Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg skal stille Malle for første gang (valpeshow) nå til helgen. Bør hunden vaskes? Hvilke shampoo bør brukes? Balsam? Føne/børste/klippe? Kanskje vanskelig å si for dere uten staby?

Skrevet

Ville vasket hunden og fønet den, avhengi av hvor fluffy pelsen blir av bad og føn, ville jeg vasken den 2 dager før utstillingen. Klippe klør, pusse tenner. Jeg bruker chris christensen white on white shampo på min. Balsam bruker jeg ikke, for pelsne blir synnsykt myk, og den er allerde for mye fra før av.

Min hund blir super fluffy, men jeg vasker henne alltid dagen før en utstilling.

Skrevet

Vil tro at munsterlander og staby har ganske lik pels, og der er det vasking en uke før, gjøres det senere blir pelsen for fluffy.

Ellers er det å klippe hår rundt potene slik at tøfler fjernes, og potene ser velstelte ut. Greit å klippe klør noen dager før også, men så lenge de ikke er lange så er det jo ikke noe krise. Noe mer klipping og stell hadde jeg egentlig ikke gjort på en valp.

Men på utstillingen ville jeg hatt en karde (tror jeg det heter) og fluffet faner og hale med, men gre alltid igjennom en siste gang så det ikke ser bustete ut :) Hmmm nå kom jeg ikke på mer i farten :P

Skrevet (endret)

Jeg har i hvert fall fått høre at stabyen ikke skal vakes med såpe før eg utstilling, og i hvert fall ikke balsam. Klippes tror jeg faktisk heller ikke at de gjør utenom under labbene.

Edit: har sendt den en PM med kontaktinfo til noen som kan svare deg :)

Endret av Arielle

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er vel nyttig uansett hva slags pels hunden har vil jeg tro. Du skrev i startinnlegget at du har en "ikke røytefri hund"? Mente du omvendt? Det er jo stor variasjon i pelstype på hunder som ikke røyter også, men uansett må jo ørene nappes.
    • Er det nødvendig? Altså om det er lurt å ha og å bruke på pels som ikke røyter? Om det funker bra?
    • Det var jo en himla krangel her om "etikette" for noen (mange) år siden. Mange sluttet å bruke forumet etter det, antageligvis fordi de "tapte". Ironisk nok forsvant de som vant også, så den diskusjonen var jo mye vits i 😛  Ellers er det vel som flere sier, andre arenaer og livssituasjoner har tatt over. Jeg kikker innom av og til. Blir forhåpentligvis valp i september   
    • Jeg har hunder som jeg napper hår i ørene på.  Bruker earpowder, det gjør det lettere å få tak i hårene og de slipper lettere.  Noen ganger når hårene sitter langt inne, bruker jeg veneklemme (arterieklemme) for å få de ut.  Dette får du i dyrebutikk. Håper dette kan hjelpe deg.  Hvis hunden stritter imot, må det bare trenes på, så går det fint.
    • En hundefrisør kan antageligvis hjelpe deg bedre enn en dyrlege, både med den faktiske jobben og opplæring om hvordan du gjør det selv. Har du ikke fått noe veiledning av oppdretter om tilvenning og trening på pelsstell? Hvis det er en rasehund så er det også mulig at raseklubben har klippekurs eller noen som kan hjelpe.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...