Gå til innhold
Hundesonen.no

Gode hundebøker


Teserere
 Share

Recommended Posts

Har du lest en god hundebok som du anbefaler andre å lese?

Jeg anbefaler:

4104aXFhf7L._BO2,204,203,200_PIsitb-sticker-arrow-click,TopRight,35,-76_AA300_SH20_OU02_.jpg

"And it is time that someone stood up for dogdom: not the caricature of the wolf in a dog suit, ready to dominate its unsuspecting owner at the first sign of weakness, not the trophy animal that collects rosettes and kudos for its breeder, but the real dog, the pet that just wants to be one of the family and enjoy life."

Boken slår ulvemyten langt ned i støvlene. Og begrunner det hele bare så nøye og bra.

416Duu5BW6L._BO2,204,203,200_PIsitb-sticker-arrow-click,TopRight,35,-76_AA300_SH20_OU02_.jpg

"This is a fresh look at the world of dogs -- from the dog's point of view. The book introduces the reader to the science of the dog -- their perceptual and cognitive Abilities -- and uses that introduction to draw a picture of what it might be like to be a dog. It answers questions no other dog book can -- such as: What is a dog's sense of time? Does she miss me? Want friends? Know when she's been bad?"

Boken tar for seg hundens evne til å oppfatte verden med sine sanser. Du verden for en spennende bok!

Ps. beklager hvis det allerede eksisterer en slik tråd, men nå har jeg lett lenge uten å finne det!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Bare sakprosa eller skjønnlitterært også? Hvis det gjelder romaner også, så er "Hunden som var Torsdag" en kjempesøt bok :) Handler ikke bare om hund, men er definitivt verdt å lese om man setter dyr høyt (og/eller liker god krim).

Hunden-som-var-Torsdag_productimage.jpg

Hvis det teller med bøker som man gjerne vil lese, så er denne en jeg vil lese ihvertfall :P

"Cesars regler"

cesars_regler2.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

Hvis det teller med bøker som man gjerne vil lese, så er denne en jeg vil lese ihvertfall :P

"Cesars regler"

cesars_regler2.jpg

heyheyhey, ikke undervurder cesar, boka hans om valpetida og videre i hundens liv er faktisk en veldig god, enkel og velformulert, velreflektert bok. ;)) den skrives jo i samarbeid med M. Jo Peltier som er ei ganske bra dame! boka heter "how to raise the perfect dog", og ja, jeg vil anbefale å lese den på ænglsk dersom man skulle ønske å lese den.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

heyheyhey, ikke undervurder cesar, boka hans om valpetida og videre i hundens liv er faktisk en veldig god, enkel og velformulert, velreflektert bok. ;)) den skrives jo i samarbeid med M. Jo Peltier som er ei ganske bra dame! boka heter "how to raise the perfect dog", og ja, jeg vil anbefale å lese den på ænglsk dersom man skulle ønske å lese den.

Undervurdere Cesar? I'm a fan :afro: Hehe jeg var faktisk helt seriøs, jeg vil gjerne lese den boka, jeg bare har ikke tid enda :) Skal passe på å lese den på engelsk når jeg får somla meg til å kjøpe den ihvertfall ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 4 weeks later...

:) Tar "utfordringen" Teserere..

Tekker frem noen bøker..av forskjellige grunner

«Hundeskolen, Familiehunden» (Marring, Holm og Grav). Pedagogisk oppbygd bok for valpe kjøpere. Tar for seg hundens utvikling. Treningstips og metoder. Problemløsning. Har også en fin oppslags del med problemløsning. Boka starter med «hjelp til å velge hund. Selv om dette kanskje er en bok for førstegangs hundeeiere synes jeg den er grei å bruke selv om jeg min siste hund er nr 8 (har 4 hunder nå). Anbefaler den til alle som kjøper og eller overtar hund..også till de som alt "bare" har en familiehund.

«Etologiboka» (Tappert) og «Om adferd og læring-for hundeeiere»(Øksenvad. Jeg har vært på 14 t «språkkurs» med Ø). Bra bøker om hundens utvikling, adferd, drifter og språk.

«Din hunds beteende i værdag og trening» (Gyllensten).Bra bok om å finne hundens motor og motivasjon..og om ulike typer hunder. Jeg har også vært på 2 foredrag med Gyllensten

«Agility, trene og tævla med din hund» Bra bok med god innføring i Agility

"Hundens stell og helse" Et leksikon for hundeeiere

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

Oi

Siden jeg har 300 hundebøker burde jeg kanskje skrive litt i denne tråden.

Disse bøkene er kanskje litt for viderekomne, men det ser dere selv- de fleste er på engelsk.

Dennison, Pamela: Bringing light to shadow

Scott and Fuller: Gentic and the social behavior of the dog

Blixt: mentalitetsboken

McConnell, P: The other end of the leash

Donaldson, Jean: Dogs are from Neptun, The cultur clash, OH behave

Book and Smith: Right on Target

Budiansky, Stephen: The truth about dogs

Killion, Jane: When pigs fly

Abrantes, Roger: Dog language

Handelmann: Dog language...

En fantastisk bok også på norsk

Holmgren: Fystræning for din hund

Hastings, pat: Structure in Action

Den beste hundeboken jeg har lest på flere år!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Flere hundeskoler og instruktører tilbyr dette. Lundqvist hundeskole har også et teorikurs som kan være veldig nyttig før man skaffer seg hund. Å få oppdrettere til å kreve det tror jeg nok heller er en dårlig idé. En oppdretter vil at kjøper skal ha satt seg grundig inn i deres rase. Hvis et slikt kurs skal dekke alle raser og hundetyper grundig nok så vil det bli veldig langdrygt og kjedelig når man går gjennom de rasene som ikke er relevante for en person. Om jeg står mellom cocker spaniel og golden retriever er jeg ikke interessert i å høre om husky, vorsteh, bulldog og pekingneser. I tillegg har folk veldig ulike forutsetninger. Selv om man ikke har hatt  hund er det stor forskjell på folks erfaring og omgang med både hunder og andre dyr. Det er veldig fint at det er et tilbud som finnes, men en formalisering tror jeg koster mer enn det nytter.  
    • Det holdes valpekurs, kurs i hverdagslydighet, kurs i passering osv osv. Hva med å utvikle et "forkurs"? Altså et kurs for folk som skal skaffe seg hund for første gang. Et kurs som gir veiledning hva de enkelte rasene krever. Folk får hjelp til å velge hund som passer den enkelte. Dette kurset kan knyttes opp til seriøse oppdrettere som krever dette kurset av førstegangskjøpere. Altså "skal du kjøpe valp av meg, må du ha dette kurset først".
    • Problemet vedvarer. Ede er villig til å sitte, dekke og stå uten lure, no problem. Han VAR villig til å komme fra avstand og svinge bakparten inn i utgangsstilling også på bare verbal cue. Hva som har skjedd vet jeg ikke, men han NEKTER nå plent å gå i utgansstilling uten lure. Veiledende hånd uten godbit i blir han genuint fornærmet av. Tar det som et hån og fnyser i moralsk disgust mot den nedlatende frekkheten han synes det er fra meg. Han er så STA på det der nå, da han et øyeblikk lot seg lure av at det luktet av hånden, og lot seg lede et stykke, så svingte han inn bak og stakk hodet mellom bena mine istedenfor da han oppdaget at hånden var tom. Ikke sjans at han nedlater seg til å gå i utgangsstilling på mine premisser. Han KAN ordet. Jeg VET at han KAN det ordet, for han VAR stabil på å utføre, men somehow har han nå endret reglene, og det holder ikke å presentere en godbit i den andre hånden når jeg ber ham heller, den må være i venstre hånd.  Det er så utrolig hva som foregår inni det hodet der. Bare 4 mnd gammel og er så STA på å oppdra meg til å adlyde ham. Jeg er sta og tålmodig selv og lar ham ikke oppnå hva han vil med det der, men det får meg til å grue meg intenst til puberteten hans.  'Teppe!' går smooth da. Fikk nettopp spise et helt kjøttmåltid i fred med en vakkert selvbehersket Ede på teppet. Har skjønt hva som lønner seg i den sammenhengen. 
    • Bilder fra tur på Hemnessjøen.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...