Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Heihei.

Jeg har et spørsmål som jeg har lurt litt på. Hvem rase er mest kjent for å være ganske lydige? Skal helst ikke ha noe jakthund, slik at jeg da kan ha den løpende fri i skogen rundt meg. :) Vil ikke ha noen svar som: Alle raser er lydige bare du lærer dem opp til det etc.

Takkfor svar! :)

Skrevet

Border Collier (og andre gjeterhunder) er vel ofte veldig lettlærte, men husk at de lærer uvaner like fort;) Flere som sier Rhodesian ridgeback og whippet er noen av rasene som er lettest å ha med å gjøre, men det veit jeg ikke. Samojedhund for eksempel har jo veldig svakt utviklet jaktinstink og kan sikkert fint brukes til formålet "gå fritt i skogen" ;)

Skrevet

En border collie trenger jo mye stimuli og kan fort bli rampete dersom den får lite stimuli og tur. Men det er jo individforskjeller, så det er fullt mulig og finne en litt roligere variant også.

Ellers ville jeg kanskje tittet på papillom/phalene som bl.a omtales som en mini border collie av og til. Det finnes sikkert også flere men du får fortelle litt om hva du har og tilby en hund og hva tankene dine er.

Også må du huske på at rasene jeg har nevnt er kun lettlærte, så du må selv lære en evt valp hva som er lov og ikke

Skrevet

Ok, skal fortelle hva jeg ka tilby til hund. Utenom ferie går jeg tur på morran, liten tissetur bare. På ettermiddagen tar jeg gjerne en 1-2 times tur med bikkja. Av og til en kveldstur. Skal ikke ha noe i småe hunder. størrelsen mellom Breton og golden retriever er passe for meg. Skal ikke ha breton btw. :P

Men takker for svar fram til nå! :)

Skrevet

Om du slenger inn trening på tja halvtime i snitt hver dag så vil jeg tro at en av de roligere typene BC passer. Men flere som har rasen her inne som kan fortelle.

Men om du titter på hunder fra Gruppe 1 så er de som sagt gjeterhunder og som regel ganske lettlærte. Men da må du nesten se litt om det er en rase du liker der også lese litt rundt på den. Og det anbefales absolutt å høre med flere eiere av rasen.

Skrevet

Ikke noe trening?

Da vil jeg si at bc faller litt ut, det samme med malle og schæfer fra bruksliner. Disse vil jeg si er av de mest lettlærte hundene, men som også er krevende. Du bør gå for en allrounder tenker jeg. (jajajaja jeg vet at de kan gå som fam.hunder også, men kjære for ett liv da, med mindre de var den i valpekasse som lå i ett hjørne og sov hele tiden. Personlig har jeg jo valgt bort de heftigste rasene fordi jeg ikke kan gi de det de trenger av stimuli)

Du har mengder å ta av både fra gjeterhundene og retrivertypene.

  • Like 2
Skrevet

Jo, glemte det. Kan tilby 1-2 timers tur totalt pr dag, og 1-2 timers trening pr dag. :)

Åh hjelpes, ja da kan du helt sikkert skaffe deg litt mer heftige hunder :P

Skrevet

Nå hjelper det lite å gi en hund 1-2 t tur og 1-2 timer trening dersom man ikke vet hvordan man gir dem det.

Dersom lydig for deg er ensbetydende med at hunden ikke stikker av, ville jeg satset på en av retrieverrasene som ikke er avlet spesielt med tanke på jakt. En golden ville helt sikkert fungert utmerket - de er lette å trene uten for mye jaktinstink, er snille og greie hunder.

  • Like 5
Skrevet

Border Collie...:)

Får den løpe løst og leke seg + 1 - 2 timers trening om dagen så har den det flotters. PS de er også lurt å ha noen dager der det ikke skjer noen ting for hunden, da lærer den seg til att noen ganger går det an å slappe av og ikke gjøre stort. Lurt å starte med det tidlig. :):) Og jaaa de er utrolig lydige å for det meste samarbeids villige! :):)

Skrevet

Nå hjelper det lite å gi en hund 1-2 t tur og 1-2 timer trening dersom man ikke vet hvordan man gir dem det.

Dersom lydig for deg er ensbetydende med at hunden ikke stikker av, ville jeg satset på en av retrieverrasene som ikke er avlet spesielt med tanke på jakt. En golden ville helt sikkert fungert utmerket - de er lette å trene uten for mye jaktinstink, er snille og greie hunder.

Enig med Siri, tenker en golden kan passe utmerket. :) Trivelige og enkle hunder, som er med på det meste av aktivitet.

  • Like 1
Skrevet

Har en golden fra før, min første hund. Tenkte på en lekekamerat. Men trenger noen råd først. Min golden er ofte fri, men hu vil ikke høre med en annen hund forut. Hu reagerer også litt treigt uten noe forut. Hjelp med dette hadde vært tipp topp. Kanskje jeg lager en egen tråd om det også. Setter virkelig pris på litt innkallingtips, hu er flink til det. Men som sagt, må få opp reaksjonen og må komme uansett om det er 10 bikkjer forut. ;)

- henrik

Skrevet

Vet ikke om det er lov å reklamere men regner med at noen tar det bort om det ikke er lov, men det er en dame som er veldig flink med hundeatferd og hundepsykologi som har noe som kalles ett "webinar".

Ett seminar over webcam som man melder seg på. Er mange forskjellige til enhver tid så man får melde seg på det man trenger å vite mer om, om man ikke vil gå på ett hundekurs.

http://www.manimal.no/

Verd og sjekke ut;)

Skrevet

Jeg tenker også i labrador og golden banene. Ikke helt BC, men nå kjenner jeg ikke noe til deg, annet enn hva som kommer frem her :)

Og signerer Siri på "Nå hjelper det lite å gi en hund 1-2 t tur og 1-2 timer trening dersom man ikke vet hvordan man gir dem det."

Skrevet

Nå skal jeg være litt "slem": Hva med å trene innkalling på hunden du har fra før, før du får deg en ny? Hva gjør at du tror at innkallingen blir bedre på hund nummer to? Lydighet er jo ikke noe hunden har iboende i seg, men er noe vi lærer den. Ingen hund er flinkere enn det eieren får til.

Edit: Jeg så at du ikke ønsket deg slike innlegg, men det blir vanskelig å ikke forholde seg til realiteten.

  • Like 2
Skrevet

For å si det sånn, har gått på hundekurs, kan det meste om bikkje. Jeg vet hvordan jeg bruker 2 timers trening, og hvordan det skal effektere. :)

Skrevet

Nå skal jeg være litt "slem": Hva med å trene innkalling på hunden du har fra før, før du får deg en ny? Hva gjør at du tror at innkallingen blir bedre på hund nummer to? Lydighet er jo ikke noe hunden har iboende i seg, men er noe vi lærer den. Ingen hund er flinkere enn det eieren får til.

Edit: Jeg så at du ikke ønsket deg slike innlegg, men det blir vanskelig å ikke forholde seg til realiteten.

Derfor jeg ombestemte meg, tror jeg skrev det at jeg ikke skal ha en ny hund før min er ordentlig dressert. Les før du poster. ;)

Skrevet

Derfor jeg ombestemte meg, tror jeg skrev det at jeg ikke skal ha en ny hund før min er ordentlig dressert. Les før du poster.

Jeg finner ikke det innlegget der du ombestemmer deg, men det er jo flott at du tar ansvar og jobber med den hunden du har. Du vil nok få masse ogjen for det med hund nummer to.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...