Gå til innhold
Hundesonen.no

kløv og trekk og sånnt


Kristina

Recommended Posts

Skrevet

Hvor gammel må hunden være for å så smått begynne å trene med kløv? Hvordan bør man begynne (veit at man skal begynne med tom kløv osv). Men hvordan gå fram? Når veit jeg om hunden er klar for å få litt vekt i kløven?

Når kan hunden begynne så smått med trekk?

Veit jeg har lest det før, men jeg har glemt det.

Skrevet

Du kan bare starte med tom kløv på Lunah nå, om du vil. Regner med hun er omtrent ferdigvokst nå, så du kan finne en kløv som sitter bra?

Jeg gikk vel til sammen rundt en og en halv time før jeg la oppi noe som helst i kløven. Først gikk jeg bare ti minutter, også økte jeg gradvis. Siste turen med tom kløv var på omtrent førti minutter tror jeg. Så la jeg oppi en pakke godbiter på den ene siden, og bæsjeposer, klikker, nøkler og karabinkrok på den andre siden så de veide omtrent like mye, og gikk til sammen omtrent en halvtime. Deretter økte jeg på litt og litt.

Nå er ikke Tinka sin kløv så veldig stor, men hun kan bære den fullastet over en lengre periode nå.

Lunah er vel omtrent 13 mnd hun nå?

Vi lot Tinka begynne å trekke litt da hun var rundt 15-16 mnd gammel (på nyåret i år). Ikke over lange distanser, og ikke så veldig fort, men bare sånn at hun skulle få litt følelsen av å trekke. Det kan vel du også gjøre med Lunah etterhvert nå tror jeg, men ikke for mye - vent med å gjøre det ordentlig til neste vinter, for sikkerhets skyld.

Skrevet

Begynte med Hera ved 1 års alderen omtrent med litt forskjellig. Kløv med vekt ble rundt 1,5 års alderen. Noen er mer forsiktig for belastning, andre begynner tidligere. Du får bare se hva du selv syns. Om hunden din har utviklet seg bra og er frisk. Er jo også greit å sjekke etter HD for sikkerthetsskyld før man belaster hunden hardere. Men før 1 års alderen bør man ikke belaste for mye.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har du forsøkt med bare en hund alene med en kattunge? Jeg har heller ingen erfaring med dette, men fra å introdusere miniatyr valp til voksen mellomstor hund. Det tok litt tid før de var gode venner. Jeg ser for meg at kanskje senior alene med en kattunge i fanget..? Samtidig øker det jo stress veldig om den andre holder konsert i rommet ved siden av.   Edit: Har du forsøkt kattungene i bur med hundene fri? Jeg husker det sjalusidrapet en rottweiler begikk på en toåring for noen år siden, hvor jeg er hellig overbevist om at måten de brukte buret på var en tungt medvirkende årsak. Når ungen kom på besøk ble hunden satt til side i bur i sitt eget hjem, i stua, mens mamsen dens ignorerte den og begikk kos og lek med ungen på gulvet og i sofaen rett foran den. Drapet ble begått en dag hunden var forvist til hagen mens ungen var inne med matmor og fikk forsyne seg selv fra fryseren midt i glaninga på hunden, hvorpå det bikket fullstendig over for den. Jeg tror ikke det var jakt, men ren sjalusi og ressursforsvar.
    • Riesenschnauzer krever ihvertfall ganske mye. Kanskje ned mot en time i uka som rent kjæledyr for å holde tovefri, korte poter, rent skjegg, ren stump og visuell sikt. En time høres lite ut, men det er et minimum, og plutselig mye om en er vant til stellfri pels. Skal en holde i korrekt utstillingspels kreves en del mer tid. Typisk rase en ikke skaffer seg om en tenker at den må friseres, men flott om en har en indre frisør som liker at den kan friseres. Profesjonellt utstillingsstell på riesen er kostbart fordi det er tidkrevende, men kan være verdt pengene om en bare skal stille noen få ganger. Ikke bare, bare å få til et jevnt og pent resultat.
    • Ja, Edeward er uvurderlig support. Super fornøyd med ham. Fordi han er krypt vil det aldri skuffe meg at han kanskje ikke engang er bygget til en Very Good (trang i fronten, en merkelig bue i ryggraden og keivete potestilling), men mentalt er han bare super.  Vi har gode naboer også. Tror ikke jeg hadde taklet dette like bra om jeg bodde mer øde og alene. Han er en livsglad gutt som vet å ha det gøy      
    • Jeg følger med på lynkart hver gang men det kan snu fort. Og det tar ett stykke å kjøre hjem om jeg ser det er ille. Det er også ofte det er meldt torden og Lyn og jeg blir hjemme med hundene også kommer det ikke torden og Lyn i det hele tatt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...