Gå til innhold
Hundesonen.no

Bruke hundeulla til noe? Noen som gjør det?


Recommended Posts

Skrevet

Er det noen her som tar vare på hundeulla å spinner den til garn, eller får det gjordt av noen?

Jeg har spart på ulla til Emeric helt siden han kom til oss med tanke på å få det spunnet (evt. gjøre det selv) til garn jeg kan strikke med. Men hvordan går man frem for å lære å spinne? Tenkte undersøke om kanskje Husfliden har noe spinnekurs. Er det vanskelig å lære? Letteste er vel å få noen til å spinne for meg, men det er kanskje så lett?

Har så mange spørsmål, og finner nesten ingen svar. F. eks: tar dere vare på all pelsen dere grer av eller er det bare det lengste som kan brukes? Hva med "skitten" pels? Denne har jeg ikke tatt vare på, men om det er vanlig å vaske ulla før den spinnes så hadde jeg jo kunne tatt vare på den å.

Må hundeulla blandes med saueull før spinning? Noen påsår det man bør blande inn ca 30 % saueull, mens andre mener det ikke er nødvendig.

Andre tips og triks jeg burde vite om?

Skrevet

Det er noen innen lapphundmiljøet som spinner og strikker av lapphundull veit jeg. Har inntrykk av at det ofte blandes inn saueull, men aner ikke om man må. Har ikke noen hjemmesider med god info, dog. Men vet det går an ihvertfall, hehe.

  • Like 1
Skrevet

Kjæresten til min bror spinnet garn av pelsen til cairn terrierne i familien (blandet med litt saueull tror jeg, for å få det til). Husker ikke hva hun gjorde med garnet, men hun er kunstner, så sikkert noe rart noe :P

  • Like 1
Skrevet

Er det noen her som tar vare på hundeulla å spinner den til garn, eller får det gjordt av noen?

Jeg har spart på ulla til Emeric helt siden han kom til oss med tanke på å få det spunnet (evt. gjøre det selv) til garn jeg kan strikke med. Men hvordan går man frem for å lære å spinne? Tenkte undersøke om kanskje Husfliden har noe spinnekurs. Er det vanskelig å lære? Letteste er vel å få noen til å spinne for meg, men det er kanskje så lett?

Har så mange spørsmål, og finner nesten ingen svar. F. eks: tar dere vare på all pelsen dere grer av eller er det bare det lengste som kan brukes? Hva med "skitten" pels? Denne har jeg ikke tatt vare på, men om det er vanlig å vaske ulla før den spinnes så hadde jeg jo kunne tatt vare på den å.

Må hundeulla blandes med saueull før spinning? Noen påsår det man bør blande inn ca 30 % saueull, mens andre mener det ikke er nødvendig.

Andre tips og triks jeg burde vite om?

Eg spinner :) Det er ikke vanskelig å lære å spinne, men det tar tid å lære seg hvordan en får jevnt garn. Husfliden rundt om kring har som oftest kurs. Om du er i nærheten av Lillehammer holder Spinnvilt jevnlig kurs. Det største problemet med spinningen er ofte kostnaden på utstyret. En ny rokk koster fort 4-5000,- En kan være heldig å finne rokker på finn, men er det gamle er det ikke sikkert de virker som de skal. Ett annet alternativ er håndtein, da koster utstyret ned mot en hundrelapp eller to.

På mine hunder har eg tatt vare på den ulla som gres av på ryggen, nakken og sidene. Bukser/haler/buk er ofte så grovt at det blir "dårlig" garn utav det. Eg pleier ikke vaske ulla før eg spinner den, garnet vaskes når det er ferdig. Det er sjelden hunder er veldig skitne, langt værre med saueull :) Husk å lagre ulla i papirposer eller esker. I plast blir den fort ødelagt.

Hundeull må ikke blandes med saueull. Men, en får ett veldig stumt garn av å ikke bruke saueull i garnet. Blir som alpakka i grunnen, ingen spenst. Så her er det i grunnen en vurdering, hva tenker du å bruke garnet til? Eg pleier å spinne hundeull rent, eller å blande inn ca 20% ull, og 10% silke. Det eg spinner rent blir som oftest brukt til votter, men det med ull og silke gjerne blir til halser/skjerf/luer osv.

Skrevet

Vi skal sende ulla til Leo til ei i lapphundmiljøet. Hun bruker å blande inn saueull. Hun hadde forresten en blanding av katt og angora kanin her for noen uker siden :) jeg har hvertfall lyst å få strikket votter, og pannebånd av ulla til Leo, og evt med ulla fra noen av sauene vi oså kjenner.

Mamma lurte litt på om hun kunne prøve å tove med det. Men jeg veikke hvordan ulla vil bli da, må kanskje blandes inn saueull der å. Noen som vet? :)

Skrevet

Takk for mange svar! Artig å lese :-)

Igår gikk dagen og kvelden med til først å bestille en håndtein fra eBay, og deretter til å lage meg en jeg kunne begynne med. Fikk tak i karder hos svigermor for å karde ulla med, men vet ikke om det er nødvendig å karde hundeulla?

Har ikke fått dreisen på håndteinen ennå, men har vært å kjøpt litt kardet ull for å øve med før jeg prøver meg på hundeulla igjen. Tror jeg lett kan bli hekta på spinning!

Et spørsmål om håndtein; hvordan flytter man garnet man har spunnet bort fra håndteinen? Vil ikke "snurren" gå ut om man nøster det opp i et nøste..? Man må jo bevare snurren fram til man får tvinnet det til 2-tråders-garn.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er vel de fleste enige om at vi ikke gjør. Sikkert noen influensere som får betalt for å mene at det gjør vi. Det latterlige er jo at de hevder å ikke teste på dyr, så jeg lurer litt på denne...
    • Er dette noe vi trenger til hundene våre? https://www.tv2.no/nyheter/holdt-pa-a-falle-av-stolen/19203815/
    • Hei ambull-entusiaster, håper jeg kan få reklamere litt for dette treffet selv om det ikke er i Norge. Har du amerikansk bulldog og vil treffe flere med samme rase? Her er det en mulighet! Amerikansk bulldog club Sverige arrangerer sitt årlige klubbmesterskap, og inviterer også ikke-medlemmer og andre raser (disse blir selvfølgelig ikke klubbmestere). Vi har få påmeldinger enn så lenge og fristen er allerede til helgen.  Det hadde vært gøy om det var flere med ambulls i Norge som vil møtes for å nerde litt om rasen vi er så glade i.  https://www.facebook.com/events/1953185318641678/
    • Manmat racing belt hos Troll. de er litt store men veldig bra. De syr selv også i Tsjekkia , har ikke fabrikk i Kina som Nonstop. Så støtter man et    lite europeisk firma
    • Har prøvd:  Non-Stop Løype - sikkerhetslåsen åpnet seg i tide og utide, og festene til frontstykket åpnet seg hele tiden Non-Stop Trekking - sitter for høyt, jeg får vondt i korsryggen Non-Stop CaniX 2.0 - frontstykket ble ødelagt etter kort tid Jeg har dessverre bare dårlige erfaringer med Non-Stop og leter i grunn etter et belte som IKKE er derifra, men ser at veldig mange har samme, usikre kobling eller så sitter de likt som Trekking-beltet.  Har sett på Canix Pro, men jeg vet ikke om jeg stoler helt på nonstop.  Medium stor hund (17kg), sterk som en okse. Bruker magebeltet for det meste på vanlige skogsturer eller til sykling,  ikke løping, Ønsker ikke belte med denne type kobling. Aller helst så skal koblingen være FAST, så man ikke kan bytte ut frontstykket..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...