Gå til innhold
Hundesonen.no

Invasjon av flyvemaur babyer


Recommended Posts

Skrevet

Vi bor tydeligvis veldig fint til for flyvemaur. Nå er det tusenvis av flyvemaur barn som har kommet utenfor huset. Hele bakken beveger seg og veggen er stapp full og de er overalt i lufta.. Vi gikk fra garasjen og inn, og bikkja fikk godt over 20 i pelsen og jeg fant vel 30 stykker i håret mitt.

Hva i allverden kan jeg bruke for å ta livet av de? Det er ikke mulig å gå ut å røyke, må gå vekk fra huset pga alle flyvemaurene. Har aldri sett så mange før. :(

Skrevet

Vi hadde også mange, bilane våre var heilt svarte av dem! Vi prøvde myggspray, men det fungerte ikkje. Heldigvis forsvant dei når veret ble kaldare og våtare :)

Regner jo med de forsvinner etterhvert, men det er jo ikke mulig å gå ut døren en gang. Katten kom inn nå, han var ikke så veldig oransje lenger. :P Så vil heller ta knekken på de i morgen, enn å få håret fult av fluer i dager/uker..

Skrevet

Kanel! Dryss en dæsj eller tre der de bor, og vips - bortevekk!

De bor ikke noe sted tror jeg, de er bare i hele lufta, på hele bakken og veggene og på utemøblene. Jeg kan ingenting om flyvemaur, men har de et "sovested" jeg burde finne?

Guest Kåre Lise
Skrevet

De bor ikke noe sted tror jeg, de er bare i hele lufta, på hele bakken og veggene og på utemøblene. Jeg kan ingenting om flyvemaur, men har de et "sovested" jeg burde finne?

De kommer utifra ei tue som i maurtue ja. Flyvemaur er bare maur som har fått vinger. Akkurat hatt ei runde med de her, da var det tydelig hvor de kom fra og det var under / inni trappa. Spruta på med sprayen jeg har, finner den selvfølgelig ikke nå men det er maurspray og borte ble de. Å spraye en og en er dødfødt.
Skrevet

Men, hvorfor drepe dem? De som svermer nå er helt ufarlige, og svermingen pågår svært kort tid. Maur, så lenge de ikke bosetter seg i hus (stokkmaur og sukkermaur) er helt ufarlige og veldig nyttige!

Svermingen er reproduksjon, det er nyklekkede droner og dronninger (fertile hanner og hunner) som svermer, i blant også arbeidere som skal være med for å lage nye samfunn. De angriper ikke noe, de er kun programert til å finne nytt bosted og pare seg. Man må da kunne klare å la dem være i fred de få dagene dette pågår, ofte er det så kort som et døgn.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
    • Som jeg nevnte så er alle rasene i blandingen kjente for å ha sterkt jaktinstinkt. Noe av denne kunnskapen kommer for min del fra Linn som har hatt ambull i mange år, og vi kjenner begge både oppdrettere og aktive hundesportsfolk med alle disse rasene og er aktive i sine respektive raseklubber. Det betyr ikke at det er umulig, men definitivt en langt større utfordring enn om du hadde kjøpt en labrador eller en cocker spaniel. Og det synes jeg oppdretter burde visst om med en slik kombinasjon, men tiltroen min til oppdrettere som blander slike raser er heller ikke veldig stor.  Det er jo uansett bra om det går fint, og så lenge man er bevisst på hva slags hund man har så er det bedre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...