Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei

Siste helgen i juli skal jeg til Tyskland for å hente valpen min :)

sitter nå og ser på flybilletter og det er vanskelig å finne noen uten flybytte i enten København eller Amsterdam.

Noen som vet om det går greit å mellomlande med valpen eller må man fly direkte fra Tyskland til Norge, med tanke på importreglene osv??

Er der noen her inne som har hentet valp fra EU land og mellomlandet i et annet EU land? :) Og hvordan gikk det?

Skrevet

Vil ikke tro at mellomlanding vil være et problem, da flylpasser regnes som internasjonale områder. Så lenge alt er i EU så trenger du samme vaksiner, pass og veterinærbevis overalt regner jeg med, men du burde ta kontakt med mattilsynet, ring dem og hør :)

Skrevet

Ja, reglene sier at det må være direkteflygning. Men jeg fikk mellomlande 1t i København når jeg hentet Bonfire. Så saksbehandlers "rundhet" har litt å si det også.

Red: Pass på at du IKKE flyr med KLM!

Skrevet

Jeg henet valp i tyskland nå i mars. jeg snakket med mattilsynet, fordi det var snakk im transitt i danmark. så lenge jeg ikke gikk ut bare holdt meg på transitt ormådene, og det ikke var lengere enn 12 timer så skulle det gå helt fint, måtte få med mellomlandingen på søknaden til mattilsynet.

Skrevet

snakket med mattilsynet i dag og en jeg vet av som importerte valp fra tyskland i april. Han fløy med KLM og mellomlandet i Amsterdam. Alt gikk knirkefritt :)

Mattilsynet sa også at siden flyplass er en internasjonal plass og jeg bare skal direkte til neste fly så går det greit :)

Berlin blir for langt å kjøre, skal helt sør i Tyskland. Så langt sør at Zurich flyplass ligger bare 30 min unna oppdretteren;p men kan ikke reise derfra siden det er et annet land... ;/

Skrevet

snakket med mattilsynet i dag og en jeg vet av som importerte valp fra tyskland i april. Han fløy med KLM og mellomlandet i Amsterdam. Alt gikk knirkefritt :)

Jeg gjentar, IKKE book med KLM!

De har nå innført at de ikke flyr dyr under 15 uker (funnet ut ved flaks og tap av flybillett når jeg skulle hente Bonfire i NL)

Skrevet

har allerede booket og fått bekreftet plass til valpen :) og blir de vanskelige så har jeg det skriftlig :) og senest i April fløy en jeg kjenner akkurat samme rute som jeg skal fly med KLM, de skjekka hverken papirer eller veide valpen, alt gikk helt greit med han :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da snakker vi en helt annen arbeidskapasitet, tilnærmet border collie. Men hvis det er aktuelt, så ja. Og så har de MYE lyd. Mer enn de andre lapphundene. Jeg synes de er dritfine, men lyden (og røytingen) hadde vært uaktuell for meg.
    • Lapsk vallhund kanskje? Kjenner ingen personlig, men kjenner til en oppdretter, og forstår det slik at det er mer å hente der enn hos finsk og svensk
    • Korthåret collie var det første som slo meg. Gjeterhundtype men stort sett avlet som selskapshund nå. Røyter en del, men er ganske førerorientert og spennende rase. Generelt vil du se på raser som er avlet for å samarbeide med fører. Det er noen typer jakthunder som ikke skal jobbe selvstendig, men på førers kommando, f.eks, apporterende o.l., som typisk retrievere og spanieler. Og så har du gjeterhunder som er de klassiske som er forholdsvis førerorienterte og lette å trene, men som også krever en del både fysisk og mental akvitisering. Så kommer det litt an på om det spiller noen rolle med bjeffing, for eksempel. Dansk/svensk gårdshund har en del jaktinstinkt men er også ganske førerorientert og lett å trene. Finsk og svensk lapphund, mye pels, mye lyd, litt mer selvstendig enn mange gjeterhunder, men morsomme hunder. Schapendoes, pumi, tibetansk terrier, bearded collie kan være alternativer. 
    • Hvilke av de sjeldne mellomstore hundene passer best til å trene lydighet og å gå skogsturer med? Skriver sjeldne da jeg er ganske kjent med de som er mest populære. Gjerne med minst mulig jakt siden jeg ikke skal trene jakt og ønsker at hunden skal gå løs på turer hvis den blir lydig nok. Pelsstell betyr ikke noe og vakt betyr heller ikke noe da vi bor på bygda. Ønsker hunderase mellom 10-30 kilo da jeg ikke har styrke nok selv og jeg ikke ønsker altfor stor hund. Kanskje prøve agility også.
    • Min golden (jakt) røyter bare to ganger i året, men de vanlige goldene jeg vokste opp med røyta helt sykt mye😅 Ellers er de veldig fine hunder, så lenge de får brukt hodet nok. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...