Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Guest Kåre Lise
Skrevet

Skjønner ikke at folk fortsatt henger igjen i de "teoriene" der. For ett slitsomt hundehold

Spørs vel på hvorvidt man faktisk leser og forstår innholdet eller bare henger seg opp i alphabegrepet. :-)
Skrevet

Nilif- opplegget er ikke noe nytt her inne på sonen. Det er et greit opplegg som passer noen hunder / eiere. Særlig med hunder med mye stress/koking i hodet synes jeg det er et bra opplegg (ihvertfall det jeg plukker fra det). Shibaen min hadde vel fått nada ut fra nilif-opplegget.

Linda: Det er faktisk greit for mange å ha vært innom slike teorier sånn at man kan plukke det man vil. Nilif-trenger ikke bli knytta til det gammeldagse alpha-konseptet. Det handler mer om faste regler for hunden.

  • Like 1
Skrevet (endret)

Har du hatt en dominant hund noengang?

Hva leggger du i dominant? Og hvis det er det jeg tror det er: Finnes det en mer "dominant" rase enn shibaen? Kanskje et par - tre?

Når sluttet hunden å stamme fra ulven?

Menneskene har vel aldri stammet fra ulvene såvidt jeg vet?

Endret av :)Kine
Skrevet

Greit å plukke å finne det som passer. Har full tro på det, men syne ikke det var noe gode argumenter og sjakktrekk å bare legge det ut og snakke om alpha opplegget.Jeg har også faste rammer for min hund, men det ligger praktiske tanker bak aldri noe tanker om at hvis ikke så tar hunden over verden. Sier ikke at alle som bruker sånne "metoder" gjør det, men desverre henger mange igjen på det punktet og er ekstreme.

  • Like 1
Skrevet

Jeg tror du overvurderer hunden din. :)

Så jeg har overvurdert alle hundene jeg noen gang har trent? Sjiit...

Jeg lurer fortsatt på hva du legger i dominant? Jeg har vært borti ganske mange forskjellige hunder, og er veldig glad i de som er litt harde i nøtta, men alle har allikevel klart å skille mellom hunder og mennesker uten problem. Nå er det vel også forøvrig den "mykeste" av alle som har fått noe ut av nilif (pga stress og klare regler), så konklusjonen min er vel at det har lite med dominans å gjøre.

Skrevet

Så dyr må automatisk være usmarte og ikke klare skille på bikjer på fire ben med forståelig og godt språk og teite to bente som hermer etter deres språk? Klarer en bikje skille katt og rådyr fra andre hunder klarer den nok også oss merkelige, At den tenker så grådig mye kan jeg ikke skryte på meg at de gjør, men de er nok ikke så dume som du prøver å fremstille dem.

Skrevet

Syns nilif er genialt jeg, særlig for folk som ikke klarer å kontrollere hundene sine :)

Skrevet

Om en hund ikke ser forskjell på hunder og mennesker, hvordan har det seg da at noen hunder kan være hundeagressive, uten å være agressive mot mennesker, eller omvendt, f.eks.?

Hundene er domestisert, og det er stooor forskjell på hund og ulv!

Skrevet

Hunden må da se forskjell..de oppfører seg helt annerledes mot mennesker en mot andre hunder.

Jeg er for det att man ikke skall behandle hunden for menneskelig, de trenger visse grenser osv, men det er stor forskjell på individer da, noen klarer seg fint uten den "strenge" delen andre trenger den strenge delen. :)

Jeg plukker litt her og der når det kommer til hvordan jeg oppdrar gutten min, lærer nye ting hver dag. Både her på Sonen (hvor man fort får høre: "er du sprø? hvorfor gjør du det?" noe som er greit nok så lenge man får hørte andre alternative metoder også lærer man jo mye bare ved å "studere" sin egen hund og finne ut hva som funker. :)

Skrevet

Cæsar Millan er forresten en genial hundetrener.

Cesar Milan er ikke en hundetrener. Han er en hundeatferds konsulent. Det sier han jo selv.

Det alle hundeeiere burde vite, er at all slags trening uansett metode/filosofi, legges opp etter individets behov.

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Den trenger ikke å bli det, og det avhenger av mange faktorer. Dessverre er jo eurasier også en rase som er litt utsatt for nervøsitet og usikkerhet, så da blir det ekstra nøye med disse tingene. Oppdretter og linjer. Sunne linjer både fysisk og mentalt, og foreldre som er trygge og har tidligere kull der valpene jevnt over er stødige hunder.  God sosialisering og miljøtrening - alene, uten den andre hunden. Vi hadde en fryktaggressiv hund da vi fikk valp, vi gikk ikke tur med dem sammen det første halvåret for at valpen ikke skulle lære av den voksne. Valpen må lære å gjøre alt på egenhånd, og vennes til ulike miljøer og situasjoner. Er du alene, eller har du familie som kan hjelpe til? Hvis ikke kan det bli krevende å lufte, trene og sosialisere både en valp og en voksen hund hver for seg. En annen ting er to hunder av motsatt kjønn. Det er jo en ganske stor risikofaktor med stress under løpetid, og dette kan forverre situasjonen både for tispa og hannhunden. Jeg ville vurdert å få en tispe til, rett og slett for å gjøre hundeholdet veldig mye enklere. Det kan være krevende nok med to ellers stabile hunder under løpetid. 
    • Vurdere å skaffe meg en hund nummer 2. Har en voksen labrador tispe fra før av, hun er en nervøs type, litt skvetten og var på lyder og skygger. Ønsker meg en Eurasier, hannhund, men lurer på om denne rasen er av typen som vil adoptere hennes oppførsel og nervøsitet? Eller vil eurasier valpen, siden det er en ganske egen og sta rase, være nærmest uaffektert av det? Jeg ønsker jo ikke å skaffe en hund til dersom den også blir en nervøs hund..
    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
    • Har ei tispe på snart 2 år. vi har drevet litt med utstilling siden hu var valp fra 4 måneder til hu ble ca 1 år. Den første tiden på treninger gikk det veldig bra , hu er sosial hund utad og elsker oppmerksomhet og byliv. Etter en tid begynte hu å rygge fra dommeren i ringen , kunne sette seg og rygge unna men vi fikk allikevel satt hun opp igjen og fikk bra premier på utstillinger . Helt til vi kom til den 5 siste utstillingen, da gikk det bra første dagen men 2 dagen da vi gikk i ringen gikk det bra helt til vi skulle stille henne opp, hode og tenner gikk fint helt til dommer skulle kjenne mot rygg da rygger hun bakover og klappet med tennene mot dommer .  Så jeg tok en avgjørelse med å si vi trekker oss .. her innså jeg kanskje at hun har jo prøvd å gitt oss tegn litt hele veien med å sette seg og rygge unna, men folk rundt trodde det var kun trass siden hu er en bestemt tispe .  etter dette oppsøkte jeg fysioterapeut og tok MR og røntgen av henne og det ble påvist betennelse på begge sider i lysken/ hoften. Det vi så når fysio skulle gå over hu var at det var tydelig vondt . Men nå i dag 1 år etterpå med gjentatte behandlinger og styrke treninger har hu endelig blitt friskemeldt og vi kan gå tilbake til det normale. Vi har vært med 2 ganger på utstillingstreninger , første gangen gikk veldig bra . Men det var folk som hu kjenner i miljøet fra før  .2 gangen oppsøkte vi nytt sted , hu var veldig glad for å komme og se så mange hunder og mennesker og hu hilste og koste med flere .  Men da vi løpte i ringen og skulle stille henne opp før treningdommeren rakk å ta på henne «snappet « hun . Så da gikk vi ut av utstilling posisjonen ,da gikk hun bort til dommer og damen og nusset og koste med dem.. utenfor ringen er det heller ikke noe problem .  Så nå lurer jeg på om jeg bare skal droppe utstilling helt for hennes del, når jeg ser at det minnesbilde fra smerte fra siste utstillingene sitter i henne så sterkt ..  Hun er jo en fantastisk og glad hund ellers. Vi skal vertfall ha en lang pause og fokusere på  noe annet og bare være hund. Har noen opplevd noe lignende, og er det beste å bare droppe utstilling helt ?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...