Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei!

Jeg flytta hjem fra England i går selv om tinga mine og hesten kommer slentrende etter iløpet av måneden. Jeg har lenge tenkt på å legge ut et innlegg her og tilby sosialisering med hest for dere med-hundefolk fordi jeg ofte møter hunder på tur som gir eieren grå hår i møte med hest, enten ved å prøve å gjemme seg eller ved å gjøre utfall mot hesten. Min er en nordlandshest på 140cm mankehøyde som virkelig, virkelig ikke bryr seg om hunder uansett hva de gjør - jeg tror han liker dem..

Han har vært løs på jordet med en løs husky som gjorde absolutt alt for å prøve å jage ham, uten at han så mye som løfta hodet fra gresset. Han har blitt bitt i nesa da han prøve å snuse på en belger - og to minutter seinere ville han snuse på den igjen... Jeg tror han liker myk pels mot mula si?

Vi har hatt hunder løpende rundt bakbeina og å sparke etter dem er overhode ikke noe alternativ syns Juniblest. Han venter tålmodig hvis det er en hund som er redd ham (han sovner gjerne og da syns hundene at han er mindre skummel) og han overser hunder som bjeffer eller hopper opp.

Selvfølgelig er han et levende dyr så jeg kan ikke sverge på liv og død at det aldri vil skje noe, men jeg kan sverge at det aldri har skjedd noe de siste åtte årene selv om hunder har stått under magen hans og logret sånn at de kilte ham, bjeffet på ham, hoppet opp på ham, slikket ham på nesa, bitt ham i nesa, snust på bakbeina hans og i det hele tatt. Så langt har jeg ikke opplevd en eneste hund som med litt tid og tålmodighet ikke har blitt komfortabel rundt Juniblest =) Sier ikke at det ikke vil skje, men hvis hest er et problem og du vil løse det vil Juniblest gjerne hjelpe til (han er lav nok til at jeg kan gi de fleste hunder en godbit fra hesteryggen =p).

Han kommer til å stå nær Oslo, helst i Sørkedalen, og om du syns dette høres interessant ut er det bare å ta kontakt!

Dette her er ment som et tilbud fra et (framtidig, får valp i vinter!) hundemenneske til et annet og jeg vil verken ta betalt eller kontrollere hvordan du vil trene på dette - jeg bare stiller opp med hesten, jeg =)

Han skal komme hjem i midten av September.

Ka du tru?

  • Like 3
Skrevet

Vi vil gjerne møte hest en gang :) Hermes syns de er litt skumle, men er også litt interessert i å finne ut hva det er for noe. Hest er eneste husdyr han ikke har bjeffet på, så er nok et eller annet med hesten som blir litt annerledes. Ikke at det er så viktig for oss å sosialisere han med hester, men det er jo greit å vite at han er trygg på de.

Skrevet

Vurderer sterkt å late som om hunden min er dødsredd hester, bare for å få møte en hest igjen! :lol:

Men veldig snilt av deg, da, sikkert mange som kunne hatt god bruk for det! :D

  • Like 1
Skrevet

Jeg kjenner at jeg synes det er helt greit at jentene har opparbeida seg litt respekt for hester etter at vi flytta, jeg, ettersom at Imouto har hatt noen runder på jordet med ponniene til oppdretteren sin, og tydelig elska at de "leker" tilbake idet hun prøver å få dem i gang (les: sparker bakut, slår med frambeina og steiler, "akkurat" sånn Imouto gjør). :P

Mine har riktignok ingen utageringsproblematikk, da hadde nok saken stilt seg litt annerledes.

Flott tilbud, og hesten høres helt fantastisk ut! :heart:

Skrevet

Jeg kunne godt tenke meg å se hvordan spesielt Kovu reagerer på løse hester, han har ikke vært tett på hester siden han dro fra oppdretter. :) Odin vil sikkert også være med og jage ham litt (men bare for lek), så kan du få øvd deg litt på gårdshund. ;)

Skrevet

OT 2, men tror vi har vært sammen på EO forumet, om hesten din har stått på trollspeilet?

Jeg har Bestas, som forøvrig også står i Sørkedalen. :)

Skrevet

Vi vil gjerne da Arla og Tindra synes hester er litt skummle så det hadde vært fint for de to og treffe en snill hest og vesle valpen hadde sikkert hatt godt av det hun også..Hest er det liksom ikke så ofte vi treffer på :D

Skrevet

Kult! Da er det bare å booke seg inn fra midten av september ;) Dere kan komme når jeg gjør han klar for tur og/eller være med på tur og/eller være med når jeg bare sjekker at han er frisk og rask. Alt gjøres jo i hundens tempo - og jeg er sikker på at det også finnes effektive metoder på å trene hundene til ikke å komme for nærme. Langeline og greier? Med Juniblest blir det iallefall ingen katastrofe (bank i bordet for den. Er litt overtroisk av meg...) om hundene ikke klarer å motstå fristelsen til å komme for nære. Litt usikker på om det å undersøke nærme er kur nødvendigvis, men det er mange ting som liksom mister litt verdi når hunden virkelig får sniffet og snust, har jeg inntrykk av. Da veit de liksom hva dette her er og så er det ikke så spennende. Om det å bli kjent med min kurerer dem for andre kan jeg ikke garantere, men Juniblest vil iallefall ikke gjøre det noe moro å jage hest fordi han ikke leer et øyelokk (så sant han har mat, men det kan ordnes!).... =p

Bikipile: har du hørt om oss? =D www.ponytrip.blogspot.com (Dere kan godt donere litt penger til organisasjonene mine hvis dere vil - linjene er åpne litt til for nå kan jeg jo lage litt blest om at vi har klart det!)

Marie: Jepp, han har stått der! Bare i veldig korte perioder omgangen, men vi er absolutt i tilknytning til Trollspeilet, ja =)

Skrevet

Bikipile: har du hørt om oss? =D www.ponytrip.blogspot.com (Dere kan godt donere litt penger til organisasjonene mine hvis dere vil - linjene er åpne litt til for nå kan jeg jo lage litt blest om at vi har klart det!)

Morsomt å lese, dere har jo sett nesten like mye av UK som oss! :P Kjenner til Bridleway, har lyst til å ta den selv til hest, vi har snakket om det tidligere.

Og så jobbet jeg for RDA da jeg bodde i Oxford. :)

Skrevet

Bikipile: har du hørt om oss? =D www.ponytrip.blogspot.com (Dere kan godt donere litt penger til organisasjonene mine hvis dere vil - linjene er åpne litt til for nå kan jeg jo lage litt blest om at vi har klart det!)

Ble tipset om siden din (mon tro om det var på nettet ett eller annet sted), og har fulgt litt med på bloggen sånn nå og da - syntes det hørtes så spennende ut, så måtte jo lese om hvordan dere opplevde turen :)

Juniblest ser forresten skikkelig god ut på bildene i hvertfall :D

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Kan også si at det er mellomstor hund i størrelse. Men man skal unngå helt hopp eller generelle store bevegelser uansett i starten vet jeg godt. Så da sperrer jeg av for sikkerhetsskyld heller enn så være for mye hauk så jeg også får beholdt roen samtidig som gitt ho omsorgen også roen ho trenger er planen da. Samtidig kan jeg si at ho er veldig sterk hund generelt psykisk også fysisk for så kun være mellomstor hund. Bevarer roen når trengs og når ikke trengs vet ho hva ho skal. Bare håper ho forstår legge seg bra for kroppen som nevnt og det er en av de siste tingene jeg er usikker på rundt dette etter operasjon. Ho har nok noen år til igjen asså, frisk som en fisk og aller første ting som noen gang skjedd ho som trengt oppmerksomhet fra veterinær dette mtp fysiske ting eller psykiske ting. Kun vaksiner ellers ho trengt.  
    • Snakket med veterinæren og fikk beskjed om så kun ha valpen bortreist i 7 dager i hvertfall var nok. Utenom det har jeg fått lite informasjon egentlig. De skal informere meg mere i morgen når jeg leverer ho der for operasjonen tidlig på morgenen. Jeg kommer sperre av inngang til sofaen også området foran sofaen helt ærlig bare uansett er planen også legge dyne så pledd i hunde sengene vi har rundt her så ho får komfort også kan lage sin egen om føler for det tenkte jeg. Men er usikker på om dyr generelt etter operasjon legger seg bra mtp der dem sydd bare og der er jeg litt usikker. Ho får body selvfølgelig. Og hvis ho så får en liten tisse ulykke eller gjør fra seg inne bryr ikke jeg meg noe om helt ærlig etter operasjon, da kan uhell skje tenker jeg sånn sett for det er trossalt fjerne livmor også fjerne svulst i 1 jur hvis ikke det er spredt mer enn de funnet da. De håpet det gikk over av seg selv men sist time for sjekk etter innbilt svangerskap fikk jeg time for operasjon temmelig fort så det har blitt noe bedre samtidig ikke borte så de tok avgjørelsen for operere. De tok ultralyd første gang også når sjekket så de er nok veldig nøye her tenker jeg og jeg har tillit til dem på dette også tillit til at hunden klarer seg nok bra. Men mer nervøs rundt dette med gode ligge plasser også gi ho riktig komfort så jeg driver på lager områder avsperret rundt eksempel sofaen og tenker jeg bare sover i sofaen med ho i hundesengen sin første natten eller nettene om så jeg asså for det gjør meg null så lenge jeg har oversikt også får fulgt med på at ho har komfortabelt litt når første døgnene. 
    • Hei! Høres lurt ut det du tenker synes jeg.Jeg har kastert 2 tisper (lukket livmorbetennelse til ei og veldig til innbildtnsvangerskap som gjorde at det ikke var noe særlig livskvalitet til nåhverenden hund.   Det er jo aldri noe moro når en hund må opereres men,heldigvis går det stort sett bra selv om det jo alltid er en risiko med det.   Til begge mine gikk operasjonen veldig fint. Selv med mye smertestillende er første døgnet etter operasjonen ikke noe særlig for hunden.    Etter det kom begge seg fint og vi slapp heldigvis noen komplikasjoner.Tok det med ro i 10 dager her.Selv om de var fryktelig fin form før 10 dager er det jo en stor operasjon så viktig med ro så såret gror. Mine er eller ikke vant til bur og vant til ligge hvor vil. Av seg selv så prøvde de ikke opp i sofa/seng den første dagen,dagene etterpå gikk det nå bra. Størrelse på hund spiller nok inn  om er lurt  hoppe opp i sofa/ seng jeg har gordon setter. Minder hund som hopper opp i sofa og seng er ikke nå lurt da. Dyrlegen har sikkert forklart at inkontinens er en mulig bivirkning av operasjonen?    Tenkte bare si at begge mine ble det kort  tid etter ( var 3 & 5 år da ble operert)    Jeg vet av mange kastrerte tisper ingen har blitt inkontinente så tror nok ikke det er så vanlig tenkte bare nevne det. Går på medisin mot det (Rinexin) som fungerer strålende nå er det faktisk 1.5 år siden siste uhell. Man vet selvsagt aldri når det skjer. Er under søvn/ hvile de tømmer seg helt ikke noe særlig for hunden oppleve det når de er så renslige.   Før startet på medisin for det gikk det så langt at var uhell flere ganger pr dag så det sier litt om hvor bra medisinen virker her. Masse lykke til hunden din med operasjonen & tiden etterpå så får vi håpe hun har mange gode år gjenn❤️
    • Tispen er ekstremt rolig av seg generelt og lydig heldigvis ja. Men er jo vandt til opp i sofaen på dagtid også sengen min for soving om natten. Og ja tenker selv lurt valpen er borte i det minste i kritiske fasen de første 3-5 dagene som er veldig avgjørende for at tispen skal få kommet seg litt først også at man får sett at stingene ikke får komplikasjoner. Første gang jeg også må igjennom slikt med tispen eller operasjon på hund i hele tatt sånn her så litt hjertet i halsen samtidig som tillit til både veterinæren også vennen som skal passe valpen er der heldigvis da så. Jeg har barnegrind jeg kan plassere da også tørkestativ eksempel for så sperre av slik at ho ikke prøver hoppe opp i ting, og tenker jo bur kan være en idé som er smart om natten jeg bare har ved siden av der jeg sover for så kunne ha litt ekstra kontroll over at ho ikke går rundt for mye. Stort bur så heldigvis også så ho kan snu seg inni det hvis behov også plass til god seng i buret pluss vann/mat. Problemet er at jeg er usikker på om ho anser bur som trygg "sone" når ho aldri vært i behov av bruke bur noen gang utenom når ho kom fra gaten i russland til norge så det er jo en liten faktor også tanke jeg sitter med rundt bur. Tenker også litt på at det er vinter nå pluss glatt ute for luftingen men samtidig må jo det etter hva jeg vet begrenses mye med tur gåing etter operasjon også begrenses kun til ut tisse så gjøre sitt benødne. Men ja skal kontakte veterinæren så høre mer også med dem. En ting er sikkert og det er at jeg vil ha beste løsningen for begge hunder sin velferd og valpen har jo vært med oss siden var 8 uker også så føles på dette.
    • Det høres veldig lurt ut om valpen kan være et annet sted en stund den første tiden ihvertfall. Dette er spørsmål du kan stille dyrlegen. Om hun er relvativt rolig av seg trenger hun kanskje ikke noen inngjerding eller bur for begrensning. Kan du evt. bruke kompostgriner for å begrense plassen litt?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...