAN vikle seg ut av selen eller noe kan løsne, men.. 🤷🏼‍♀️ Bedre enn å bare slippe den løs da) Så lenge opplegget holder hunden er den under kontroll.   
    • Nå har han hundegård da, men det er litt for lite for ham, så han får gå løs når vi har oversikt. Dit vi flytter om et år er det 4 mål tomt som vi planlegger å gjerde inn, det blir noe annet. Men dette synes jeg begynner blir tåpelig. Skal jeg fortelle hele livshistorien min mens vi holder på eller skrive en roman om livet og hunden min? Høres ut som mange her ville kjøpt den boken.
    • "Det gjelder ikke min hund" er dessverre en alt for vanlig unnskyldning. Helt til den dagen det gjør det. Gjerde inn tomta, problemet løst. Selv kunne jeg aldri tenkt meg å bo uten trygg inngjerding for hund rundt boligen.
    • Dette vet jeg og hadde det vært tilfelle så hadde det vært noe helt annet, men for å repetere: det som er greia her er at et familiemedlem som ikke altid er helt enkelt å forholde seg til slipper ut bikkja om morgenen - uten tilsyn - mens jeg og et annet familiemedlem har sagt ifra om akuratt dette her flere ganger, men det går inn ene øret og ut det andre.  Og bikkja jager ikke vilt, han går og snuser i veikanten fordi andre hunder har gått der, dette begynte han med seint i vinter, det var ikke noe problem før da.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...