Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Oppdretter har reist på ferie og forlatt meg alene her i Norge uten å ha på telefonen :o

Når begynte dere å gi tispa valpefor? Hvor mye økte dere? Ga dere flere ganger om dagen? Hvor lenge skal hun stå på valpefor?

Jeg har gitt henne 1 kg valpefor (v&h) fordelt over to måltider pr dag i en ukes tid.

Skrevet

Under mesteparten av selve drektigheten øker jeg ikke spesielt mengden mat (eller gir valpefôr), men på slutten kan endel tisper være så "fulle" at de har vanskelig for å spise den normale mengden mat. Da gir jeg mat oftere, og øker litt på mengden hvis hun føles tynn (over ribbena).

Etterhvert som valpene krever mer og mer av mor, så øker jeg mengden fôr litt etter litt.

Men jeg prøver hele tiden å ikke fete henne opp - det er ikke bra for verken mor eller valper. Men samtidig er det jo viktig at hun ikke skal behøve være sulten hele tiden også, da. De er jo så hyggelig å skjemme dem bort litt også...

Susanne

  • Like 1
Skrevet

Talli har fått valpefor når det er 2 uker igjen, men hun vokser noe ekstremt de to siste ukene.

Etterpå får hun 1 måltid valpefor og 2-3 måltid voksen. Hun blir ekstremt tynn på bare valpefor selv om ting tilsier hun ikke skal bli det.

Det er som alt annet, se på bikkja ;)

Skrevet

Jeg har vært borti en del tisper på wheaten som har blitt veldig, veldig tynne når valpene nærmer seg 3-4uker og til levering,

vil det da hjelpe å ha fôret opp tispen gjennom drektigheten noe mer enn dere skriver over?

Det vil kanskje ikke hjelpe eller være sunt å ha en lubben tispe gjennom drektigheten uansett?

Skrevet

Har aldri skjønt hvorfor drektige/ammende tisper skal ha valpefor??? Mine tisper får sin vanlige mat, og fra 6. uken øker jeg mengden litt og litt. Mens de ammer, får de opptil fire ganger vedlikeholdsmengden. ved store kull får de gjerne mat beregnet på hardtarbeidende hunder. Det er ammingen som sliter på tispen, ikke så mye selve drektigheten.

Skrevet

Fordi valpefôr har mer protein ( ofte også fett), og det er det tispa trenger mest av når hun danner melk. Får hun ikke nok protein tærer hun på egne muskler, derfor kan noen bli utrolig tynne, og det er også derfor de slipper pelsen etter drektighet/fødsel, pelsen har ikke fått nok protein til å vedlikeholdes. Siden valpefôr oftere har mer kalorier enn vanlig adultfôr slipper man å gi like mye, det letter fordøyelsen (frigir næringa raskere) og kan forhindre magedreining hos raser som er utsatt for det.

Skrevet

Trodde røytingen etter valpekull hadde med hormoner å gjøre?

Delvis, lettere røyting er hormonbasert. Men den massive nedrøyten er fordi pelsen ikke har fått protein til nydannelse.

Tenk litt på det, i naturen er det ingen pattedyr som blir nesten nakne tre mndr etter en fødsel.

Skrevet

Kua parres i disse dager og hun skal få valpefor etter uker drektig sa oppdretteren:)

hvor mange uker? :P

Jeg måtte uansett kjøpe en nye sekk med fôr når frøkna ble parret, og kjøpte like godt valpefôr. Så hun har gått på valpefôr, med fri tilgang til tørrfôr hele tiden.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Som sagt, få en instruktør til å komme hjem til deg og se situasjonene og få hjelp til et opplegg. Dette er en hund som trenger konsekvent gjennomgående trening og rammer i hverdagen. Men få utelukket først at det ikke er noe smerter eller andre ting som påvirker adferden også.
    • Men når jeg skiller dem så biter hun meg. Hun blir helt vill i blikket og i kroppen og alt. De kan aldri være alene sammen. Jeg kan heller ikke la hun være på ett rom og jeg ber hun bli når den andre er på andre siden av døra. Da løper hun og biter meg i bånda. Eller i armen. 
    • Jeg har kjøpt nye håndklær, nytt sengetøy, nødklær og et par mer brukbare klespakker fra Finn, men mange av de såkalt berikede klærne er helt unike og har høy affeksjonsverdi. Bl.a. den nevnte singletten, som var det første fairtrade sertifiserte plagget jeg fant. Original Max Havelaar, fra før de byttet navn til Fairtrade. Den kostet omtrent 250 kr for tjue år siden og har trofast holdt stand gjennom hver eneste sommer siden. Med alt arbeidet jeg har lagt ned i den nå, så er Gucci fast fashion for tacky træsh hoes til sammenlikning.  Fordi jeg har vært en så etisk bevisst shopper og bygget en garderobe jeg kunne gå moralsk rakrygget i, så er det ikke bare, bare for meg å handle nytt. Favorittbutikken Libe er nedlagt, og jeg liker ikke kolleksjonene de gode merkene (som Komodo og Monkee Genes) har for øyeblikket. Nudie har heldigvis jeans jeg liker, men utover dem ser det svart ut. Derfor velger jeg redde det som reddes kan.  Alt av ulltøy må byttes fordi proteinfibre går bokstavelig talt i oppløsning i høy pH. Ikke bare undertøy som ikke er så farlig hvordan ser ut, men affeksjonsverdi Komodo blazer, kåpe, skjerf og lue, kjole, skjørt og flere bukser. Det er virkelig en smerte å vente på plagg jeg vil ha fra de merkene jeg liker. Trendene for tiden faller ikke i smak. Nøstebarn har fortsatt de samme plaggene de alltid har hatt, men er selvsagt utsolgt for de riktige fargene.  Jeg drar det antakelig så langt at jeg demonterer en jakke vevd og sydd i Sverige, fra et svensk merke som gikk konkurs og ikke lenger tilbyr noe nytt, for å unngå skade elgskinnet på utsiden mens jeg renser innsiden.  ..ikledd pølsedrakt fra Biltema, fordi jeg ikke hadde nevneverdig lyst til å legge penger i kassa til noen såkalt grønn butikk da jeg trengte emergency beskyttelse mot klima etter den fanatiske grønnskallen fra den sekterisk klorofyllkommunistiske kloakken av ruspsykotisk økolååågiske fotsoldater fra MDG beriket både garderoben min og miljøet med det ufortynnede insektsmiddelet sitt. Biltema klær med pølsemotiv på var det mest aggressive motsvaret jeg kunne finne som traumeterapi. Made in China av helt ny polyester, fraktet fossilt fra andre siden av planeten og med bilder av svinekjøtt på. Jeg slo til og det føltes bra.     
    • Er det ikke bedre å kaste klærne og kjøpe nye, det burde dekkes av innboforsikringen? Litt jobb, men føles tryggere likevel?
    • Det hjelper også å legge den i glovarmt vann etter vask, for å drepe mikroorganismene før du tørker den hurtig et varmt sted med god ventilasjon. De formerer seg lett under tørkeprosessen om du ikke har kverket dem skikkelig. Vaskemiddel hjelper bare med å få hardføre mikroorganismer delvis ut av stoffet, det dreper dem ikke, mange blir sittende igjen, og vannet i maskinen holder ikke 60° lenge nok. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...