Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hvis hundene får velge, så vil de aller helst spise det råe kjøttet i sofaen, på spisestuestolene, eller eventuelt i hundesengene sine. Dersom de ikke har tilgang på noe av det, så blir råforet dratt utover gulvet før det blir spist.

Der jeg bodde før pleide jeg å gi maten ute på terrassen. Da var det bare å spyle kjapt over når de var ferdige. Men her jo bor nå har jeg ikke lenger den muligheten dessverre.

Nå må jeg gi maten på kjøkkenet, og så vaske over gulvet etterpå. Det går selvsagt fint, men lurer jo på hvordan andre gjør det...

Skrevet

Gir ute i oppkjørselen.

Edit: Jeg gir forøvrig V&H fryst for øyeblikket, derfor han får det ute. Har det stått over natten og tint i kjøleskapet blir det servert vanlig i skålen, da slukes det.

Skrevet

Kjøkkenet i en skål (er fliser der, lett å vaske), eller over en egen hundeseng hvor som helst eller i leiligheten (som er lett å hive i vaskemaskinen). Eller ute, men det har vi ikke prøvd her i den nye leiligheten enda da uteplassen er lekeplassen til jentene som bor over her.

Skrevet

Kjøkkenet i en skål (er fliser der, lett å vaske), eller over en egen hundeseng hvor som helst eller i leiligheten (som er lett å hive i vaskemaskinen). Eller ute, men det har vi ikke prøvd her i den nye leiligheten enda da uteplassen er lekeplassen til jentene som bor over her.

Oi! Sånn vaskemaskin må jeg også skaffe meg.

  • Like 13
Skrevet

På kjøkkenet i matskålen hans vel.. Som forøvrig er en "Prins" asjett riktignok. ;)prins_tallerken_202.jpg

Her i huset er det ikke noe alternativ til å spise maten av asjetten sin, det er der maten serveres og spises - basta. Jeg hadde seriøst brekt meg om jeg måtte plukke opp og vaske vekk rått kjøtt og blod rundt om kring på gulvet og i møbler etter hvert måltid. :fear:

Skrevet

Å få hunden til å ikke spise på sofa/stoler/tepper er jo en sak. Men hvordan hindrer du at hunden tar en bit i munnen og slipper den på gulvet ved siden av matslålen? Mine gjør nemlig dette, de tar en bit, tygger litt, og slipper den på gulvet. Aller helst vil de ta hver bit med seg som sakt, men ved å lukke kjøkkendøren forsvinner jo den muligheten.

Skrevet

Å få hunden til å ikke spise på sofa/stoler/tepper er jo en sak. Men hvordan hindrer du at hunden tar en bit i munnen og slipper den på gulvet ved siden av matslålen? Mine gjør nemlig dette, de tar en bit, tygger litt, og slipper den på gulvet. Aller helst vil de ta hver bit med seg som sakt, men ved å lukke kjøkkendøren forsvinner jo den muligheten.

Du kan jo legge et håndkle under/rundt matskålen?

Skrevet

Jeg hadde et eget håndkle som jeg brettet ut på sofaen, som maten MÅTTE spises på. Prøvde hun å dra maten med seg et annet sted, var det strengt "nei", og så la jeg den bestemt tilbake på håndkleet. Tok ikke mange repetisjonene før hun innfant seg med at rått kjøtt skal spises kun på håndkleeet :- ) Hun ble skikkelig ivrig hver gang hun så jeg tok frem det håndkleet og gjorde klart... da løp hun til fryseren med en gang :D Og hun ble veldig flink til å holde seg på bare håndkleet (som ble vasket sånn ca annenhver dag).

Grunnen til at det ble i sofaen, var fordi jeg da kunne sitte behagelig ved siden av i begynnelsen og passe på at maten ikke ble dratt med noe annet sted.

Nå har jeg ikke fôret rått på en stund, mangel på plass i fryseren.

Skrevet

Smart. Det håndkletipset skal jeg prøve. De drar i utgangspunktet med seg maten over større områder på gulvet, men om de har en litt større plass der maten er lov, enn bare en matskål, så skal det nok bli enklere å lære dem at maten kun kan spises på håndklet. Og så slipper jeg å vaske over gulvet hver gang de får noe annet enn tørrfor...

Fortiden råforer jeg ikke hver dag, men jeg har lyst til å gå over på V&H kombinert med annet kjøtt/bein igjen. Endelig fått tilgang på fryser igjen, så nå har jeg den muligheten :)

Syns hundene mine blir tynne av å gå på tørrfor, på det som kommer ut igjen virker det som at mesteparten går rett igjennom. I tillegg blir ånden dårligere.

  • Like 1
Skrevet

Ute på balkongen, eller inne på stua med en baderomsmatte under. En periode prøvde hun seg med at "jammen, stueteppet er MYE bedre å spise på". Men det ga seg da hun fikk sin egen matte, og som du sier, et litt større område å spise på.

Skrevet

Jeg fòrer ute, eller på kjøkkenet. Har sånn snålt gulvbelegg, så det er bare å dra filla over da de er ferdig. Her i huset er det ikke snakk om å prøve seg på å spise i sofaer/stoler.

Skrevet

Det serveres i og spises fra skåla hennes på kjøkkenet. Har hatt andre hunder på ferie og har aldri opplevd at noen har tatt seg tid til å flytte på maten (eller tygge sakte), her suuuuges den rett ned i magen. Hehe, og skåla vaskes nøye med tunga etter at det er tomt. Ikke en prikk går til spille. Men kanskje det er fordi jeg hakker op maten før servering? Ser for meg at hundene kanskje kunne funnet på å flytte på den hvis bitene var større?

Skrevet

V&H spises fra skålene på gulvet uten søl. Større biter tar de med til hundesengene, og det er sjelden jeg ser så mye som en liten flekk etter de. Sofa/stoler er ikke lov med mat i munnen...

Edit: V&H gis opptint og oppdelt.

Skrevet

Somregel spiser de det fra skåler på gulvet. Ikke noe problem med søling da det nesten blir innhalert. Men tørrfor bærer de små med seg en munnfull av å legger i sofaen iblant , men aldri prøvd det med kjøtt heldigvis.

Skrevet

Deler opp mat. Men de er småspiste da. De kan også fint ta med seg en munnfull med tørrfor, slippe det på gulvet et anet sted, og spise en og en kule. Kyllingvinger hakker jeg i to, før hakket jeg dem i 4, men så ikke noe forskjell på hvordan de flyttet på det da heller. De er også sånn som kan ta med seg en kyllingvinge, og forsøke å grave den ned.

Det kan godt være det er en vane de har fått, siden de ofte har fått mat opptil 6 hunder samtidig (får hvert sitt fat). Sånn at de får spise sitt i fred.

Men jeg har stor tro på "håndkle metoden" ser for meg at det kan hjelpe mye :)

Skrevet

Her får hunden i 90% av tilfellene fryst, så blir det jo lite klin i seg selv. Og skål blir veldig lite brukt, her får han maten på et håndkle som er enkelt å riste utendørs og kaste i vaskemaskinen.

Skrevet

Her spises den på kjøkkenet i matskålen hennes, rekker nesten ikke ha på maten før den er spist opp. Så ikke noe problem med søl andre plasser for å si det sånn.. :):P

Edit: Hun får det som regel helt tint, hvis det er litt frossent blir det så små biter att de går ned på høykant. :)

Guest lijenta
Skrevet

Siden hunden er levert med vakumsug så går det meste ned over skålen. Noen gangter serveres maten også ute. Det som blir servert inne har dem ikke lov til å ta ut av kjøkkenet.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Kontakt raseklubben eller NKK for veiledning om dette. Det er ikke veldig vanlig, men det skjer at en oppdretter "leier" en tispe for et kull. De betaler da selvfølgelig alle utgifter i forbindelse med kullet,  men jeg er usikker på om de betaler noe mer enn det til eier, jeg mistenker det er tilsvarende prisen av en valp, evt. en av valpene. 
    • Spør for en jeg kjenner. Oppdretter ønsker at kjøper står som eier. Men vil ha ett kull på tispa. For vil ha genene videre. Hvordan foregår dette vs. forvert? Er ikke forvertavtale. Enten at kjøper har ett kull eller at oppdretter har kull der?
    • Ja, jeg «liker» jo å tro alderen har en stor rolle. Det sies jo at en bc trenger ett år på hvert bein, og ett for hode for å bli voksen. Vi gir oss ikke, men rimelig frustrende å se hvordan oppførselen hans har blitt, når jeg vet at han i bunn og grunn er helt super på alt annet.  Vi var blant annet på ferie ett par dager i sommer. Mye hunder å møte her og der, men ingen hilsing. Og det var ikke noe problem. Han lå fint ved siden av meg å så hunder og folk på 10-20 meters avstand, ingen reaksjon. Det er jo sånn sosialisering bør være. Bare se og observere, uten noe mer. Samme når han er med på jobb. Men det er vel som du sier at mye av det vil vel skinne igjennom da han får landet litt. 
    • Det høres ut som et bra hundeliv. For å svare direkte på spørsmålet så tenker jeg nok at alderen spiller en rolle for at det oppleves verre, men det kan gå begge veier avhengig av hva man gjør med det. Generelt er det greit å tanke at all adferd som hunden får erfaring med blir den bedre på. Hvis hovedregelen blir å utagere på andre hunder som passerer så vil det henge igjen når hunden modner og blir voksen. Hvis dere trener på å ha kontakt og slappe av rundt andre hunder så vil det etterhvert bryte gjennom hormontåka. Lykke til!
    • Mulig jeg formulerte meg litt feil. Men nei, han har nok ikke øvd på det i 18 mnd. Det har gått fint frem til 16-17 mnd alderen. Vi har også gått tur å kommet rett i ett hundestevne, da var det veldig mye hunder, men han brøy seg ikke merkeverdig da heller. Da gikk han bare å snuste. Mulig fordi det ikke var en enkelt hund å henge seg oppi. Han er ganske aktiv i form av søk, og vi trekker og sykler. Verken overstimulert eller understimulert vil jeg tro. Rolig og fin rundt baby på 4 mnd også.    Jeg er klar over at vi må trene passeringer med større avstand for å ha kontakt. Har lest en hel haug om det. Bare nysgjerrig på mer med tanke på alderen hans osv.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...