Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hvor mye arbeid setter dere oppdretter ned før det gjøres en parring? Hvor mye forskning blir gjort før dere finner den rette hannhunden til deres tisper?

Skrevet

Uten å overdrive så har jeg sikkert brukt flere hundre timer det siste året med å finne hannhund,er snakke med folk, studere linjer, studere slektninger, eventuelle avkom, få kjennskap til egenskaper på hunder bak i stamtavler. Tørr ikke å tenke på tlf kostnadene jeg har hatt til utlandet blandt annet:D

Guest Gråtass
Skrevet

Jeg bare bruker naboens hund så blir det ikke så langt å dra, ikke så mye styr heller for da slipper jeg å ordne med papirer og helseundersøkelser og sånt. Det koster så mye penger også. Om de passer sammen er jo ikke så farlig, bare de parrer. Jeg er ikke så nøye på det jeg, om de ikke er samme rase, så gjør jo ikke det noe, for alle veit jo at blandingsbikkjer er mye friskere enn de ødelagte innavla renrasa greiene. Dessuten stammer alle bikkjer fra ulver egentlig, så så stor forskjell kan det jo ikke være at det har så mye å si. Dessuten så er det lettere å selge blandingsbikkjer på finn.no, for der er det folk som har skjønt at det er ikke noe vits i å bruke unødvendig mye penger bare for å få med stamtavle. JEg skal jo aldri på utstilling allikevel og jeg skal bare ha en turkompis og et familiemedlem, så det er ikke så farlig, billigere er den også..

:fisker:

Skrevet

4 år, og gudene veit hvor mange hannhunder vi har sett på.. Bare for å finne ut at tispa ikke skal ha valper :aww:

Kikker alt på potensielle hanner til puddelfrøkna på 6 mnd. Uten å vite om hun i det hele tatt kan gå i avl. Nesten litt sånn vindusshopping på hannhunder :ahappy:

Skrevet

Kikker alt på potensielle hanner til puddelfrøkna på 6 mnd. Uten å vite om hun i det hele tatt kan gå i avl. Nesten litt sånn vindusshopping på hannhunder :ahappy:

Samme her. Jeg ser på linjer og potensielle partnere til mine tisper selv om jeg ikke har planlagt å avle på de. Men jeg liker å ha satt meg godt inn i hva som finnes allikevel. Og hvis det en dag skulle bli aktuelt å ha kull på f.eks. Leja er jeg godt forberedt :)

Skrevet

Jeg ble så inspirert av tråden et hvalpekull blir til, at jeg synes det hadde vært fint å få frem hva arbeid som ligger lenge før parringen skjer. Vi skal ha ny rase snart, og ble tipset av ei om å skaffe samme rase som henne, fordi da kunne jeg tjene så mye penger. Da jeg ramset opp alle kostnadene og alt arbeidet ble hun noe lang i masken. Generelt sett tror jeg mange ikke er klar over hva arbeid som kreves både før og etter hvalpene blir laget. Og ikke minst alt arbeidet etter at valpene er født og frem til de er leveringsklar. Jeg ser også at enkelte oppdrettere operer med ulik leveringstid alt etter rase, der noen oppdrettere vil beholde valpene frem til den er 10 uker mens andre leverer i 8 ukers alderen. Er det noe spesiell årsak til dette?

Skrevet

13 år før første kullet, og har alltid øynene åpne for potensielle hanner. Hannhund for neste kullet mitt kjøpte jeg sammen med en annen oppdretter, og han ble kjøpt inn for å lage dette kullet ;) Heldig selvsagt at både han og tispen er friske, men det er en del av gamet som oppdretter. Jeg syns det er halve gøy'en, å se på stamtavler og slekten rundt, selv om ikke alltid ting blir som man håper og tror.

Skrevet

Ikke har jeg fått meg tispe enda, men eventuelle hannhunder jeg kan tenke meg å bruke, eventuelt bruke avkom etter har jeg kikket på i flere år ;) Men så er jeg ikke helt normal heller da :lol:

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...