Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Vi er meldt på karaktertest til helgen. Hadde egentlig tenkt å vente til neste år siden Oscar er litt vimsete og rar i toppen for tida hehe. Men siden vi skulle bortover å besøke familie så tar jeg likegodt å prøver.

Jeg har aldri vært borti noe slags tester med hunder, men skjønner k-testen er den letteste varianten. Det jeg lurer på er om hvor mye hundene får lov å reagere ? altså de stryker ikke om de feks støkker og hopper bakover, eller bjeffer etc ? det er det at de skal kunne avreagere innen rimelig tid , om jeg har forstått det rett ?

Skrevet

Hvis hunden din takler å gå igjennom sentrummen i en by i rushtrafikken, så klarer den en k-test ;) Null stress :)

Edit: er vel eneste med skuddet da.. Husker ikke helt om man kan få godkjent som hunden er skuddredd, men det er jo lett å sjekke opp :)

Skrevet

Ok takk takk :) Oscar er ikke skuddredd. Vokst opp med trening på banen med hundeklubben som ligger rett ved en skytebane, han reagerer ikke lengre hehe.

Skrevet

Man får ikke godkjent om hunden får resultat i ett av de skraverte feltene i testen. Altså, en skuddredd hund stryker på testen. Det gjør jo ikke så mye hvis man tar den for å bli bedre kjent med hunden sin, siden skuddet er helt til slutt. Hunden må gjerne reagere, noen reagerer også ganske kraftig på enkelte ting, men det man ser mest på er vel hvor fort hunden løser situasjonene for seg selv, altså hvor lang tid den bruker på å avreagere. Med andre ord, om hunden reagerer på skuddet, eller noen av de andre momentene, så er ikke det så vesentlig, bare den klarer å avreagere relativt kjapt.

Min hund strøk selv i sin tid, to ganger. Men det spiller jo ikke noen rolle for meg i praksis. For meg er hun bare kulest, særest og best uansett. Husker jeg var litt vonbroten og alt det der da hun strøk på testen første gangen, men det var den gang. Det den hunden har gjort gjennom sitt liv veier meget tungt i forhold til en simpel k-test, og da hun strøk på MH'en noen år senere, så tok jeg det helt kult egentlig (bortsett fra at det var en dommerfeil at hun strøk, det var ikke så kult), jeg visste jo at hunden reagerte på skudd.

Uansett - den hunden du kommer med til testen, er den samme du drar med derfra. Det er lite du kan gjøre feil, for hunden skal gjøre mesteparten med begrenset hjelp fra deg. Lykke til :)

Skrevet

Takk for svar :) Dette her gjør vi bare for gøy, og for jeg er litt nysgjerrig. Aldri vært borti noe som dette før. Så syns jeg det vil bli litt morsomt å se hvordan han reagerer. Om han stryker så betyr det ingen verdens ting altså :)

Jeg så litt på youtube nå av slik test, og det jeg tror Oscar kan kunne komme til å slite med er bevegelig figurant, at han vil trenge litt hjelp å avreagere der . Han har vært skeptisk til folk med hatt /caps på seg når han var veldig i spøkelsesalderen, men ser ut som han har kommet over det nå da. Men spørs hva han syns om noen med et teppe over seg som kommer plutselig til syne gående foran oss hehe. Gleder meg til å være med , alltid gøy å prøve ut noe nytt.

  • Like 2
Skrevet

My har gått k-test. Den bevegelige figuranten var det eneste hun overrasket meg på, her trodde jeg hun skulle bjeffe med sintstemmen MYYYE men hun bjeffet en gang eller tre også latet hun som om det skumle ikke eksisterte, løp rett forbi figuranten og bort til gjerdet for å prøve å få kontakt med to mennesker og en hund som gikk forbi på utsiden mens hun sto på to bein for å se dem ordentlig :P

Veldig interessant å gå k-test syns jeg, selv om den var over like fort som den startet :P Fin begynnelse iallefall :)

Skrevet

De skal jo reagere, det som er interessant er hvordan de avreagerer. Det er litt forskjell på å hoppe 3 meter bakover og så gå sakte imot det som skremte, enn det å stikke langt bort og ikke tør å komme tilbake. Jeg husker på min første funksjonsanalyse da jeg så på en rottweiler som gikk løypa. På kjelken som ble dratt imot, stakk hunden langt vekk og nektet plent å komme tilbake. Bare gikk store omveier og eieren ropte og motiverte. Eieren satt ved kjelken og ropte på hunden, men nei. Litt trist å se da. Dommer mente at denne hunden kunne være litt skummel i pressede situasjoner.

Men uansett er det kjempeinteressant å delta og se på slike tester :) Kjempeflott at du deltar!

Lykke til!

Skrevet

Takk for det :) Da var det som jeg trodde. Blir spennende å se om han reagerer som jeg tror eller ikke. Er vel eneste testen man kan ta med en så ung hund, han er 11 og en halv mnd nå. Må vel være en del eldre for å prøve seg på de andre ?

Skrevet

Takk for det :) Da var det som jeg trodde. Blir spennende å se om han reagerer som jeg tror eller ikke. Er vel eneste testen man kan ta med en så ung hund, han er 11 og en halv mnd nå. Må vel være en del eldre for å prøve seg på de andre ?

Neida, man kan gå MH med hunden fra den er 12 mnd gammel :)

Skrevet

Jeg så litt på youtube nå av slik test, og det jeg tror Oscar kan kunne komme til å slite med er bevegelig figurant, at han vil trenge litt hjelp å avreagere der . Han har vært skeptisk til folk med hatt /caps på seg når han var veldig i spøkelsesalderen, men ser ut som han har kommet over det nå da. Men spørs hva han syns om noen med et teppe over seg som kommer plutselig til syne gående foran oss hehe. Gleder meg til å være med , alltid gøy å prøve ut noe nytt.

Da jeg gikk MH med Aiko trudde jeg at hun skulle skvette og stikke av skrammelet, så jeg grua meg litt til det, for jeg var redd for ikke å få tak i henne igjen (hun likter å jakte på egenhånd). Da sa den kloke testlederen til meg (som tilfeldigvis var 2ne :aww: ) at jeg ikke skulle gjette eller anta hvordan hunden kom til å reagere, for det veit en jo ikke.

Og Aiko var like stødig som et fjell som hun alltid er, og gjorde mamsen sin skrekkelig stolt. :)

Lykke til, kjempekult at du går test med han!

Skrevet

Takk, ja skjønner du ble stolt da ja :) jeg er veldig spent, men han er litt rar for tida pga hormoner. Liksom ikke helt seg selv, litt distre og vasete, var noen som sa at jeg ikke burde teste en hannhund i puberteten. Men man kan jo forsøke en anna gang om han skulle stryke. Jeg er bare veldig nysgjerrig og gleder meg å være med, må nok prøve en test til en gang senere tenker jeg, som sier litt mer om ham enn k-testen gjør.

Skrevet

Da sa den kloke testlederen til meg (som tilfeldigvis var 2ne :aww: ) at jeg ikke skulle gjette eller anta hvordan hunden kom til å reagere, for det veit en jo ikke.

Det er slettes ikke tilfeldig at den kloke testlederen var 2ne nei, 2ne er klok hun :aww:

:lol:

Skrevet

De valgte å bryte etter det som datt ned på blikkplata. Han avreagerte, men det tok lengre tid enn ønsket mente dem, og de ville ikke gi ham negative erfaringer. De sa han var så veldig valpete i hue at de ville ikke latt ham prøve igjen før om iallefall ett år til.

På tilgjengelighet var han jo som forventet, bare en stor kosebamse som gikk fra person til person å ville ha kos hehe. Så bar det innover i skogen ,han snuste og var helt som vanlig. Så så han den passive figuranten, han skvatt og boffa, gikk bort og snuste men tok lang tid da. Men når hun tok av seg 'teppet' så ville han bare ha kos da. Men det teppet over noen var skumle saker, noe jeg egentlig hadde forventet han ville syns.

Blikkplata der hoppa han bakover og skvatt veldig, men gikk til slutt å snuste på kjettingen når jeg satt meg ned på huk ved den. Men igjen det tok tid og han trengte sin tid å lande igjen, det så jeg også. Så enig at de valgte å avbryte, de sa han var en så fin og koselig hund, men tydelig alt for ung til noe som dette så best å bryte før de ga ham noe negative erfaringer. Han er nok litt tregere i hue sa de til å utvikle seg enn mindre raser er.

Men jeg syns det var artig å være med å se hva det gikk i iallefall :) Vi var vel nummer 8 som gikk ut, og han sa at bare 50 prosent hadde bestått idag, var et par igjen etter oss da så vet ikke hvordan det gikk for dem. Han scoret iallefall bra på tilgjengelighet, noe som for meg er det viktigste, om han skvatt av kjetting på blikkplate eller folk under et teppe er igrunn ikke supernøye for meg sånn sett hehe.

Han fikk masse kos etterpå av alle som var der, og gikk derifra glad med logrende hale, så syns de var veldig flinke med ham de som var der idag :)

Sniffer på figuranten under teppet :

Image1-59.jpg

Og her er han etter blikkplata, man ser jo han ikke syns det var så kult .

Image2-42.jpg

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har hatt tispe med løpetid før, men dette er en ny opplevelse. Frøkna er 2 år, og har sin 4. løpetid nå. Og det er en helt annen opplevelse enn hennes tidligere løpetider, og andre tisper i heimen. De to andre løpetidene hennes har vært rolige, hun har vært nedstemt, men ellers ikke noe spesielt. Vi er på dag 9-10, og den litt triste hunden som har hengt med hodet i et par uker, har plutselig et stort,litt manisk glis, hun jukker på beina våre, og også på ryggen min da jeg skulle fyre i ovnen før i dag. Hun piper og synger,sutrer og er som en klistremerke på oss både dag og natt. Jeg antar vi er inne i stådagene. På tur tisser hun hele tiden,mens hun løfter beinet høyt, og tisser gjerne på gjerder og annet som stikker ut.(Hun får ikke lov til det) Vi har ei annen tispe i huset uten løpetid, men hun oppførte seg aldri slik da hun hadde løpetid, ikke en annen tispe vi hadde heller, så dette er jo en interessant opplevelse! Den andre tispa vår er nesten 10 år eldre, og ser ut som om hun tenker sitt om småen som er heelt smårar om dagen🤭 Jeg ser for meg at min lille neppe er den eneste som blir litt spesiell på denne tiden,hører gjerne om flere!
    • Det høres utrolig slitsomt ut, og dere har prøvd det meste jeg ville anbefalt. Både cocker spaniel og puddel er jo raser som kan ha en del lyd, og ved å kombinere dem med litt ulike forutsetnigner så kan det rett og slett være genetikk, og dermed veldig lite å gjøre noe med.  Jeg går ut fra at han også er sjekket hos veterinær og at stoff- og hormonnivåer er noenlunde normale? Antar dere også har prøvd Adaptil og lignende? Er det like ille om det f.eks. står på radio i bakgrunnen? Har dere prøvd å enten redusere mengden aktivitet betraktelig over en periode, eller å endre balansen mellom mental og fysisk aktivitet annerledes? Det er ikke alltid at mer aktivisering er løsningen, for noen er det også mindre. Er han kastrert? Det er ikke noe som anebfales som en første løsning, men for meg høres det ut som dere har prøvd det meste annet av profesjonell hjelp. Hvis han ellers er trygg og velfungerende ift. sosiale situasjoner med folk og andre hunder, så ville jeg forsøkt evt. kjemisk først for å se hvordan det går.  
    • Hei. Jeg har en cockapoo gutt på 5 år som har noen «problemer» som vi sliter med. Helt siden var liten har han hatt et skikkelig stort varsler innstinkt som har blitt værre med årene. Han varsler på hver minste ting som skjer utenfor huset (av og til inne), og sliter veldig med å roe seg ned igjen. Han varsler på naboer som smeller med bildører, folk utenfor i gata som snakker, hunder som bjeffer, tuting, folk som går forbi vindu, katter i hagen, lillebror som løper inne, om vi bruker høy stemme osv osv. Det siste året har han også av og til begynt å varsle at vi åpner ytterdøra, eller at vi bare sier så lite som «hei» i en telefonsamtale fordi han tror det kommer noen. Ringeklokka og banking på vindu/dør er også veldig vanskelig, og han stopper ikke å bjeffe før han får se hvem som kommer og får hilse. Hvis vi stenger han inne på et annet rom bjeffer han enda mer og slutter ikke. Det er værst på kvelden, ofte etter vi har gått lang tur. Han klarer ikke roe seg, og ligger ofte i flere timer å bare knurrer og bjeffer på ting vi ikke hører eller ser. Dette har også gjort han har har en forferdelig av-knapp fordi han alltid ligger på vakt. Selv etter flere år med konstruktiv rotrening hver dag, skal det mye til for at han går å legger seg av seg selv på kvelden. Vi har prøvd ekstremt mange måter å trene dette vekk, uten at noe har hatt noe innvirkning. Vi har snakket med veldig mange hundetrenere, hatt besøk av adferdskonsulent og prøvd stressreduserende tilskudd i maten. Vi har prøvd alt fra desenstering på lyder, ignorering, sladretrening, klikkertrening, sende han på plassen sin, sende han på et annet rom til han roer seg ned, vært streng, søksaktiviteter for å distrahere han og ros og kos når han roer seg. Det begynner virkelig å bli et problem, da det er stressende for oss, men ikke minst for hunden.    Han syns også det er vanskelig å roe seg når vi får besøk. Vi vet at dette ikke grunner i redsel fordi han vil rett opp på fanget til besøket og ha kos, men vi merker også at han stresser mye mer. Det er absolutt ikke noe vondt i han, og han ELSKER andre mennesker (vil helst hilse på alle), men vi merker at varsler innstinktet tar overhånd i hverdagen og gjør det vanskelig for han. Det skal også sies at han er verdens beste hund å ha med på tur og bjeffer aldri da, men med en gang han kommer inn inntar han rollen som vokter uansett om vi er i vårt eget hus eller et annet.    Sånn at det er sagt så vet vi også at problemene ikke skyldes for lite aktivisering da vi driver med hundesport og har en veldig aktiv livsstil sammen.    Vi er ganske rådville nå og begynner å bli rimelig lei av at vi sjelden får mer enn 10-30 min stillhet av gangen. Sliter også på oss mentalt da vi prøver så veldig hardt uten at vi får noe resultat. Heller ikke gøy å få besøk eller kommentarer om at vi ikke har trent hunden vår, når det er det jeg bruker største delen av tiden min på. Veldig usikker hva problemene bunner i, men virker som han har hatt et høyt stressnivå hele livet.    Noen som har erfaring med dette og har tips for å gjøre hverdagen litt enklere?
    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...