Gå til innhold
Hundesonen.no

Blodprøve eggløsning, vits?


tm100021
 Share

Recommended Posts

Kopierer fra kulltrådenmin.

Jeg klarer ikke helt å bestemme meg om vi skal ta blodprøve eller ikke... Fordi om vi feks tar blodprøve dag 7, så får vi kanskje ikke svar før sent dag 8/dag 9, og må reise i rundt et halvt døgn. Vurderer litt frem og tilbake om jeg skal bare dra dag 8/9 uansett, ta inn på hytte/hotell i nærheten og bare være der til hun er ferdig.

En annen oppdretter som har drevet med rasen i mange år så at hun prøver alltid å parre så sent som mulig i stådagene, da det blir flest valper da... Det er jo hennes mening, men verdt å ta med seg videre?

tenker litt på om det egentlig blir noe vits å ta blodprøve?

Vanskelig dette, så mye enklere om det hadde vært nabohunden :aww:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Om man skal reise langt, som i ditt tilfelle, er det jo en fordel med blodprøve, så vet du når de optimale dagene er,

men hvis du har lyst og råd til å sitte på hotell i over en uke, så er det jo greit, men husk at noen tisper kan stå så sent som dag 18+, og hvis Lyra har tenkt til det nå så blir det en veldig lang finlandstur på deg :P

Og selv om tispene har stått tidlig før så gjør de ikke nødvendigvis det på neste løp..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Sant. Men, på samme tid så tenker jeg OM det egentlig er verdt pengene, det er vel ikke ofte akkurat at tisper står så sent. Jeg har ikke noe problem å være der så lenge om det trengs (Alene ferie, yey!) og en annen ting er jo at når blodprøven er tatt så får jeg svar dagen en og halv dag etter tidligst og det er to og halv time hver vei til dyrlegen... Så å få beskjed at jeg får ta ny blodprøve når de har mottat blodprøven virker egentlig ut som bortkastet penger :P Spesielt med tanke på ny ventetid i forhold til forsendelsestid og når de har muligheten til å se på svarene.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Jonna

Jeg har tatt på ca dag 8-10 (husker ikke i farten) og fått ett ca tall på hvor de er iløpet. For meg har det hatt nytte, men samtidig så har min magefølese med utgangspunkt i atferd og tidligere løp vært rett.

Men jeg har også kunne reise fram og tilbake på 1-2 dager og fått parringer de gangene.

Syns nesten det var mer stress når hannhunden var her hele løpetiden og jeg ikke hadde tatt noen blodprøve :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Bruker du ikke like mye, om ikke mer penger på å sitte fem ekstra dager i finland?

Nei, bor på hytte hos oppdretterne :)

+ at jeg slipper 5 timer reisevei til dyrlegen per gang vi må ditt.

Jeg har tatt på ca dag 8-10 (husker ikke i farten) og fått ett ca tall på hvor de er iløpet. For meg har det hatt nytte, men samtidig så har min magefølese med utgangspunkt i atferd og tidligere løp vært rett.

Men jeg har også kunne reise fram og tilbake på 1-2 dager og fått parringer de gangene.

Syns nesten det var mer stress når hannhunden var her hele løpetiden og jeg ikke hadde tatt noen blodprøve :lol:

:lol:

Takk! Får tenke litt på det. Så når man tar blodprøve så får man svar på hvor ca de er i løpet sitt? Venninnen min fikk bare svar om at "ikke klar, ta ny blodprøve om tre dager" feks, og det synes jeg blir for risky i mitt tilfelle.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Jonna

Takk! Får tenke litt på det. Så når man tar blodprøve så får man svar på hvor ca de er i løpet sitt? Venninnen min fikk bare svar om at "ikke klar, ta ny blodprøve om tre dager" feks, og det synes jeg blir for risky i mitt tilfelle.

Ved en blodprøve så har jeg fått svar som "staterstikken sier at det dobbler seg så og så mye pr dag blablabla du kan anta onsdag, ny prøve mandag for å være sikker." Jeg har da dratt søndag/mandag til hannhund og fått parring. Samme gjor jeg med Blaze, jeg dro en dag eller to før utregningen uten å ta ny prøve og fikk parring og valper.

Men jeg har tatt blodprøvene ganske "sent" i forhold til når mine står. Dag 8-10 i løpet alt etter når helgen har kommet og kunne få svar før helgen kommer.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for svar :) Jeg får ringe dyreklinikken imorgen, også høre litt om hvordan vi gjør det :) Jeg er glad at neste valpekull bor jeg på østlandet :lol:

Hannhund eieren har sagt at jeg er velkommen fra imorgen av om jeg vil for å være sikker på at det går i orden, alt opptil meg :lol: Men trenger ikke å ta av så mye :aww:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har tatt progesteronprøve, og kommer til å fortsette å ta det, men bare ikke stol blindt på "normalen" i forhold til doblingstall. Det sies vel at de dobler annenhver dag etter at de har kommet opp til en verdi på 8 (ble brått litt usikker nå..?), men sist jeg tok hadde tispa en verdi på 2 på dag 10. Da vi tok neste prøve dag 13 (bare fordi jeg har dårlige nerver og vet de kan stige fortere - veterinæren mente jeg ikke trengte komme før dag 15) var hun oppe i 29...

Jeg liker å vite ca når de er klare da jeg har opplevd å ha en uerfaren, flørtende tispe som sa nei til hannhunden. Etter mine beregninger var det for tidlig, mens hannhundeier som har avlet diverse raser i en mannsalder mente tispa bare tulla og burde holdes. Da var det godt å få bekreftet av (ny) progesterontest at hun ikke var klar før de to kommende dagene, hvorpå paringen gikk uten problemer.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Belgerpia

Har aldri tatt blodprøver, og kun tatt utstryk en gang - da fikk vi beskjed om å kjøre umiddelbart - og det var veldig feil, tispa gikk tom - så jeg ser på tispa jeg. Og har man mulighet til å ta noen dager hos hannhundeier så er det jo bare bortkasta penger å ta blodprøver å styre, da er det jo bare å pare når tispa er klar og hannen vil.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg tok blodprøver på min fordi jeg måtte ordne med fri fra jobb, det var midt i jul/nyttår og hannen bodde nok timer unna til at det ble et dagsprosjekt. Ingen mulighet til å la tispa bli over heller. For meg var dette til hjelp for hu tulla mi viste seg å være klar seint i løpet. Seinere enn hva forhorning av celler skulle tilsi (veterinæren tok utstryk av egen nysgjerrighet, jeg betalte ikke). Mens blødningsmengden passet bra med "boka". Adferdene hennes, ikke helt. Hun var nemmelig en flørt tidlig i løpet. Så en streng dame, før hun var klar på dag 17.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg hadde tispe som flørta vilt på dag 10 og utover. Halen til sides og rett og slett skamløs oppførsel :innocent: Men det ble ikke parring før dag 15.

Jeg har ikke særlig peiling på dette, men fikk et råd av en erfaren oppdretter om å ta "fingertest" - dvs. smøre inn fingern med vaselin og føre inn i skjeden. Dersom du ikke kommer lenger enn første fingerledd er tispa ikke klar - uansett hva et utstryk eller blodprøve sier.

Det viste seg å stemme på en prikk her i alle fall.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det blir til at vi ikke tar blodprøve. Har snakket med dyrlegen her som mente det ville være bortkastet med tanke på leveransetid på posten, dag 8-9 er i helgen, og før det var det lite vits. Så da blir det til isteden at jeg reiser neste mandag til finland og håper på det beste :) Har muligheten til å være der/sette henne igjen, så da er det jo greit.

Tusen takk for svar alle sammen!

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det har jeg ikke tenkt på, men jeg tror du har rett i at folk har blitt skjøre etter noen tiår med kontorarbeid. Hundene Bamse og Bob ble dømt til døden for å ha hoppet opp på folk og laget risp med en klo. Luna og Luk lagde blåmerker, Luk er avlivet og eier til Luna kjemper videre for henne, saken skal til lagmannsretten etter dom i tingretten hvor Luna ble dømt til avliving etter et lite blåmerke oppdaget to dager etter Luna var i nærheten av mannen. Folk har blitt pyser og hundene avlives av dem som skal forvalte loven men selv bryter den for å tilfredsstille anmelder, med en dose maktmisbruk inkludert i avgjørelsene. Hunder har lite rettsvern og når det lille som er blir oversett er det farlig å være hundeeier, det koster flere hundre tusen kroner å føre en sak gjennom rettssystemet og utfallet er mer som russisk rulett enn at man er sikret en riktig dom basert på det som virkelig skjedde.
    • En skulle tro det ville være nødvendig at hunden påførte en faktisk skade langt verre enn et blåmerke for å bli begjært avlivet. Det burde holde med en bot til hundeeier for å ikke ha kontroll på den.  Spesielt når det kommer til "bitt" er det for lav terskel. Et "bitt" er jo ikke et bitt. En hund kan klype med kontrollert styrke som et avstandsskapende signal uten å å påføre skader. Det tilsvarer å dytte bort en innpåsliten person som ikke respekterer verbal kommunikasjon om intimsoner. Hunden har ikke hender og bruker munnen istedenfor. Midlertidige fordypninger i huden og eventuelt bloduttredelser ved skjøre blodkar etter ett sånt klyp er ikke for skade å regne i mine øyne. Hvor skjøre har folk blitt? Noen tiår med kontorarbeid og folk synes et udramatisk blåmerke er en skade? Rifter i klær fra å ha hoppet opp for å hilse? Bot og erstatning.  Å avlive en hund for sånne småting er som å gi mennesker 21 år for en bitchslap. Hunder er en så integrert del av kulturen vår at hunders kroppsspråk og adferd er naturlig å legge inn i læreplanen i grunnskolen, så tidlig som mulig. Hvorfor lærer ikke barn hundens språk og adferd på skolen? ..så har de det med seg i voksenlivet og slipper være hysterisk redde.   
    • When Dickhead Awakes  Kapittel 1 Planen var å vente til milepælen 'løfter beinet for å tisse' før neste entry. En annen milepæl fikk æren av å utløse trangen til terapeutisk hamring på tastaturet istedenfor. Sir Edeward har blitt mer og mer Eddie lately. Han enten hører ikke, eller later som han ikke hører, eller gjør et poeng av å ignorere. At hunder bare er distre og ikke også med overlegg tester grenser i puberteten er en myte. Han er distre, no doubt, men han tester også alle grenser han kjenner for tiden. Dette har pågått en stund og er ingen overraskelse. Hva som kom mer uforutsett, på tross av samme erfaring fra tidligere hund, var at han plutselig tisset inne, to dager på rad. Rager 76 cm på manken og veier over 40 kg nå. Dette er i en helt annen liga enn valp som tisser inne.  Første tilfellet skjedde i går. Uheldig sammentreff mellom et massivt politioppbud utenfor pga en nabos mystiske og bekymringsverdige forsvinning, og Edes wake from sleep og potty time. Ikke en passende situasjon å ta ham med ut i, men må man så må man.  Mens jeg tar på ham selen og han er supergira på å ut for å inspisere den uventede og uvanlige situasjonen han hører på utsiden, med banking og rop og prat i en emosjonell tone som ikke helt stemmer med de menneskelige interaksjonene han kjenner fra før, så velger han å bare tisse rett på gulvet ^^ Antakelig en kombinasjon av å ikke ha lyst til å sette seg ned sårbar og tisse foran masse fremmede i en sånn stemning, og en helmax plan om å ha gjort unna det ærendet der først, så han var klar til enhver action som potensielt kunne skje utenfor den døren.  Det å miste turen ut fordi han fjernet motivet, medførte emo og pønkråkk vokal sutring, langt fra den myke Eddie Vedder vokalen jeg håper han modner til med tiden.  Så skjedde det igjen i dag. Han så utover territoriet sitt gjennom vinduet, og markerte det på sengen inne -_- Mens vaskemaskinen går for fullt, og jeg er takknemlig for at den finnes og virker, så trøster jeg meg med at dette er en fase. Pubertal tissing inne har skjedd før, og det gikk fort over igjen.  Om naboen blir funnet, og i hvilken tilstand, det er en større bekymring. 
    • Kan jeg spørre hvilken medisin hun gikk på? Har selv en hund på 3 år som allerede har fått påvist alvorlig grad av HD. Gått fast på Previcox hittil, men synes virkningen kan diskuteres. Ønsker gjerne innspill på smertestillende - ev injeksjonsbehandlinger som gir tilstrekkelig med lindring uten noe særlig bivirkninger. Vet en del av smertestillende som blir forskrevet i behandling HD og artrose blant annet er  NSAIDS som igjen gir ofte belastning på lever, og nyre over tid. Synes det er vanskelig å finne rette behandlingen da hunden er relativt ung.
    • Du kan nok ta det helt med ro ang. rosa nese.  Jeg har hatt flere valper med rosa nese og de har blitt fullpigmentert fram mot leveringstid, noen litt senere, men sorte har de blitt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...