Gå til innhold
Hundesonen.no

Hestefolk!


hundefrelst
 Share

Recommended Posts

Kjenner jeg ikke vet helt hvor jeg skal gjøre av meg lengre, har vært i konflikt med stalleieren der jeg har hesten min :gaah:

Dette er snakk om beitet. Jeg sa jeg skulle ha henne på beitet i Rindal i sommer, men så ble hun skadet, og det ble for langt unna med tanke på veteriær og oppfølging fra min side. Det ble derfor slik at hun ble stående på stallen istede. Stalleieren reiste på dette tidspunktet i Thailand, så jeg hadde ikke muligheten til å si fra. Ikke sa han i fra om at han dro dit heller, så jeg kunne ha vært i forveien.

Om sommeren er det slik at vi har ei tom boksleie på 600,- pr mnd, altså 1800,- til sammen for 3 mnd. Dette har jeg betalt.

Nå vil han at jeg skal betale 1800,- i mnd PLUSS tom boksleie, dette skal tilsvare det hun har beitet på i sommer. Hun har kun stått i innhegningen sin der det er gress, og en uke på et beitet han ikke eier.

Jeg mener. Er dette virkelig rettferdig? Jeg prøver å tenke litt utenom også, med tanke på at vi betaler 2000,- i mnd på vinters tid med fire flisballer, så mye høy vi vil, boks og skap. Fôringene gjør vi selv, også innslipp. Det er 200,- som skiller dette her, hun gresser ikke for 1800,- i mnd, det topper jo stalleia på vinteren inkludert strøm og hele pakka.

Noen synspunkter, meninger, råd, ideer? Jeg skal ikke være vrang jeg. Betaler hvis folk mener det er riktig. Men jeg trenger virkelig å få det postet svart på hvitt da og få det forklart hvorfor. For jeg skjønner det ikke :huh:

Han sier også at han må ha så dyr leie på sommeren for å få tjent inn det han gikk i minus om på vinteren. Altså, er det ikke rimeligere for han å øke stalleia da?

Kjenner at det blir laga kontrakt fortere enn F, for dette tullet orker jeg ikke mer. Går ikke en uke uten at det er noe han kommer og skal ha mer betalt for. Vanskelig å lage kontrakt også, da han aldri blir enig og er veldig useriøs :huh:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Wææ, ser at hovedpoenget mitt egentlig ikke ble med her!

Så var det i fjor, hvor vi betalte 2000,- pr mnd (uten tomboksleie, men med beitet), altså 6000,- for 3 mnd. Dette skulle betales og var litt dyrere enn normalt pga at han skulle leie inn ei maskin for å pløye opp gresset slik at det ble skikkelig næring i maten. Dette ble ikke gjort, og heller ikke i år.

Jeg tenker altså, at vi betalte dobbelt så mye i fjor, for noe vi da ikke har fått, og som heller ikke er gjort. Og mener derfor at det er rett og rimelig at det blir litt rimeligere beite i år siden han heller ikke gjorde noenting i år? Eller er jeg på blåbærtur?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hode mitt er ikke med for tiden i det hele tatt så det blir et kort svar i fra min side ute å ha satt meg ned og regnet på hvor mye dette blir i forkjell frå det ene året til det andre og heller ikke fra normal leie til nå. MEN siden hesten din står inne, spiser høy, bruker spon osv. så hadde jeg regnet med at jeg må betale det samme i mnd som når hesten står inne på vinterstid. Ikke mer for hesten "bruker" ikke mer nå som når hesten stod inne før alle ble sluppet på beite. Ikke mindre for hesten "bruker" det sammen nå som resten av året når de er inne :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvis hesten står på boks inne, så ville jeg ikke stusset på å betale det vanlige som jeg betaler på vinteren, men ikke tom boksleie oppå dette.

Anng at han ikke har leid inn den maskinen osv ville jeg tatt opp med han og evt fått betalingsfri i løpet av vinteren for det dere har betalt for mye.

Også ville jeg nok som du sier fått tak i en kontrakt, da er du mer sikker så han ikke kan rote med leien deres ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hun står ikke inne, boksen står tom og hun bruker kun innhegningen sin ute. Der er det heller ikke nok gress til at hun kan beite i sommer, vi har derfor brukt ljå og plukka gress selv utenfor hans eiendom :blink:

Ang kontrakt, så har vi kontrakt fra da han var sammen med kona si. Denne bør nå forsåvidt gjelde fremdeles, men alt av priser, inkluderinger m.m er endret, og det nytter virkelig ikke å diskutere med han. Han synker ned på barnehagenivå. Aner virkelig ikke hvordan jeg skal ta tak i en slik situasjon, kontrakten må ihvertfall endres standhaftig for at den skal komme på det lave nivået som stallen hans er på nå.

Når det gjelder den gamle kontrakten. Det er jo tydelig at han har brutt denne, og jeg prøver meg stadig på å vise han kontrakten som var før og sier at han må skrive ny hvis han vil endre så mye som han sikter til nå, da kommer dette: "Kontrakten gjalds da G****** var på stallen, det var hun som ordnet med den kontrakten der og ikke jeg. Nå er det jeg som bestemmer".

Hvordan skal jeg egentlig ta tak i dette? :huh:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg hadde aldrig betalt full pris for en hest som står ute og hvor jeg er nødt til og fikse for selv... Jeg ville byttet stall, for kontrakt eller ikke, dette virker bare fryktelig useriøst..

Hele stallen har blitt userisøs og det er ikke kustus på noe etter at hun som hadde med regnskap dro. Før var det dugnad, skikkelig oppstelt, stallen var alltid ren og fin, det var regler som ble fulgt, faste priser og en kontrakt som ble fulgt til punkt og prikke.

Nå vet man aldri fra eller til og man tar rett og slett mnd for mnd - var i vinter han kom en dag før mnd skifte og sa at stallregningen ble 500,- dyrere fra og med i morgen (da neste mnd) pga strømregningen han fikk.

Jeg har VIRKELIG lyst til å bytte stall, men nå er det kun to stallplasser i nærheten. Den ene er 1 mil unna som er full, ellers hadde jeg jo flyttet dit. Der er det samme pris å stå for som der jeg står nå, bare at de i tillegg har ridehall og det er dugnad på inn- utslipp. Ulempen der er at hestene står en del inne, men det er jo ikke verre enn at jeg kunne ha tatt henne inn selv på kvelden. Men det er som skrevet fullt, og ventelista der er alt for lang :(

Den andre er nabostallen, hvor det er ledig, men der MÅ hesten bli brukt i rideskolen for å få komme inn minst 1 gang i uka. Det er uaktuelt da hun er en enmannshest og jeg tør ikke å sette andre ryttere på henne etter at hun ble mishandlet.

Jeg håper jeg kan få han med på å skrive en kontrakt, hvilken avtale han har med de andre på stallen bryr jeg meg ikke om - bare jeg får det svart på hvitt og vi har en avtale sammen. Ellers så må jeg finne andre tiltak, for jeg kan jo ikke stå på stallen slik det er nå. Ush, hele situasjonen er så vanskelig :(

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er vel noe regel om 3 måneders varsel om endring av pris! Med mindre betaler selv samtykker.

Men så grusomt og useriøst, og det er jo ikke bare bare å flytte en hest sånn på rappen, så ja, prøv å ordne en kontrakt! :D

Var det jeg trodde også, og jeg har forsøkt å si det til han også! Da er det slikt som kommer: "3mnd forvarsel, jeg bestemmer vel selv om jeg skal øke leia? Jeg skal jo ikke gå i minus ved å drive stall, det gjør jeg ved at dere bruker så mye strøm".

Jeg har virkelig ikke noe imot at han øker leia, men det skal være rettferdig og lagt opp til at vi kan rekke å finne en annen stallplass hvis prisen er uaktuell - det rekker vi jo selvfølgelig ikke på en dag :huh:

Jeg nekta forresten å betale en gang, og da kasta han oss ut fra stallen på dagen. Og da hadde jeg ingen steder å gjøre av hesten og hadde ikke noe annet valg enn å gi etter - etter det har han eid meg veldig mye. Han ser vel at jeg ikke har noe valg.

Går det ikke an å ta kontakt med forbrukerrådet, Tv2 hjelper deg, eller noe?

Det hadde nok helt sikkert gått an! Har prøvd det jeg kan å forhøre meg rundt her nå, men er ingen som er interesserte i å hjelpe, dessverre. Så må nok ty til noe slikt hvis jeg vil komme noen vei..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kan det ikke gå ann å kjøpe seg unna den ene dagen i rideskolen på nabostallen?

Hart spurt på det, og da ble det 2300,- dyrere i mnd. Til vanlig tar hun 4500,- (møkking mandag - fredag, dekkenskifte, tre fôringer for dagen, innslipp, utslipp etc. Det eneste du egentlig må gjøre er å komme å ri hesten din, og da synes jeg halve moroa med hest er borte)

Å betale 6800,- i mnd i stalleie på hesten blir mersom uaktuelt. I tillegg blir det jo hovslager annenhver mnd. Annenhver mnd vil hesten med andre ord koste 8000,- hvis jeg har henne på den stallen =/

Det er selvfølgelig en mulighet - men en veldig dyr en.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 3 weeks later...

Bare for å oppdatere, så har jeg da blitt enig md stalleieren etter mye om og men :) Viste han regninger fra i fjor hvor jeg betalte over 3000,- for at han skulle fikse opp beitet som aldri ble gjort, og fikk derfor slippe unna ekstra betaling på beitet i år siden ingenting er gjort - og vi har kun så vidt berget med mat.

Har også blitt enige om pris til høsten, og kommet frem til en del avtaler. Nå har jeg skrevet ned mine forslag, så skal han se igjennom det og komme med sine forslag - så skriver vi begge under før 1. September :)

Er så greit å ha noe å forholde seg til, og det er så kjekt å stå der med tanke på friheten og avstanden. Håper alt ordner seg til høsten nå, ihvertfall priser som har vært den største skrekken :)

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei,  Kjøpte akkurat en flexi classic L. 5m. bånd. Den fungerer helt greit, men vurderer et annet alternativ neste gang jeg kjøper. Det jeg kunne tenke meg er låste posisjoner uten å holde inn knapp i tillegg til et enda mer robust tapebånd og et noe større håndtak. Noen anbefalinger? Jeg har en nokså sterk staff-presa blanding på. 35 kg., som tidvis kan dra noe. Ser nå at jeg skulle flyttet denne til utstyrstråden, men vet ikke om det er mulig.  På forhånd takk for svar😊
    • Ede har endelig lært å sette pris på vanntette potesokker, og vil nå heller gå med enn uten. Trenger ikke bestikke med godis for å få dem på lenger, han husker nå at det er langt mer komfortabelt å gå ut på iskaldt klissvått og ekle grussteiner med dem på enn å gå barbeint.  Han ga uttrykk for å ville ha dem av inne på kjøpesenteret, da han selv la merke til at bakken var tørr, varm og stenfri der inne, men klagde ikke, bare gjorde meg oppmerksom på at han kunne tenkt seg å få de av der inne.  Nytt for dagen var å reise på rullebånd. Det har vi ikke prøvd før. Kunne gått meget bedre. Min feil. Trodde han ville forstå greia og bli med av, men han ble usikker da vi nærmet oss toppen, satte seg tilbake istedenfor å bli med frem, så jeg måtte panikk løfte-dra-heise ham over kanten i en faderlig fart, noe som selvsagt stresset ham. Not a good introduction.  Vi tok samme greia ned også, hvor han var helt kewl med å stå på båndet i bevegelse etter å ha blitt løftet på Ante fare og ble nervøs da han så slutten nærme seg, men virket som han synes det var helt ok å bli hjulpet over kanten med et muntert: "Whoppsie!" og en stor bit Nom Noms trøkket i ansiktet på landing. Han spiste det ivrig, så håper den sammenhengen med rullebåndet ble en sterkere neural pathway.   Videre på miljøtreningslisten har vi rulletrapp.. 😰 Det må gjøres. Rakk ikke øve opp den vanlige trappen i dag, fordi vi hadde ærender, men i morgen har vi ingenting annet å gjøre, så muttern får kle på seg, ta med sitteunderlag, pledd, varm drikke, kanskje niste, just in case, for om det ikke løsner etter noen forsøk med bare de øverste trinnene og gradvis økning, så kan vi sitte i den trappen og henge og ha det dødsens kjedelig til han finner ut at det lønner seg å gå den opp og vi får full fest.  Flashy blinkende helikopter med lyd hadde Mr. T on staircases ingen issues med. Gikk rundt det på baksiden mot veggen og så inn i cockpit og synes ikke det var noe uvanlig med det der.  Har forøvrig passert masse små og større unger også, både inne og ute og han begynner bli kjempeflink til å se, men ikke røre nå, på tross av de mange flørtende blikkene som inviterer til kos og lek.  De minste barna har jeg vært litt nervøs for skal trigge jakt når de plutselig løper, så jeg har vært veldig på alerten, men det eneste som utløste jakt i ham og strammet båndet var en dinglende skulderstropp på en bag. Så ut som en biteleke. Bykset, men fikk ikke nå frem til den. Med unntak av den har han vært eksemplarisk og avbrutt intensjoner om å undersøke andre mennesker på kontaktlyd hver gang jeg så ham vurdere det og var nervøs for et byks mot noen. — Food before Feckers, any day. Noen ganger også mom over nom. Han bryr seg om og tar min veiledning selv når han er mett og ikke vil ha mer. Vi begynner få et bånd utover måltidene 🥳
    • Enig med det over. Lær inn eventuelt en «gå og legg deg» kommando, så du kan avlede med å be hunden å gå og legge seg.  Miljø trene og sosialisere masse så hunden blir godt vant med lyder og folk rundt seg. Men føler det har mye med mentaliteten på hunden og rasen og gjøre. Har du en usikker vokterhund så er det vanskelig å dempe varsling. Har du en trygg vokter så har den høyere terskel for å anse noe som nødvendig å varsle på. 
    • Da har vi fått oss en reell frykt. Viser seg at tøffeste, tryggeste lille Edeward er som Mr.T når det kommer til trapper. Tror han fikk vondt i en klo da vi skulle opp trappen til veterinæren. Den forserte vi ved at jeg praktisk talt stod over han og løftet labbene hans en og en trinn for trinn. Han nektet gå selv, men var ok med å gjøre det sånn, hele trappen. Stoler på meg, men ikke sine egne bein.  Nå tenkte jeg det skulle være annerledes med en ny trapp som ser litt annerledes ut, på et annet sted, i annet lys, men nei. Ikke engang Nom Noms fristet nok til å våge gå et eneste trinn av den trappen med bakbeina.  Vurderer om Nom Noms er verdt det: Prøver snakke meg til fornuft. Det må vel finnes en annen måte? Muttern prøver friste med "kjepp". Dette ble pinlig fordi det er folk rundt, vi er på Tiller - Trondheims Grorud - og det ryktes at det kan være risikabelt å flagge blasfemiske avvik her på kveldstid etter mørkets frembrudd. Er det ikke provoserende nok å være svart hund om vi ikke skal gå rundt og vise at han liker å sutte på "kjepp" også?  — Virkelig, muttern! Dette vil jeg ikke være med på! Jevngodt med å brenne en Koran her. Du er sinnsyk!  Så han ble båret opp, som den lille babyen han er. Mindre pinlig. Fikk ham til å gå de siste tre trinnene selv. Prøver øke til fire-fem neste gang, uten å vifte med en diger "kjepp" så alle kan se det.  Han er i full sving med å fortære den nå, mulig for å prøve sikre seg mot flere sånne flauser ^^  
    • Avledning, og innlæring av alternativ adferd. "Hysj, gå og legg deg" fungerer bare HVIS hunden har lært og KAN oppgaven. Hvordan jeg ville gått fram avhengger veldig både av rase og individ. Men jeg ville ikke skjermet valpen for det som skjer rundt, den må jo bli vant til normale forstyrrelser. Hvis det er en rase med tendens til varsling så ville jeg nok sørget for å trekke for gardinene og ha på radio ved alenetreningen, så forstyrrelser utenfor blir mindre tydelige. I mange tilfeller ville jeg nok belønnet veldig raskt etter første bjeff, og deretter avbrutt/avledet, og lært inn alternativ adferd. Det er helt greit med et bjeff eller to for å si fra, og så komme til meg. Men hvis det er en bjefferase som varsler så skal man være ganske forsiktig for å ikke forsterke adferden. Det aller viktigste er å selv slappe av og ikke være så opptatt av det rundt. Det er ikke sikkert hunden reagerer i det hele tatt, og da trenger den ihvertfall ikke å lære det av eieren. Hvis det kommer et bjeff eller to på noe fra en valp ville jeg sagt "ja, ok", og så funnet på noe annet med valpen. En valp som får miljøtrening ute og oppdage masse lyder og omgivelser vil også være tryggere hjemme, mener jeg. Jeg kan anbefale boken Hverdagslydighet fra valp til voksen av Arne Aarrestad og Siri Linnerud Riber, den tar også for seg vanlige utfordringer.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...