Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Noen som har Golden retriever og kan komme med anbefaling av oppdrett? Har tatt kontakt med et oppdrett i Steinkjer. Noen som har kjøpt valp derifra og kan fortelle meg hva deres erfaring er derifra? =)

Skriv gjerne en personlig melding

Skrevet

Det er ofte greit å gå gjennom retrieverklubben for slikt, tror jeg. Kontakt valpeformidler. Og jeg ville ikke brydd meg så mye om HVOR oppdretter var, hvis en bra oppdretter ikke finnes i området der dere bor. Sjekk at oppdretteren kun bruker hunder i avl som er helsetestet med HD/AD(AA) fri (altså A eller B), som er øyenlyst og i det hele tatt - ting det er vamlig å sjekke golden for. Det kan sikkert noen andre utdype. Utstillingsmeritter ville jeg ikke brydd med like mye om hvis det ikke er noe dere er veldig opptatt av. MEN sjekk at oppdretter bruker hundene sine litt. Det er så mange dorske, slappe goldens der ute synes jeg. Sjekk i alle fall at oppdretteren aktiviserer hundene sine hver dag, og gjerne også innenfor hundesport.

Ellers vet jeg lite om oppdretterverden på retriever, altså.

Skrevet

Og spørre raseklubben synes jeg faktisk ikke er et kjempe godt tips. Det er ikke så mange krav for og få kullet godkjent av klubben, og det at foreldrene feks er hd fri trenger jo ikke bety serlig mye om resten av slekta har hd, og slike ting får man ikke vite av raseformidleren i klubben. Jeg vet iallefall at det er mange av malamuteoppdretterne på namk sine sider jeg ikke engang ville vurdert valp fra, og med en rase som er litt utsatt for en del ting som golden så ville jeg vertfall vært nøye med hvor jeg kjøpte fra..

Jeg er ikke så veldig inne på golden selv, men en gammel bekjent av meg driver oppdrett av golden i Trondheim. Så vidt jeg vet er hun veldig opptatt av helse, også stiller hun en del på utstilling. Hun er med på LP trening noen ganger med hannen sin, men bruker de ikke serlig aktivt til annet enn tur, tror jeg. Det er en god stund siden vi har hatt noe kontakt og hun har bare hatt ett kull tidligere (for bare 5-6 mnd siden tror jeg) så jeg kan ikke si noe mer sikkert enn dette, men om du vil sjekke opp mer så finner du info her: http://www.kennelgoldensolution.com/

Skrevet

Har oppdrettet på steinkjer et navn? Greit og være sikker på at man snakker om samme kennel :) Har du tilgang på dogweb (enten selv eller gjennom noen du kjenner) bør du logge inn der, søke på foreldredyr og sjekk helse-status, kokurranse/prøveresultater osv på de og også nermeste slekt, søsken av foreldre, deres foreldre, deres søsken og evt tidligere kull, da får du et mer riktig bilde på helse og bruk vertfall. Det hjelper ikke nødvendigvis så mye om foreldre dyrene er fri om det er masse hd ellers blant søsken, onkler/tanter og besteforeldre. :)

Skrevet

Det er, som med mange andre raser, noen "skjulte" sykdommer på golden retrievern; det vil si sykdommer som ikke registreres av NKK og som mange oppdrettere ikke vil snakke høyt om. På golden dreier dette seg i hovedsak om (fòr)allergier og hudproblemer. Jeg ville ønsket at jeg kunne snakke med min oppdretter om sånt (f.eks. sa jeg til min oppdretter at allergi og hudproblematikk var noe jeg bekymret meg for, og for meg føltes det veldig bra at hun var åpen om problemet og fortalte meg hva hun gjorde for å unngå det - og ga meg fakta jeg selv kunne sjekke opp som understøttet det hun fortalte). Ellers er det viktig å sjekke AD- og HD-resultater,

Det er nok lurt å ta utgangspunkt i retrieverklubbens oppdretterliste, evt også valpelisten dersom dere kan tenke dere valp innen 2-5 mnds tid, og så spørre de oppdretterne du syns ser lovende ut om de har noen valpekjøpere som du kan ta direkte kontakt med, enten via mail/telefon eller kanskje de bor så nær at du kan besøke dem :) Andre valpekjøpere har som regel ingen grunn til å ikke være ærlige (de skal ikke selge deg valp!) og den oppdretter som ikke ønsker at du skal komme i kontakt med sine valpekjøpere har sannsynligvis en grunn til det ;)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har ikke vært borti det selv personlig, men har hørt om andre som har det; og som da har betalt 'ekstra'. Dette har vært blandingsrase i tillegg.   Men som Simira skriver, avtalebrudd ja.
    • Det er avtalebrudd. Jeg har aldri hørt om eller vært borti det, men hvis de har annonsert en "vare" til en pris så er de forpliktet til den prisen hvis de har inngått en avtale med kjøper uten at noe annet er nevnt.  Hvis de FØR avtale om kjøp sier at annonsen bare er veiledende og valpen koster så mye mer så er det noe annet.  Jeg ville uansett tenkt meg grundig om før jeg evt. kjøpte av en slik oppdretter.
    • Jeg har opplevd det selv, nær familie har opplevd det, og mange jeg kjenner.    De er interessert i et kull, setter seg på valpeliste, blir godkjent som valpekjøpere, møter oppdretter. Oppdretter kyder av kjøper,og forteller at det er akkurat slike kjøpere hen er ute etter, og er veldig nøye med hvem hen selger til. Så skal valpen hentes, penger overleveres- og da har prisen vært en annen en det som sto i annonsen.  Oppdretters unnskyldninger er: Det er veldig gode valper Alle andre tar de prisene Raseannonsen er bare veiledende De har så mange på liste at de velger de som betaler mest   Og hvis en setter spørsmåltegn med det så: Ja hvis du ikke gidder å betale så mye så har jeg mange andre i kø Disse linjene selges ikke til hvilken som helst pris har du  et problem med det så er du ikke rett kjøper..   Har dere vært borti dette? 
    • Det kommer an på hunden, treningen og målet.Jeg vil alltid belønne innkalling og innkallingstrening med noe av de beste godbitene hunden kan få, fordi det er den absolutt viktigste treningen. Men belønning er ikke bare godbiter. Belønning er alt hunden vil ha. For noen hunder er det kos, mange liker leker, men godbiter er ofte den beste måten å belønne presist på. I valpe- og unghundtiden ville jeg alltid hatt en godbitpose tilgjengelig på meg, og gjerne en draleke/tauleke. De fleste som driver aktivt med hund bruker godbitposer som er enkle å åpen og lukke, og som flyttes over i lommen på det man har på deg. De første par årene er det mye godbiter "hele tiden", fordi hunden skal lære så mye nytt. Hva slags godbiter kommer an på hvor matfokusert hunden er og hva den liker. Her må du prøve deg fram litt. Til enkle hverdagsøvelser som "sitt", "gi labb" osv. kan du godt bruke tørrfõr fra dagens matrasjon hvis hunden er matglad. Godbiter fra butikk eller dyrebutikk er som oftest helt ok, men å skjære opp rent kjøtt fra påleggsskiver eller ost for eksempel er gjerne billigere. Rester av pannekaker, fiskepudding, pølser osv. er fint. Skinkeost på tube er en annen variant. Variasjon er også generelt fint. Ferske godbiter er ofte mer populært og sterkere enn tørre godbiter.  Når valpen/hunden har lært en øvelse kan man fase ut belønningen, men det kan være lurt å belønne innimellom og forsterke øvelsene over tid. Om belønningene plutselig forsvinner kan hunden miste motivasjonen for det, om den ikke finner belønning i øvelsen i seg selv. Jeg belønnet fortsatt mine hunder på 13 og 17 for innkalling (alltid), og innimellom for kontakt, lydighetsøvelser osv., men ikke hver gang slik jeg ville gjort med en valp eller unghund for eksempel.
    • Hei!  Sikkert dumt spørsmål, men jeg er likevel usikker. Det står at man skal bruke godbiter og belønne alt i starten, det er jeg helt med på, men hva slags godbiter belønner man med? Tenker på helseaspektet, dette kommer jo i tillegg til for. Hva slags godbiter bruker man til valp, og har man alle lommer fulle til en hver tid, belønner man hele tiden i lang periode? Når faser man ut? Hva slags godbit bruker man? 😊
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...