Gå til innhold
Hundesonen.no

Er det kun to måter?


Margrete

Recommended Posts

Sitter å undrer meg over en ting. Det trenger jeg å få en forklaring på før jeg kaster meg inn i en diskusjon.

Vi har klikkerfilosofien. Her er vi bare positive, med unntak av NS. Den er jeg inneforstått med

Så har vi Nordenstammere: Her går det på NF og PS.

Hva med oss som holder på litt i midten?

Jeg har nemlig en følelse av at når jeg sier jeg trener midt på, så er det da inneforstått med at dyret får seg en fik ++ i ny og ne. Noe jeg ikke helt følger.

La meg bruke mine egne hunder som eksempel her.

Schæfersaken er en myk sjel, som blir utltra treg om jeg bestemmer meg for å bli sur på han i morgen... Så han må jeg kun bruke PF og NS, sånn er det med han.

Border Collien min ser ut til å bli forvirret av å måtte finne ut selv hva han skal gjøre og stresset øker (sikkert jeg som gjør noe feil her) Men vi har funnet ut at litt av hvert, altså vi klikker i trening. Jeg bruker ikke PS da han blir lei seg. Jeg hjelper litt der jeg ser det trengs og ser jeg at han kan finne ut av ting på egen hånd (rute, neseprøver osv) så lar jeg han forsøke seg litt frem. Jeg bruker aldri fysisk makt over han! Men jeg kan bruke nei og sint utrykk i ansiktet. Sørger alltid for å være dønn ærlig med han.

Hvor havner jeg, og sikker flere med meg?

Jeg liker ikke å bli plassert i båsen for de som bruker PS og NF, og vil gjerne ha en klarhet i det.

mvh

Margrete

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Border Collien min ser ut til å bli forvirret av å måtte finne ut selv hva han skal gjøre og stresset øker (sikkert jeg som gjør noe feil her) Men vi har funnet ut at litt av hvert, altså vi klikker i trening. Jeg bruker ikke PS da han blir lei seg. Jeg hjelper litt der jeg ser det trengs og ser jeg at han kan finne ut av ting på egen hånd (rute, neseprøver osv) så lar jeg han forsøke seg litt frem. Jeg bruker aldri fysisk makt over han! Men jeg kan bruke nei og sint utrykk i ansiktet. Sørger alltid for å være dønn ærlig med han.

Hvor havner jeg, og sikker flere med meg?

Akkurat der er jeg også.

Jeg er grense setter men samtidig myk, jeg er heller aldri fysisk mot Chicka.

Lurer på akkurat det samme som deg :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jærverud er jo i midten..? Er en diskusjon litt lenger ned her på det!

Jupp vet... "nr 9.Hold dere til saken, ikke bytt tema i en annens post. Har du lyst til å snakke om noe annet så opprett en ny post." Trodde jeg gjorde det riktige jeg nå :?

Det jeg egentlig vil frem til er vel det at det finnes andre metoder å trene hund på uten å "banke" dyret før, under og etter trening, selv om man ikke kaller seg klikkertrener.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Slik jeg ser det har vi vel ingen hundebokforfatter her på berget (eller i Sverige) som dekker din treningsmetode Margrethe. Vi som trener slik vi gjør får vel utgi vår egen bok.

Og husk, det er makt i bøker - har man skrevet noe er det nesten som om det er en lov - hehe :wink:

Luri :wink:

=D>

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Blir ikke det litt sånn målbildstrening med krav?Du må være i en bås må vite!Kan du ikke bare skrive en liten bok om det og lage din helt egne filosofi? :wink:

Men alvorlig talt:jeg skjønner hvor du vil hen...Jeg får litt hetta enkelte ganger selv til tross for at jeg er godt plassert i klikkerbåsen..

Som tidligere nevnt:kommer det en situasjon hvor jeg føler det er mest hensiktsmessig å korrigere Loke istedet for å klikke så vil jeg gjøre det..Uten å få et snev av dårlig samvittighet.Og ingen skal få lov til å fortelle meg at jeg er en dårligere hunde-eier av den grunn.Faktisk så mener jeg at man kan bli en dårligere hundetrener ved å se seg helt blind på en metode uten å ta høyde for sin egen hund og sin egen personlighet.

Men bak alt ligger jo uansett læringslovene :wink:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jupp vet... men der detter nok jeg igjennom. For der snakker de klikker versus Nordenstam. Liker ikke å bli plassert i bås.

Det jeg egentlig vil frem til er vel det at det finnes andre metoder å trene hund på uten å banke dyret før, under og etter trening, selv om man ikke kaller seg klikkertrener.

Hvor er likhetstegnet Nordenstam = banke hunden før/under/etter trening??

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvor er likhetstegnet Nordenstam = banke hunden før/under/etter trening??

Ikke aner jeg.. men det ser jo ut som om det er enten eller. Siden det er så negativt mener jeg :) Var ikke meningen å tråkke på noen tær. Jeg noe midt i mellom, altså bruker jeg mat :)

Ups så forsent at jeg hadde skrevet noe som var satt på spissen (banking). Beklager!

Margrete

Margrete

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det kan være at strået har forårsaket et sår eller noe som holder på å gro. Hvis du er usikker, ta en telefon til dyrlegen og hør hva de sier. Jeg ville sett det an et par dager til om hunden ikke er plaget ellers.
    • For ca 3 dager siden startet hunden min å nyse noe voldsomt. Plutselig kom det masse neseblod, og mens jeg hastekjørte til vetrinæren kom det plutselig et gress-strå ut av nesa hans… Dro det forsiktig ut, og da stanset både blødning og nysing og lillemann var like kvikk og glad som ellers!  Bare snu bilen å komme seg hjem…  De siste to dagene har han gått rundt å «harket» innimellom. Det virker som om han har noe ubehag i halsen. Ser ingen gress eller noe annet som sitter bak i svelget… Såå kan det være ubehag fra strået som kom ut av nesa?  Eller bør jeg ta han til vetrinær og få sjekket? Føler meg som en hysterisk hundeeier her jeg sitter, så hvor lenge skal jeg se an «harking» før jeg ringer dyrelege?🤣 Han har ingen problemer med pust, og harkingen kommer hvis han blir litt gira 
    • Ede er bra i magen igjen, etter en lang periode på kost bedre egnet for gris enn en hund. He doesn't seem to mind ^^ Jeg uttalte nylig at det som en periode har tedd seg som Sir Edeward nå har begynt gjenoppta mange uvaner han hadde som yngre. Kampen om kjøkkenbenken, motvilje mot utgangsstlling, vil ikke slippe leker på kommando. Han har begynt te seg valpete igjen, på alle måter.  When Dickhead Awakes var en boktittel jeg lekte med da jeg planla hundeholdet. Selv om han fortsatt sitter og tisser som en jente og spiser som en toåring, så blir nok de neste sidene i denne dagboken hetende nettopp det.
    • Labrador Golden  Toller?  Det jeg gjorde når e skulle velge rase var å møte opp på treninger/konkurranse jeg synes var spennende og snakke med eiere og observere rasene e likte. Da får en bedre feeling for hvordan rasene er, hvis man møter flere individ av samme rasen. Mitt forslag -lykke til!  
    • Jeg tror hun bjeffer når hun blir stressa. Det brukes som en protest, under stress, som et språk hun bruker for det aller meste nå på sine eldre dager. Det hender hun tisser litt inne,som regel på min side av senga. Hun skjønner ikke helt greia med å gå på do før vi skal dra lenger. Hun er vant til åpen dør til hagen, så vi må følge henne rundt for å passe på at hun gjør det hun må før vi drar. Kom på at hun heller ikke vil være i et annet rom når vi er hjemme. Hun vil ikke ligge og hvile på et annet rom,da må vi være der sammen med henne. Vi hadde en som skulle reparere komfyren her ved to anledninger. Da var mannen oppe med reparatøren,mens jeg og hundene var i kjellerstua og på soverommet. Den ene gangen hadde jeg radioen på,da fikk hun ikke med seg at han kom. Den andre gangen bjeffa hun omtrent hele tiden de tre timene mannen var her. Hun vil ha tilgang til hele huset, slik hun har hatt siden vi flyttet hit for snart 6 år siden, og stengte dører er ikke greit. Da bjeffer hun hele tiden. Hun vil ikke være på soverommet og kjellerstua med stengt dør, ikke på soverommet, og hun vil ha oversikten slik at hun kan gå der hun føler for selv. Hun er fysisk sprek, men jeg er usikker på det mentale. Hun inviterer junior til lek selv,og synes det er veldig gøy en stund,men når hun ikke orker mer,så er hun så mild at hun ikke sier i fra klart nok til den yngste. Og junior er sterkere og naturlig nok mer utholdende,så da blir det for mye for henne. Junior vil mer enn gjerne løpe, leke og herje hele tiden,så vi må inn for å stoppe det ofte. Hun begynner jo å roe seg litt mer, men er fortsatt ganske umoden som lapphunden ofte kan være ganske lenge. Og da blir det mye bjeffing. Da skiller vi de. Det er jo ikke så lett å få gjort når de er alene,og derfor tenker vi det er best for den gamle at de er hver for seg. Men,hun bjeffer når de er alene sammen og junior ligger og sover også,så hvorfor,det vet vi ikke. Det eneste som stopper bjeffingen i alle situasjoner stort sett,er så lenge hun har en frossen kong eller noe annet å tygge på. Da er det som regel stille til hun er ferdig med det, og så er det på igjen med bjeffingen. Hun elsker mat,går helt i transe og koser seg så hun er helt i sin egen verden. Så ja,det er ikke bare en ting, men det mest utfordrende akkurat nå,er at det blir vanskelig når de ikke kan være alene i samme hus. Jeg har prøvd å snakke til henne via kamera for å roe henne når hun bjeffer så mye,men da eskalerer det enda mer fordi hun ikke ser meg. Og junior blir jo med i bjeffekoret,og står da å uler. Vi har heldigvis meget tålmodige naboer, men det går jo ikke i lengden når de hører lyden inn i husene sine i timevis. Jeg synes egentlig løsningen med at den gamle har hele huset med tilgang til kjeller, mens junior har gangen med en kompostgrind mellom de burde være en god løsning, men det synes altså ikke pensjonisten vår at var greit.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...