Gå til innhold
Hundesonen.no

Brukshunder


Kristina

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har tenkt å skaffe meg en brukshund om et par år, som skal brukes til lydighet, spor, kløv og generellt brukshundarbeid (konkurranse). Den må være lettlært, intelligent, lett å motivere osv bla bla som en vanlig brukshund pleier å være. Helst lite sykdommer og skavanker innen rasen. Helst med vaktinstinkter, stor hund uten mye pelsstell. Og den må være førerorientert.

Noen forslag til rase og seriøse oppdrettere?

Har sett på hvit gjeterhund, picard, hollender og bc.

Skrevet

Schafer er jo en god brukshund. Har ikke navn på noen oppdrettere men det kan jeg finne om det trengs. I Sverige har de mange gode bruks schäfere. :)

Skrevet

BC'er har generelt lite vokterinnstinkt, men slår jo til på alle de andre områdene dine:) Vil anbefale Hollandsk Gjeterhund (hollender) og en bruksbelger- malle f.eks, eller en terv fra malle-linjer/brukslinjer.

Skrevet

Så du vil ha en hund som Loke om noen år ?:wink:

Belger, need i say more :)

Jeg ville ikke gått på malle eller terv fra malle linjer hvis jeg var deg..Får du en langhårsbelger fra aktive linjer så har du mer enn nok hund til vanlig bruksbruk.Jeg føler ihvertfall ikke at jeg trenger mer Belger enn det Loke er,men på den annen side så er han den mest energiske langhårsbelgeren jeg har møtt hittill(nå har ikke jeg møtt allverdens..) :wink:

Skrevet

Hvis jeg skal ha schæfer ville jeg hatt en rettrygga en. Jeg veit ikke helt, men belgere er ikke helt min greie tror jeg. Rottiser er jo fine da, tanta mi har en fin gutt :) Veit ikke om jeg tør kjøpe bc.

Vansklig dette her allså!

Skrevet

Jeg skal prøve. Men hun er ikke den skarpeste kniven i skuffen for å si det sånn. :wink:

Tror ikke du skal ta en så rask konklusjon :( Hun er fortsatt ung, og jeg er sikker på at hun kan klare det bra :) Kjenner en som driver med bruks med sin OES, og hun er helt rå når det gjelder rundering ;) Jeg håper du får troen på hunden din igjen. Jeg er sikker på at hvis du stoler på henne vil hun gi deg masse igjen ;)

Skrevet

For å være helt ærlig tviler jeg på at en BC er så utrolig mye mer krevende enn en belger, f.eks.. Men de har som regel null vaktinnstinkt (Puma vil gjerne åpne døra for alle innbruddstyver han, iallefall hvis de har med seg en pinne (les: kubein/balltre). Men de er jo utrolig flotte brukshunder, og hvis du får fra f.eks sånne linjer som Puma er fra, så slipper du veldig krypende hunder og hunder som gjeter kaninene i kaninburet, for å si det sånn. Tar litt tilbake det jeg sa istad om bruksbelger etter hva Annette sa, men nå er jo Loka fra Nangijala, og de avler vel belgerne generelt mer for at de sal brukes en kun utstilling. Det var igrunn det jeg mente med brukslinjer.

I Sverige blant annet er det mange gode kenneler for bruksschäfer.

Skrevet
Hvis jeg skal ha schæfer ville jeg hatt en rettrygga en. Jeg veit ikke helt, men belgere er ikke helt min greie tror jeg. Rottiser er jo fine da, tanta mi har en fin gutt  :) Veit ikke om jeg tør kjøpe bc.

Vansklig dette her allså!

Schæfer'n er som poteten, den er allsidig. Skal du ha en schæfer som er rettrygget og uten froskelår, må du finne deg en grå schæfer. Det finnes et par kenneler her i Norge som jeg vil anbefale eller reis til Sverige. Sørg for å sjekke linjer, hd/ad indexs, gå inn på dogweb, sjekk, sjekk sjekk. Du kan også få tlf nr til andre valpekjøpere, å høre hva de mener/erfart.

Før du bestemmer deg for kennel, så bruk nettet aktivt, snakk med oppdrettere, sjekk opp alt av kull, ikke bare foreldre og to ledd bakover, sjekk søsken til foreldre også. Ja en stor jobb, men da har du gjort det du kan for å få en deg et skikkelig dyr.

Lykke til med valget ditt!

Mvh

Margrete

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Var ingen av dem fine?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...