Gå til innhold
Hundesonen.no

Perfect Image's Først Collie kull, siste drektighetsbildene s.7


Recommended Posts

  • Svar 359
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Alt lever og har det veldig bra! Det var så mye liv der inni, var ikke sjans å ha noe som helst telling, de har blitt så store og aktive!

Nå er tempen for første gang under 38 grader ! Hun har hovnet opp og fått endel tykk klar slim ut bak !!

Eller ingen ting skjer er litt feil å si, siden hun driver og har pustet og peset noe veldig fælt de siste timene. Nå slapper hun av, pappa'n hennes har lagt seg på rommet og hun ligger og snorker ved

Posted Images

Skrevet

Gratulerer med vellykket parring. Satser på at hun er drektig.

Lurte på en ting du skrev. At du måtte ha en tricolor hanne fordi hun er merle. Jeg visste at merle og merle ikke skal parres, men du kan ikke bruke sobel heller på en merle? (veldig interessert i genetikk)

Skrevet

Gratulerer med vellykket parring. Satser på at hun er drektig.

Lurte på en ting du skrev. At du måtte ha en tricolor hanne fordi hun er merle. Jeg visste at merle og merle ikke skal parres, men du kan ikke bruke sobel heller på en merle? (veldig interessert i genetikk)

Det er en "ny" regel som kom for noen år siden om at sobel etter sobelXBM kull fikk avlsperre da det kan være sobel merle, det er i europa er høyst uønsket med sobel merle :) Det er ikke noe galt med farge, ikke noe sykdommer men bare selve fargen som er uønsket. Tric og Bm som kommer av slike kombinasjoner er helt "vanlige".

  • 4 weeks later...
Skrevet

Nå er det over 4 uker siden både første og siste parring og Lyra har vært på ultralyd. Litt tidlig i svangerskapet, men vi fikk det gratis pga av kurs i lokal dyreklinikk og vi skal tilbake neste uke og ta ny. De mente de så minst 5 fostersekker som de kunne si sikkert :)

Det er jo litt omstridt om UL på hund, og jeg har snakket blandt annet med oppdretter som mener at det var ul'n som bidro til at hunden hennes fikk unormal svangerskap og mistet valpene. I mine øyne er nok det tull og vas, om tispen har et normalt psyke og ikke stresser seg av å dra til veterinæren kan jeg overhodet ikke se grunnen til at det skal bidra til at valper absorberes av den grunn. UL gjøres på gravide kvinner flere ganger igjennom et svangerskap om nødvendig, så at det skal være mer farlig for en hund er i mine øyne tull.

Her er magen hennes, over fire uker på vei siden første parring. Vi barberte henne idag, rett og slett fordi jeg ble såå nysgjerrig og vil kunne følge forandringene :)

Hun har fått mer patter, men jeg innbiller meg at magen hennes egentlig er den samme. Men, jeg er alltid overnervøs- Spesielt for dette kullet så jeg tar sikkert feil!

post-478-0-52731900-1347034564_thumb.jpg

post-478-0-58573700-1347034703_thumb.jpg

Hun har lagt seg litt ut synes jeg, men ikke gått opp i vekt ifølge vekten på veterinærkontoret :P

Skrevet

Nå må alle gå inn på kulltråden min og fortelle meg at hun har bittelitt valpemage :lol:

Hun har bittelitt valpemage :lol:

Grattis :D

Mange oppdrettere som klarer "lage" seg grunner til at svangerskapet går dårlig, enten det er UL eller røntgen. Kan ikke helt skjønne hvordan UL skal faktisk greie å skade ett foster. Da tror jeg ikke at man hadde fått tatt så mye UL som gravid heller, det fins vel heller ingen begrensning for gravide å bruke ett UL apperat.

Røntgen er det begrensninger på for gravide, hentet fra NHI sine sider:

Røntgenstråling i svangerskapet bør unngås. Fosteret er følsomt for stråler gjennom hele graviditeten, men risiko for skade avhenger av når i svangerskapet bestrålingen skjer, og hvilken dose fosteret utsettes for. Røntgenstråling som barn utsettes for i mors liv, kan øke risikoen for fosterdød, misdannelser, hjerneskader og senere utvikling av kreft. Om barnet risikerer skade, avhenger av hvor stor stråledosen er. Enkelte røntgenundersøkelser blir utført også hos gravide, for eksempel beregning av bekkenmål.

Jeg vil tro den lavdose strålingen som er ved røntgen etter foster på hund ikke er så høy og det er også ganske sent i drektigheten til en hund. Jeg vil tro at de norske veterinærene hadde unngått å gjøre det om de faktisk trodde det var til skade for fosterene.

Skrevet

Hun har bittelitt valpemage :lol:

Grattis :D

Mange oppdrettere som klarer "lage" seg grunner til at svangerskapet går dårlig, enten det er UL eller røntgen. Kan ikke helt skjønne hvordan UL skal faktisk greie å skade ett foster. Da tror jeg ikke at man hadde fått tatt så mye UL som gravid heller, det fins vel heller ingen begrensning for gravide å bruke ett UL apperat.

Røntgen er det begrensninger på for gravide, hentet fra NHI sine sider:

Jeg vil tro den lavdose strålingen som er ved røntgen etter foster på hund ikke er så høy og det er også ganske sent i drektigheten til en hund. Jeg vil tro at de norske veterinærene hadde unngått å gjøre det om de faktisk trodde det var til skade for fosterene.

Ja, jeg tror ikke veterinærer hadde igjennomført det om de trodde det var skadelig :)

Hun har bittelitt valpemage altså! Så spennende :D

Akkurat passe mage det der vel! Grattis med smått på vei! :)

Valpemage! :wub:

Hun er bælfeit, brei og brautende! Så det så! :aww:

:wub: Så spennende :D

Jeg liker dere alle sammen veldig godt altså :lol:

  • Like 1
  • 2 weeks later...
Skrevet

Dette har tatt en stygg vending.

Lyra hadde et flåttbitt vi la merke til fikk ring rundt seg før det plutselig (over timen nesten) ble betent og verket.

Lars dro inn til VHS og de bestemte for å gi antibiotika til henne uansett, siden hun er drektig og de tok hensyn til at hun er drektig selvsagt ved valg av antibiotika så det ble minimalt fostereffekt på det... Nå er det ultralyd på onsdag og på mandag for å se om det er fortsatt valper der, og om de lever :( Det ble tatt blodprøver og diverse, men det får vi ikke svar på med engang om jeg skjønte det rett, ting gikk litt fort idag når han rushet inn... Vi er utrolig lei oss nå, og jeg prøver å være optimist men det er vanskelig.. Veterinæren sa at vi måtte forbrede oss på at det kunne gå galt. Hun er idag 40 dager på vei siden første parring.

Noen her som vet noe om borreliose og drektighet? For veterinæren visste veldig lite men skulle ringe kollegaer på mandagen så ringe oss opp igjen.

Skrevet

Det kan da vel bare være en liten irritasjon av flåttbittet. Vi krysser fingre og poter her for at alt er bra med både mor og barn :hug:

Skrevet

Ja.. Hadde ikke veterinæren vært så negativ og alvorlig hadde jeg nok hatt større håp på bare betennelse. Hun hadde bittelitt feber når de var der inne også. Jeg prøver å ikke legge så mye i det, og prøver å være positiv ihvertfall til vi får blodprøve svarene tilbake og ultralyden!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Jeg brukte for det meste lek som belønning med puddelen, han krevde en del aktivisering men han begynte ikke å bli destruktiv eller pipete om jeg var litt treg en dag eller to, det var greit. I tilfelle det er interessant har jeg en video av en ekstra lang treningsøkt ute en kveld da han trengte litt ekstra hjelp til å få ut energi. Slikt går helt fint, så lenge hunden ikke sier ifra ved å ødelegge ting 😅   Kan jo hende det blir puddel igjen, men kjekt med input i tilfelle det var noe jeg ikke hadde vurdert. Spaniel var ikke på radaren min, vet ikke om det inntrykket jeg har av dem er helt riktig for meg. Og en tråd jeg fant her inne snakket om at de luktet sterkt for noen, det gjør meg litt skeptisk, lukt er grunn til at jeg ikke ville hatt Golden retriever feks 🫣 Korthår collie så jeg på for en del år tilbake men falt ikke helt i smak. Vurderte også chodsky pes, basenji, lundehund, sort elghund, whippet etc, veldig forskjellige raser med forskjellige behov 😅 
    • Det kommer jo litt på ambisjonene mtp lydighet og sånt også. Hunder som er lette å trene krever ofte også mer aktivisering.  Med labrador er det på godt og vondt mye matfokus, det er et godt verktøy i treningen, men også en utfordring. På samme måte som at mange pudler er kresne og vanskeligere å belønne med mat. Spaniel er generelt også mer matglade, men kanskje ikke så ekstreme som labrador.  Gjeterhundrasene har ofte også en del stress, og gjerne lyd med det.  Korthårscollie er en av de jeg synes er litt annerledes og som er ok hunder på aktivitet, de røyter en god del, men ikke noe pelsstell utover børsting og støvsuging. Jeg er litt usikker på lydnivå der. Men kan være verdt en titt.
    • Takk for svar 😁 Har vurdert labrador ja, men litt redd for at den hadde spist alt den kom over 😂  Har absolutt vurdert puddel på nytt, men fra en annen oppdretter. Jeg gjorde mye research og kontaktet flere oppdrettere da jeg fikk min første, men det endte ikke så bra allikevel. Var også ikke klar over at de brune var kjent for å være ekstra gal. Jeg startet en puddelgruppe i området da jeg fikk ham og vi dro på jevnlige treff der, så vet jo at ikke alle er like ikke, men det var en del av guttene som var vanskelige å ha med å gjøre.. så hadde valgt tispe om det ble puddel, tenker jeg. Springer spaniel har jeg ikke sett noe på, har ikke særlig erfaring med den type hund. Pelsstell går helt greit. Alle har jo noe stell. Puddel var ganske mye innimellom, men det var jo ikke verre enn at jeg bare kunne glattbarbere ham om jeg ikke orket en periode. Har også blitt klok av skade og innsett at jeg må prioritere trening på ro ute 🫣
    • Ah perfekt! Takk skal du ha for heads up! Hadde litt guffen magefølelse. Takk for tips, sjekker ut disse nærmere  
    • Nydelig puddel! Selv om du var uheldig med denne så finnes det nok stabile og roligere puddler av begge kjønn. Det handler mye om gener og litt om trening. Men jeg tenker med en gang standard labrador av beskrivelsen din. Det er sjelden mye lyd, de er arbeidssomme, men (som alle raser) tåler en rolig dag så lenge de ellers får det de trenger av aktivisering både mentalt og fysisk. Ellers ville jeg kanskje tatt en titt på springer spaniel, men de kan ha litt lyd. Faktorer som spiller inn er hvor mye aktivitet du ser for deg i hverdagen, og hvor mye pelsstell som er ok. Med puddel er du jo litt vant til pelsstell, så jeg antar det går fint?  Puddel med litt bedre research både på oppdretter og linjer kan jo også være en mulighet. De er flotte arbeidshunder, og det er jo en grunn til at de er brukt som servicehunder - da skal de tåle det meste av ulike situasjoner i ulike omgivelser. Hvis det kun var stresset hos denne hunden du ikke likte med puddelen så ville jeg dratt på noen puddeltreff og snakket med noen oppdrettere.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...