Gå til innhold
Hundesonen.no

Hest til sosialisering!


Bombini
 Share

Recommended Posts

Hei!

Jeg flytta hjem fra England i går selv om tinga mine og hesten kommer slentrende etter iløpet av måneden. Jeg har lenge tenkt på å legge ut et innlegg her og tilby sosialisering med hest for dere med-hundefolk fordi jeg ofte møter hunder på tur som gir eieren grå hår i møte med hest, enten ved å prøve å gjemme seg eller ved å gjøre utfall mot hesten. Min er en nordlandshest på 140cm mankehøyde som virkelig, virkelig ikke bryr seg om hunder uansett hva de gjør - jeg tror han liker dem..

Han har vært løs på jordet med en løs husky som gjorde absolutt alt for å prøve å jage ham, uten at han så mye som løfta hodet fra gresset. Han har blitt bitt i nesa da han prøve å snuse på en belger - og to minutter seinere ville han snuse på den igjen... Jeg tror han liker myk pels mot mula si?

Vi har hatt hunder løpende rundt bakbeina og å sparke etter dem er overhode ikke noe alternativ syns Juniblest. Han venter tålmodig hvis det er en hund som er redd ham (han sovner gjerne og da syns hundene at han er mindre skummel) og han overser hunder som bjeffer eller hopper opp.

Selvfølgelig er han et levende dyr så jeg kan ikke sverge på liv og død at det aldri vil skje noe, men jeg kan sverge at det aldri har skjedd noe de siste åtte årene selv om hunder har stått under magen hans og logret sånn at de kilte ham, bjeffet på ham, hoppet opp på ham, slikket ham på nesa, bitt ham i nesa, snust på bakbeina hans og i det hele tatt. Så langt har jeg ikke opplevd en eneste hund som med litt tid og tålmodighet ikke har blitt komfortabel rundt Juniblest =) Sier ikke at det ikke vil skje, men hvis hest er et problem og du vil løse det vil Juniblest gjerne hjelpe til (han er lav nok til at jeg kan gi de fleste hunder en godbit fra hesteryggen =p).

Han kommer til å stå nær Oslo, helst i Sørkedalen, og om du syns dette høres interessant ut er det bare å ta kontakt!

Dette her er ment som et tilbud fra et (framtidig, får valp i vinter!) hundemenneske til et annet og jeg vil verken ta betalt eller kontrollere hvordan du vil trene på dette - jeg bare stiller opp med hesten, jeg =)

Han skal komme hjem i midten av September.

Ka du tru?

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi vil gjerne møte hest en gang :) Hermes syns de er litt skumle, men er også litt interessert i å finne ut hva det er for noe. Hest er eneste husdyr han ikke har bjeffet på, så er nok et eller annet med hesten som blir litt annerledes. Ikke at det er så viktig for oss å sosialisere han med hester, men det er jo greit å vite at han er trygg på de.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg kjenner at jeg synes det er helt greit at jentene har opparbeida seg litt respekt for hester etter at vi flytta, jeg, ettersom at Imouto har hatt noen runder på jordet med ponniene til oppdretteren sin, og tydelig elska at de "leker" tilbake idet hun prøver å få dem i gang (les: sparker bakut, slår med frambeina og steiler, "akkurat" sånn Imouto gjør). :P

Mine har riktignok ingen utageringsproblematikk, da hadde nok saken stilt seg litt annerledes.

Flott tilbud, og hesten høres helt fantastisk ut! :heart:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg kunne godt tenke meg å se hvordan spesielt Kovu reagerer på løse hester, han har ikke vært tett på hester siden han dro fra oppdretter. :) Odin vil sikkert også være med og jage ham litt (men bare for lek), så kan du få øvd deg litt på gårdshund. ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kult! Da er det bare å booke seg inn fra midten av september ;) Dere kan komme når jeg gjør han klar for tur og/eller være med på tur og/eller være med når jeg bare sjekker at han er frisk og rask. Alt gjøres jo i hundens tempo - og jeg er sikker på at det også finnes effektive metoder på å trene hundene til ikke å komme for nærme. Langeline og greier? Med Juniblest blir det iallefall ingen katastrofe (bank i bordet for den. Er litt overtroisk av meg...) om hundene ikke klarer å motstå fristelsen til å komme for nære. Litt usikker på om det å undersøke nærme er kur nødvendigvis, men det er mange ting som liksom mister litt verdi når hunden virkelig får sniffet og snust, har jeg inntrykk av. Da veit de liksom hva dette her er og så er det ikke så spennende. Om det å bli kjent med min kurerer dem for andre kan jeg ikke garantere, men Juniblest vil iallefall ikke gjøre det noe moro å jage hest fordi han ikke leer et øyelokk (så sant han har mat, men det kan ordnes!).... =p

Bikipile: har du hørt om oss? =D www.ponytrip.blogspot.com (Dere kan godt donere litt penger til organisasjonene mine hvis dere vil - linjene er åpne litt til for nå kan jeg jo lage litt blest om at vi har klart det!)

Marie: Jepp, han har stått der! Bare i veldig korte perioder omgangen, men vi er absolutt i tilknytning til Trollspeilet, ja =)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  På 8/22/2012 at 11:36 PM, Bombini skrev:

Bikipile: har du hørt om oss? =D www.ponytrip.blogspot.com (Dere kan godt donere litt penger til organisasjonene mine hvis dere vil - linjene er åpne litt til for nå kan jeg jo lage litt blest om at vi har klart det!)

Morsomt å lese, dere har jo sett nesten like mye av UK som oss! :P Kjenner til Bridleway, har lyst til å ta den selv til hest, vi har snakket om det tidligere.

Og så jobbet jeg for RDA da jeg bodde i Oxford. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  På 8/22/2012 at 11:36 PM, Bombini skrev:

Bikipile: har du hørt om oss? =D www.ponytrip.blogspot.com (Dere kan godt donere litt penger til organisasjonene mine hvis dere vil - linjene er åpne litt til for nå kan jeg jo lage litt blest om at vi har klart det!)

Ble tipset om siden din (mon tro om det var på nettet ett eller annet sted), og har fulgt litt med på bloggen sånn nå og da - syntes det hørtes så spennende ut, så måtte jo lese om hvordan dere opplevde turen :)

Juniblest ser forresten skikkelig god ut på bildene i hvertfall :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei, altså dette er egentlig ikke noe problem bare et visst familiemedlem holder ham inne om morgenen. Ellers har han program han, masse trim - får han mer så hadde han kunnet risikere belastningsskader så jeg har kuttet litt ned på det, bilturer, lek osv, her er det full rulle nesten til leggetid og utenom en tid på dagen jeg ofte trener. Han har luke og kan gå ut i hundegården som han vil når døra ut er låst (han åpner dører selv), men det er mest for å ligge der og glane eller tisse. Om han ikke har 50-100 meter å løpe på så er det nesten ingen vits med gjerde for den typen hund, en hundegård er bare en startgrop for ham. Men på det nye stedet vi flytter vil han få det sånn, med 1.5 meter høyt gjerde. Og det har vi bestemt uavhengig av dere akuratt pga denne uvanen hans med å stikke av (flytte skulle vi uansett). Før har det gått hunder fritt her i alle år, de har åpnet dørne på huset selv og gått inn og ut som de ville, og det har aldri vært noe problem, men nå har det blitt det.
    • Ikke ta ting personlig. Opplysning om gjeldende lovverk er ikke et angrep på deg. Det er mange gæmliser her som har hatt hund før det var lover mot å la hundene løpe løse. Jeg (vi) kan relatere og forstår deg. Tror ikke du er et dårlig menneske. De lovene er forholdsvis nye, de er i konflikt med tradisjonelt hundehold på bygda og de står ikke på forsiden av avisene hver dag, en må søke etter dem eller få informasjon fra andre. Det er langt mellom lovverket og gjengs oppfatning av hva som er ok blant folk flest, utenfor typiske hundemiljøer. Folk flest bare har hund og gjør som alle andre rundt som også bare har hund. Slipper dem løse overalt fordi de synes de trenger å få løpe fra seg, helt uvitende om at det ikke er lov. ..men det er altså forbudt ved lov og kan medføre bøter ved overtredelse, selv om hunden ikke lager problemer for noen. Får dere til å sette opp en god løpestreng med retractable line som reduserer faren for at hunden vikler seg inn? Om det er folk hjemme som kan høre om hunden bjeffer, i tilfelle noe skjer, så kunne en sånn kanskje vært en løsning på morgenen, om ingen har tid til å lufte hunden godt nok. (Tror jeg. Den er ikke under FULL kontroll for den KAN vikle seg ut av selen eller noe kan løsne, men.. 🤷🏼‍♀️ Bedre enn å bare slippe den løs da) Så lenge opplegget holder hunden er den under kontroll.   
    • Nå har han hundegård da, men det er litt for lite for ham, så han får gå løs når vi har oversikt. Dit vi flytter om et år er det 4 mål tomt som vi planlegger å gjerde inn, det blir noe annet. Men dette synes jeg begynner blir tåpelig. Skal jeg fortelle hele livshistorien min mens vi holder på eller skrive en roman om livet og hunden min? Høres ut som mange her ville kjøpt den boken.
    • "Det gjelder ikke min hund" er dessverre en alt for vanlig unnskyldning. Helt til den dagen det gjør det. Gjerde inn tomta, problemet løst. Selv kunne jeg aldri tenkt meg å bo uten trygg inngjerding for hund rundt boligen.
    • Dette vet jeg og hadde det vært tilfelle så hadde det vært noe helt annet, men for å repetere: det som er greia her er at et familiemedlem som ikke altid er helt enkelt å forholde seg til slipper ut bikkja om morgenen - uten tilsyn - mens jeg og et annet familiemedlem har sagt ifra om akuratt dette her flere ganger, men det går inn ene øret og ut det andre.  Og bikkja jager ikke vilt, han går og snuser i veikanten fordi andre hunder har gått der, dette begynte han med seint i vinter, det var ikke noe problem før da.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...