Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hvor utbredt er egentlig hundekamper i Norge? Hører jo innimellom (spesielt i sammenheng med at hunder har blitt borte/stjålet) at folk er redd for at hunden blir brukt i hundekamper i Oslo. At miljøet er større enn en skulle tro osv.

Noen som vet, har vært borti det eller har litt bedre informasjom om hvor utbredt det er enn det som kommer på facebook i ny og ne?

Skrevet

Jeg har snakket med folk på Oppsal som mener dette var ett problem i Østmarka.

Om det fortsatt er slik vet jeg ikke, men det er vel ca 2 år siden jeg snakket med ett par stykker som hadde

havnet omtrent midt i det. Politiet ble vist koblet inn, men så vidt jeg skjønte skjedde det ikke så mye mer.

Jeg ble da advart mot ett kjærstepar på Oppsal som har 2 hunder som visnok ble brukt i kamper. Men alt er synsing.

Jeg har ikke sett noe til dette, ikke hørt noe mer om det heller på 2 år.

Skrevet

Bor du i rette området å har en staffe, boxer og andre "skummle" raser så kan man nesten regne med å få anklager om å drive med hundekamper...kanskje ikke politi anmeldt og slik, men rykter går! :P

Her i bygda blir schæfere sett på som skrekk og gru...Har for litt siden fått opplevd hvordan folk kan vende å vri på små ting å få dem til å bli store.

Familien til samboeren har stor schæfer som kom seg ut og opp på veien en gang noen gikk tur med hunden sin, denne hunden er voldsomt overvektig og gammel (13 år). Denne hunden er også nervøs, å det gjør nok så ingen hunder liker den spesielt mye (?), den har blitt bitt flere ganger av en nervøs Golden som bor oppi her og.

Uansett så løp schæferen opp til den og begynte å "bryte" litt sånn som schæfere gjør, han var ikke aggressiv eller noe, men han bruker mye munnen sin, ved uhell så blei det en liten rift på den andre hunden. Dette hadde ingen merket hadde det ikke blitt infeksjon osv osv...Da fikk svigers veterinær regninger (noe ingen andre hundeeiere hadde fått når hundene deres hadde skadet hunden, å det har skjedd mange ganger.), men de betalte regningen å tenkte ikke mer om det, før vi får høre på bygda:"jasså, hører att hunden deres har begynt å angripe andre, er den sjuk eller noe da eller?" eller hører folk som "visker" " det er de som har den farlige hunden".....Man blir litt irritert av sånt.

Når jeg snakker med folk som nevner det prøver jeg å forklare det att de kan sammenligne dette med to barn som leker å den ene klorer den andre ved uhell, er bare slik som skjer noen ganger.

Men nei, schæferen skulle IKKE vært opp på veien, men han fikk opp døra sjøl også var grinden på gården oppe....:/ :)

Det går bra med den andre hunden nå, hun vakler av gårde, å det var jo syn att det blei infeksjon! :)

hoooi, det blei mye, men jeg vet ingenting om hundekamper i norge. :)

Guest vivere
Skrevet
Nei, hundekamper det har vi ikke i Norge. Bare resten av verden det.,. :whistle:
Dersom man skal se på hva som er dokumentert, er ingen dømt for "hundekamping" i Norge. Riktignok ble det for noen år tilbake (i Follo) funnet en "hjemmereparert" hund med skader som kunne stamme fra hundekamp, men om dette evt hadde skjedd i Norge eller i vårt nære naboland er det ingen som vet. En person som av politiet ( i Eiker) ble anmeldt for å ha deltatt i eller arrangert hundekamper ble frikjent i retten.

Iflg politiet arrangeres hundekamper her til lands, men det skal være vanskelig å framskaffe avgjørende beviser som holder i en rettssak.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Haha, det blir nok meget lavterskel. Jeg vil jo helst ha pelsdyr, men selv kaniner eller hamster er for krevende (og jeg vil ha noe som er våken om dagen). En stor utfordring blir også dette med reising, selv om vi per i dag har en dyrepleier som leier i kjelleren vi kan spørre om hjelp. Mest aktuelt er kanskje å være fosterhjem for fugleteamet.no, da kan jeg reise bort om vinteren og ha fugler om sommeren.  Men ja, de er følsomme og intelligente dyr, som også krever sitt. Plass, og helst frivflyvning (inne), og så er det tusen ting man må være forsiktig med. Pyrolyse og teflon er frarådet i hjem med fugl, for eksempel. Selv mistenker jeg det er litt forskjell på en ettromsleilighet i en blokk og en stor enebolig med god ventilasjon, men forsiktig må man jo uansett være. Jeg har allerede lært at de vanlige frøblandingene som selges til fugl er "fast food" og at de egentlig skal ha pellets som er laget av insekter, mineraler osv. Og noen dager tenker jeg at jeg orker ikke mer ansvar for dyr. Jeg har hage, om jeg ikke orker å stelle den og noen planter dør er det ingen krise. Dyr er det verre med.  Vi får jo låne litt iblant også. Jeg skal heldigvis passe kanarifugl en måned til, så får vi se hvor lei jeg er etter det.
    • Fulger er veldig spennende dyr! Håper du finner en god vei inn i "miljøet". Også gleder jeg meg til nerdetråder om hvordan aktivisere/mosjonere/fore fugl. Du har jo hageplass nok til stort utebur (om det er innafor da, kan jo ingenting om sånt jeg), er vel viktig med variasjon for fugler også, så kan de få litt uteliv når forholdene er rett... Oi, kjente jeg ble litt engasjert nå😄  
    • Det kan jo være det. Den våkner av at du er oppe og sliter med å finne roen igjen etterpå kanskje. Det er ikke uvanlig at det kommer perioder med mer stress eller usikkerhet eller hvor hunden ikke hører etter el. Så i utgangspunktet hadde det ikke bekymret meg noe særlig, men du som eier og som den som kjenner hunden godt må jo kjenne litt på om du tenker det kan være noe mer eller noe annet, for det kan jo også skje. Isåfall får man jo vurdere en tur til veterinær.  Men sannsynligvis bare en periode som går over igjen. Blir hunden veldig urolig ville jeg forsøkt å ha den inne med meg for trygghet og lukket døra for å begrense muligheten til å tasse rundt.
    • Det er gull verdt ja å finne en gruppe, side eller lignende hvor man finner folk som har bra informasjon å dele. Så kan man sparre litt med ekte folk istedet for å måtte finne ut alt på egen hånd.  Kan ingenting om fugl dessverre, annet enn at det er fine (og litt krevende) dyr på sin egen måte. Veldig spennende da 😁
    • Det kommer jo en del brukere inn her som har fått sin første hund, eller planlegger å kjøpe hund, og ikke kan noe særlig fra før. De fleste her svarer så godt vi kan, og har ganske mange års erfaring etterhvert. Og de fleste av oss er vel klar over at vi ikke startet ut som eksperter, vi heller, og har lært av våre feil opp giennom tiden. Det er mye å lære og navigere, og ikke minst å gjenkjenne god og dårlig informasjon og råd. Nå er jeg selv i den situasjonen. For de som ikke har vært lenge på forumet så er jeg altså kronisk syk med ME. Jeg har vært frisk nok til å drive aktivt med hundesport i mange år, men blitt gradvis dårligere. De siste årene med hundene var det stort sett korte turer, og nå er jeg for syk til å ha hund igjen etter at de vi hadde ble gamle. Derfor har jeg begynt å se på fugl som mulighet for litt selskap hjemme. Jeg passer en kanarifugl nå, og prøver å lære meg mest mulig om fuglehold. Og det er jamen ikke lett! Jeg hadde undulater som tenåring (litt sammenlignbart med de som vokste opp med hund som barn?), men mye både holdninger og kunnskap har jo endret seg siden den gang. Det å finne grupper å stille spørsmål i (jeg er ikke på Facebook), finne miljøer, og lære meg å se hva som er gode og dårlige kilder til kunnskap er virkelig en jobb.  Det er veldig interessant å være "på den andre siden" av det jeg vanligvis er. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...