Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva alle hundeeiere burde vite - Nothing in Life is Free


Tibetanian
 Share

Recommended Posts

Guest Kåre Lise

Skjønner ikke at folk fortsatt henger igjen i de "teoriene" der. For ett slitsomt hundehold

Spørs vel på hvorvidt man faktisk leser og forstår innholdet eller bare henger seg opp i alphabegrepet. :-)
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nilif- opplegget er ikke noe nytt her inne på sonen. Det er et greit opplegg som passer noen hunder / eiere. Særlig med hunder med mye stress/koking i hodet synes jeg det er et bra opplegg (ihvertfall det jeg plukker fra det). Shibaen min hadde vel fått nada ut fra nilif-opplegget.

Linda: Det er faktisk greit for mange å ha vært innom slike teorier sånn at man kan plukke det man vil. Nilif-trenger ikke bli knytta til det gammeldagse alpha-konseptet. Det handler mer om faste regler for hunden.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har du hatt en dominant hund noengang?

Hva leggger du i dominant? Og hvis det er det jeg tror det er: Finnes det en mer "dominant" rase enn shibaen? Kanskje et par - tre?

Når sluttet hunden å stamme fra ulven?

Menneskene har vel aldri stammet fra ulvene såvidt jeg vet?

Endret av :)Kine
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Greit å plukke å finne det som passer. Har full tro på det, men syne ikke det var noe gode argumenter og sjakktrekk å bare legge det ut og snakke om alpha opplegget.Jeg har også faste rammer for min hund, men det ligger praktiske tanker bak aldri noe tanker om at hvis ikke så tar hunden over verden. Sier ikke at alle som bruker sånne "metoder" gjør det, men desverre henger mange igjen på det punktet og er ekstreme.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg tror du overvurderer hunden din. :)

Så jeg har overvurdert alle hundene jeg noen gang har trent? Sjiit...

Jeg lurer fortsatt på hva du legger i dominant? Jeg har vært borti ganske mange forskjellige hunder, og er veldig glad i de som er litt harde i nøtta, men alle har allikevel klart å skille mellom hunder og mennesker uten problem. Nå er det vel også forøvrig den "mykeste" av alle som har fått noe ut av nilif (pga stress og klare regler), så konklusjonen min er vel at det har lite med dominans å gjøre.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så dyr må automatisk være usmarte og ikke klare skille på bikjer på fire ben med forståelig og godt språk og teite to bente som hermer etter deres språk? Klarer en bikje skille katt og rådyr fra andre hunder klarer den nok også oss merkelige, At den tenker så grådig mye kan jeg ikke skryte på meg at de gjør, men de er nok ikke så dume som du prøver å fremstille dem.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Om en hund ikke ser forskjell på hunder og mennesker, hvordan har det seg da at noen hunder kan være hundeagressive, uten å være agressive mot mennesker, eller omvendt, f.eks.?

Hundene er domestisert, og det er stooor forskjell på hund og ulv!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hunden må da se forskjell..de oppfører seg helt annerledes mot mennesker en mot andre hunder.

Jeg er for det att man ikke skall behandle hunden for menneskelig, de trenger visse grenser osv, men det er stor forskjell på individer da, noen klarer seg fint uten den "strenge" delen andre trenger den strenge delen. :)

Jeg plukker litt her og der når det kommer til hvordan jeg oppdrar gutten min, lærer nye ting hver dag. Både her på Sonen (hvor man fort får høre: "er du sprø? hvorfor gjør du det?" noe som er greit nok så lenge man får hørte andre alternative metoder også lærer man jo mye bare ved å "studere" sin egen hund og finne ut hva som funker. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Cæsar Millan er forresten en genial hundetrener.

Cesar Milan er ikke en hundetrener. Han er en hundeatferds konsulent. Det sier han jo selv.

Det alle hundeeiere burde vite, er at all slags trening uansett metode/filosofi, legges opp etter individets behov.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det har jeg ikke tenkt på, men jeg tror du har rett i at folk har blitt skjøre etter noen tiår med kontorarbeid. Hundene Bamse og Bob ble dømt til døden for å ha hoppet opp på folk og laget risp med en klo. Luna og Luk lagde blåmerker, Luk er avlivet og eier til Luna kjemper videre for henne, saken skal til lagmannsretten etter dom i tingretten hvor Luna ble dømt til avliving etter et lite blåmerke oppdaget to dager etter Luna var i nærheten av mannen. Folk har blitt pyser og hundene avlives av dem som skal forvalte loven men selv bryter den for å tilfredsstille anmelder, med en dose maktmisbruk inkludert i avgjørelsene. Hunder har lite rettsvern og når det lille som er blir oversett er det farlig å være hundeeier, det koster flere hundre tusen kroner å føre en sak gjennom rettssystemet og utfallet er mer som russisk rulett enn at man er sikret en riktig dom basert på det som virkelig skjedde.
    • En skulle tro det ville være nødvendig at hunden påførte en faktisk skade langt verre enn et blåmerke for å bli begjært avlivet. Det burde holde med en bot til hundeeier for å ikke ha kontroll på den.  Spesielt når det kommer til "bitt" er det for lav terskel. Et "bitt" er jo ikke et bitt. En hund kan klype med kontrollert styrke som et avstandsskapende signal uten å å påføre skader. Det tilsvarer å dytte bort en innpåsliten person som ikke respekterer verbal kommunikasjon om intimsoner. Hunden har ikke hender og bruker munnen istedenfor. Midlertidige fordypninger i huden og eventuelt bloduttredelser ved skjøre blodkar etter ett sånt klyp er ikke for skade å regne i mine øyne. Hvor skjøre har folk blitt? Noen tiår med kontorarbeid og folk synes et udramatisk blåmerke er en skade? Rifter i klær fra å ha hoppet opp for å hilse? Bot og erstatning.  Å avlive en hund for sånne småting er som å gi mennesker 21 år for en bitchslap. Hunder er en så integrert del av kulturen vår at hunders kroppsspråk og adferd er naturlig å legge inn i læreplanen i grunnskolen, så tidlig som mulig. Hvorfor lærer ikke barn hundens språk og adferd på skolen? ..så har de det med seg i voksenlivet og slipper være hysterisk redde.   
    • When Dickhead Awakes  Kapittel 1 Planen var å vente til milepælen 'løfter beinet for å tisse' før neste entry. En annen milepæl fikk æren av å utløse trangen til terapeutisk hamring på tastaturet istedenfor. Sir Edeward har blitt mer og mer Eddie lately. Han enten hører ikke, eller later som han ikke hører, eller gjør et poeng av å ignorere. At hunder bare er distre og ikke også med overlegg tester grenser i puberteten er en myte. Han er distre, no doubt, men han tester også alle grenser han kjenner for tiden. Dette har pågått en stund og er ingen overraskelse. Hva som kom mer uforutsett, på tross av samme erfaring fra tidligere hund, var at han plutselig tisset inne, to dager på rad. Rager 76 cm på manken og veier over 40 kg nå. Dette er i en helt annen liga enn valp som tisser inne.  Første tilfellet skjedde i går. Uheldig sammentreff mellom et massivt politioppbud utenfor pga en nabos mystiske og bekymringsverdige forsvinning, og Edes wake from sleep og potty time. Ikke en passende situasjon å ta ham med ut i, men må man så må man.  Mens jeg tar på ham selen og han er supergira på å ut for å inspisere den uventede og uvanlige situasjonen han hører på utsiden, med banking og rop og prat i en emosjonell tone som ikke helt stemmer med de menneskelige interaksjonene han kjenner fra før, så velger han å bare tisse rett på gulvet ^^ Antakelig en kombinasjon av å ikke ha lyst til å sette seg ned sårbar og tisse foran masse fremmede i en sånn stemning, og en helmax plan om å ha gjort unna det ærendet der først, så han var klar til enhver action som potensielt kunne skje utenfor den døren.  Det å miste turen ut fordi han fjernet motivet, medførte emo og pønkråkk vokal sutring, langt fra den myke Eddie Vedder vokalen jeg håper han modner til med tiden.  Så skjedde det igjen i dag. Han så utover territoriet sitt gjennom vinduet, og markerte det på sengen inne -_- Mens vaskemaskinen går for fullt, og jeg er takknemlig for at den finnes og virker, så trøster jeg meg med at dette er en fase. Pubertal tissing inne har skjedd før, og det gikk fort over igjen.  Om naboen blir funnet, og i hvilken tilstand, det er en større bekymring. 
    • Kan jeg spørre hvilken medisin hun gikk på? Har selv en hund på 3 år som allerede har fått påvist alvorlig grad av HD. Gått fast på Previcox hittil, men synes virkningen kan diskuteres. Ønsker gjerne innspill på smertestillende - ev injeksjonsbehandlinger som gir tilstrekkelig med lindring uten noe særlig bivirkninger. Vet en del av smertestillende som blir forskrevet i behandling HD og artrose blant annet er  NSAIDS som igjen gir ofte belastning på lever, og nyre over tid. Synes det er vanskelig å finne rette behandlingen da hunden er relativt ung.
    • Du kan nok ta det helt med ro ang. rosa nese.  Jeg har hatt flere valper med rosa nese og de har blitt fullpigmentert fram mot leveringstid, noen litt senere, men sorte har de blitt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...