Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Ser flere skriver om fremgangsmetoder der man faktisk må SE at hunden tisser. Men i trådstarters første innlegg skriver hun/han jo at "nå er det slutt på at de kan være der alene".

For meg virker det da som at hunden(e) tisser inne når de er alene, og kun da, ikke når trådstarter er tilstede...?

Det er svært vanskelig, egentlig umulig, å "ta" hunden for det å gjøre fra seg inne, så lenge den ikke gjør det når man er tilstede selv. Alle vet jo at man må ta hunden på fersken i å gjøre fra seg inne for å kunne gjøre noe med det. Det er jo helt meningsløst og skulle ta hunden for det lenge etter at den faktisk har tisset.

Hvordan går man frem når hunden kun gjør det når den er alene da?

Skrevet

Hvordan går man frem når hunden kun gjør det når den er alene da?

Man begynner renslighetstreningen helt på nytt, som om det var en valp. Ut når den har spist, lekt, sovet, og ellers når det er lenge siden sist..

Skrevet

Vel, alle mine tre (som er godt over året) får beskjed om de prøver seg inne for å si det sånn. Tisse gjør vi ute. Kan ikke hunden det så lærer man den det, når de vet at man tisser ute, men alikevel prøver inne så får de faktisk høre det.

Om hunden dør på seg av litt kjeft så er det kanskje hunden det er noe galt med?

Jepp, det er jo det jeg også sier. Spørsmålet her er jo om denne hunden VET AT den ikke skal tisse inne. Har den gjort det hele livet så har det nok blitt naturlig for den og gjøre det. Jeg tar også min hund om den skulle finne på og markere inne, men han har vært husren i 3 år så det blir liksom ikke det samme. Dessuten så er han også en trygg hund.

Jeg er ikke redd for at hunden min skal dø på seg eller få varige men av at jeg roper eller tar litt i de. De får bare dø litt på seg da så går det over igjen. Men jeg tar de jo ikke viss det ikke er noe de ikke vet ikke er lov.

MIO: Man begynner på nytt, og om de gjør fra seg når de er alene så må man gjøre det samme som man gjør med en valp. Man lufter godt før man drar bort også er man ikke så lenge vekke, også utvider man tiden gradvis. Om de gjør fra seg inne bare når de er alene kan det jo også hende at de ikke er helt trygge feks. Det kan være så mange grunner.

Skrevet

Jeg tenker som Malamuten og foreslår å gå inn for å trene på dette. Det går også ann å begrense området de har inne, eller eventuelt ha de ute i hundegård - om hundene syntes dette er greit og ikke bråker osv.

Når du går tur med hundene dine og problemhunden utagerer, blir den yngre påvirket av dette? Isåfall burde du gå tur med de hver for seg. Har du prøvd å trene på passeringer?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
    • Hva som er best kommer jo an på deg, og din hunds behov. Jeg brukte et sammenleggbart tøybur. 
    • Hva slags bur bruker dere på utstilling? Eller tralle? Passer Stroller best? Eller tøybur? Eller metallbur? Har du link? Bilder av alt utstyr? Har prøvd litt forskjellig men usikker på hva som er best?
    • Det er veldig stor forskjell på dem. (På norsk skrives forøvrig rasenavn med liten forbokstav) Collie deles i korthår og langhåret, men det er ikke veldig stor forskjell på dem. Begge er myke raser som er avlet et godt stykke bort fra opprinnelsen som gjeterhunder. De er ganske førerorienterte, men krever mindre enn de mest aktive gjeterhundene. De er likevel smarte og aktive, og krever litt mental aktivisering for å trives. Eurasier er en veldig selvstendig rase, kan ha mye jakt, og er krevende å trene og ha løs.  Begge rasene har mye pels, røyter i perioder når de skifter pels, og må børstes regelmessig. Begge rasene har også hatt en del dårlig avl med mye usikkerhet og dårlig mentalitet, men det er lenge siden jeg var aktiv nå så forhåpentligvis har dette bedret seg. Jeg ville uansett vært veldig nøye med oppdretter, foreldrehunder osv.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...