Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei

Siste helgen i juli skal jeg til Tyskland for å hente valpen min :)

sitter nå og ser på flybilletter og det er vanskelig å finne noen uten flybytte i enten København eller Amsterdam.

Noen som vet om det går greit å mellomlande med valpen eller må man fly direkte fra Tyskland til Norge, med tanke på importreglene osv??

Er der noen her inne som har hentet valp fra EU land og mellomlandet i et annet EU land? :) Og hvordan gikk det?

Skrevet

Vil ikke tro at mellomlanding vil være et problem, da flylpasser regnes som internasjonale områder. Så lenge alt er i EU så trenger du samme vaksiner, pass og veterinærbevis overalt regner jeg med, men du burde ta kontakt med mattilsynet, ring dem og hør :)

Skrevet

Ja, reglene sier at det må være direkteflygning. Men jeg fikk mellomlande 1t i København når jeg hentet Bonfire. Så saksbehandlers "rundhet" har litt å si det også.

Red: Pass på at du IKKE flyr med KLM!

Skrevet

Jeg henet valp i tyskland nå i mars. jeg snakket med mattilsynet, fordi det var snakk im transitt i danmark. så lenge jeg ikke gikk ut bare holdt meg på transitt ormådene, og det ikke var lengere enn 12 timer så skulle det gå helt fint, måtte få med mellomlandingen på søknaden til mattilsynet.

Skrevet

snakket med mattilsynet i dag og en jeg vet av som importerte valp fra tyskland i april. Han fløy med KLM og mellomlandet i Amsterdam. Alt gikk knirkefritt :)

Mattilsynet sa også at siden flyplass er en internasjonal plass og jeg bare skal direkte til neste fly så går det greit :)

Berlin blir for langt å kjøre, skal helt sør i Tyskland. Så langt sør at Zurich flyplass ligger bare 30 min unna oppdretteren;p men kan ikke reise derfra siden det er et annet land... ;/

Skrevet

snakket med mattilsynet i dag og en jeg vet av som importerte valp fra tyskland i april. Han fløy med KLM og mellomlandet i Amsterdam. Alt gikk knirkefritt :)

Jeg gjentar, IKKE book med KLM!

De har nå innført at de ikke flyr dyr under 15 uker (funnet ut ved flaks og tap av flybillett når jeg skulle hente Bonfire i NL)

Skrevet

har allerede booket og fått bekreftet plass til valpen :) og blir de vanskelige så har jeg det skriftlig :) og senest i April fløy en jeg kjenner akkurat samme rute som jeg skal fly med KLM, de skjekka hverken papirer eller veide valpen, alt gikk helt greit med han :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det kan jo være det. Den våkner av at du er oppe og sliter med å finne roen igjen etterpå kanskje. Det er ikke uvanlig at det kommer perioder med mer stress eller usikkerhet eller hvor hunden ikke hører etter el. Så i utgangspunktet hadde det ikke bekymret meg noe særlig, men du som eier og som den som kjenner hunden godt må jo kjenne litt på om du tenker det kan være noe mer eller noe annet, for det kan jo også skje. Isåfall får man jo vurdere en tur til veterinær.  Men sannsynligvis bare en periode som går over igjen. Blir hunden veldig urolig ville jeg forsøkt å ha den inne med meg for trygghet og lukket døra for å begrense muligheten til å tasse rundt.
    • Det er gull verdt ja å finne en gruppe, side eller lignende hvor man finner folk som har bra informasjon å dele. Så kan man sparre litt med ekte folk istedet for å måtte finne ut alt på egen hånd.  Kan ingenting om fugl dessverre, annet enn at det er fine (og litt krevende) dyr på sin egen måte. Veldig spennende da 😁
    • Det kommer jo en del brukere inn her som har fått sin første hund, eller planlegger å kjøpe hund, og ikke kan noe særlig fra før. De fleste her svarer så godt vi kan, og har ganske mange års erfaring etterhvert. Og de fleste av oss er vel klar over at vi ikke startet ut som eksperter, vi heller, og har lært av våre feil opp giennom tiden. Det er mye å lære og navigere, og ikke minst å gjenkjenne god og dårlig informasjon og råd. Nå er jeg selv i den situasjonen. For de som ikke har vært lenge på forumet så er jeg altså kronisk syk med ME. Jeg har vært frisk nok til å drive aktivt med hundesport i mange år, men blitt gradvis dårligere. De siste årene med hundene var det stort sett korte turer, og nå er jeg for syk til å ha hund igjen etter at de vi hadde ble gamle. Derfor har jeg begynt å se på fugl som mulighet for litt selskap hjemme. Jeg passer en kanarifugl nå, og prøver å lære meg mest mulig om fuglehold. Og det er jamen ikke lett! Jeg hadde undulater som tenåring (litt sammenlignbart med de som vokste opp med hund som barn?), men mye både holdninger og kunnskap har jo endret seg siden den gang. Det å finne grupper å stille spørsmål i (jeg er ikke på Facebook), finne miljøer, og lære meg å se hva som er gode og dårlige kilder til kunnskap er virkelig en jobb.  Det er veldig interessant å være "på den andre siden" av det jeg vanligvis er. 
    • Hunden min på 9 måneder har plutselig begynt å bjeffe og å stresse om natta. Jeg må ofte på do om natta og etter jeg er ferdig så bjeffer hunden på alt og alle. Bjeffer for seg selv og går urolig i huset. Er dette spøkelsesalderen? Tenåringsfase?
    • Shit, 17 år, det er virkelig en brukbar alder.    Kjipt når det blir sånn. Håper det går seg litt til igjen. ❤️ 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...