Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har hørt dette om å la hunden treffe andre hunder, spesiellt hvis man har en alene hund. Men hvor viktig er egentlig dette? Vil en hund som har omgått andre hunder i valpe og unghund tiden få dårlig hundespråk hvis den så blir alene og ikke treffer hunder på jevnlig basis?

Nitro levde med en annen hund helt frem til i februar. Så ble han alene og vi bor ganske så landlig hvor vi svært sjeldent treffer andre hunder. Hvis han fortsetter å være alene over lengere tid, uten noe særlig møte med andre hunder, vil ha da risikere å bli "usosial", få dårllig hundespråk når har først treffer en hund på nært hold igjen? (og kan risikere bråk pga det)

Litt teit forklart, men poenget er: Hvis en hund får grunnsosialiseringen, vil dette sitte i resten av livet til hunden, eller må dette holdes ved like jevt utover hundens liv?

Vil en sosial hund med godt språk i utgangspunktet, ville kunne bli usosial og sær hvis den har møtt lite hunder i voksen alder?

Guest lijenta
Skrevet

Tror ikke han blir noe mer usosial. Mine har i hvertfall blitt bra sosialisert med andre hunder i valpe og unghund stadiet men i voksen alder så har det ikke blitt så mye eller ikke noe og det har fungert helt fint det.

Skrevet

Fyda har blitt ti ganger bedre med andre hunder kun ved å få slippe å forholde seg til dem annet enn få utvalgte. Sånt er veldig individuelt. Jeg tror at om du har en hund som ble godt sosialisert i valpetiden og som generelt er lite konfronterende og som har lite frykter, så vil den gå greit overens med andre hunder.

Men så tenker jeg at hunder har det best med å ha hundevenner, ikke møte på fremmede hunder inkonsekvent og random. Er det ikke noen du kan avtale å møte på semi-jevnlig basis? Jeg skjønner at du ikke møter på hunder på slump og at det derfor kanskje er bedre å ta skjeen i egen hånd?

Skrevet

Må og må... jeg tror det går litt på individ. God grunnsosialisering har nok mye å si, men også hundens naturlige disposisjon for kommunikasjon med andre hunder. En stabil, godt grunnsosialisert hund tåler nok helt fint å ikke omgås andre hunder til stadighet, uten å bli usosial.

At de har godt av det er jo en annen ting. Jeg ser jo bare selv hvor godt Odin har av å være sammen med de få hundene han kan omgås, spesielt etter at vi fikk Kovu. Men han er jo usosial i utgangspunktet. :P

Guest lijenta
Skrevet

Det har til sammen blitt 19 år med hunder. Noen år hvor jeg har hatt bare en hund og noen med flere hunder. Noen år hvor jeg har vært aktiv på hundefronten og andre år hvor jeg ikke har hatt den muligheten. Det viktigste ut fra det ejg har sett er at dem får omgås andre hunder i valp og unghundstadiet men etter det så sitter tingene som det å sykle for oss.

Skrevet

Jeg tenkte med en gang da vi mistet Chanti, at nå var det viktig at vi jevnlig møtte andre hunder med Nitro, men så har det ikke blitt sånn, bare litt nå og da. Mye pga det er få hunder i omgangskretsen som går overens med Nitro (pga de enten er for små eller er redd han pga størrelsen og at han er litt overivrig. Ja og hunder her på landet virker også mer usosialisert syns jeg på et generellt basis. Mye drit oppførsel syns jeg, så noen vil jeg ikke la han være i nærheten av)

Nå blir det forhåpentligvis ny hund på oss til neste år, så da får han jo en ny venn heldigvis. :)

Men tenkte litt denne tanken sånn generellt sett, og hvis man hadde bare hatt 1 hund.

og ja jeg er også for dette med faste leke venner. Min første hund hadde faste lekevenner, men hun var alikevel usosial mot fremmede hunder. Så det har vel også med individer å gjøre og hvilke erfaringer i oppveksten de har.

Skrevet

Det viktigste er vel å sosialisere dem nok i valpetiden med et utall andre raser og individer slik at de forstår hundespråk på tvers av raser. Har man lagt et godt grunnlag her spiller det nok ikke så stor rolle om man har perioder der hunden ikke treffer andre.

Jeg tror at dessverre så slurves det over en lav sko med å sosialisere valper NOK, og dermed får man en del voksne hunder som ikke evner å omgås eller møte andre ute uten at det blir misforståelser og konflikter. Og dermed blir konskevensen uansett den for de av oss som er nøye med å sosialisere valper med mange andre hunder/raser, at de ikke får hilse på alle. For man ser jo at det er en risikosport…..

Skrevet

Vet bare at med mine, så om de går lenge uten å få truffet andre hunder, blir de nesten "desperate" etter å få vært med andre hunder. Som om de syns det har gått for lenge imellom :P Da kan de bli litt... Innpåslitne. :P Men de mister jo ikke språket sitt, de bare.. Bruker det litt dårligere de første 3 minuttene :P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
    • Ja og det prøver vi å jobbe med. Vi bruker langline 10-15 m. Munnkurv har vi trent inn, men ikke brukt mer enn på en tur enda. Venter på en bestilling på munnkurv fra usa som skal sitte bedre. løpe og sykle har vi ikke gjort enda da han kun er 6 måneder. Pleier å vete til de i alle fall er 9-10 måneder før jeg starter med det. vi har både prøvd å kutte ned og øke for å se om det er endring, men ingen forskjell. vi vurderer om det kan være ernæringsmessige årsaker til oppførsel. Men det er vi ikke i mål enda
    • Han trenger ikke å være løs, men jeg lurer på om balansen mellom mental og fysisk trening er riktig for ham. Har dere prøvd å kutte ned på søksarbeidet og løpe eller sykle med ham, eller lengre turer i langline? Bare 5-7 meter langt bånd gir mye mer frihet samtidig som du har kontroll på om han kommer over noe. Hvis han har god nok innkalling så kan jo evt munnkurv være et verktøy mot å spise alt. Det er det eneste jeg kan komme på å ta tak i, hva slags, hvor mye og riktig balanse mellom type aktivitet.
    • Ja det er superlativ rase og en drøm å ha når de fungerer som de skal. Dette er min 3 jakt cocker så rasen er ikke ukjent for meg.   det trenes spesifikk på ro, avslapping på teppe både inne, ute og i bilen. men han blir irritert når han blir fulgt tilbake på plass og ender kun med biting og frustrasjon fra hans side. Han kan å gå på teppet sitt og inn i buret. Men det fungerer ikke når ha blir i modus og han holder ikke mer enn kort tid de gangene han gjør det. Så fortsatt mye igjen å jobbe på.   maten blir brukt til det meste av trening og han fungerer godt når han er i riktig modus. Hovedsakelig skjer dette når han kjeder seg, hvis han får overtenning. Både når han har fått aktivitet og når han ikke får aktivitet. Så han er en liten nøtt og knekke. i aktivitet med voksne hunder fungerer han godt. Tilpasser seg tempo og sinnsstemning. Med valper så går han fort lei etter å10min og begynner heller å bite på oss. Så da må vi ta han bort fra situasjonen. Han får lengre turer i blandt. Men fordi han spiser alt som er på bakken har vi måtte begrense det å være løs etter flere turer til dyrlegen. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...